Uusiutuva energia lämmittää ilmakehää

Anonyymi

HS julkaisi artikkelin metaanin määrän kasvusta..

https://www.hs.fi/tiede/art-2000006125897.html?ref=rss

Kun tuon pohjatietona olevaa tutkimusta lukee...

https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1029/2018GB006009

ja vertaa Biokaasun gigawatti tuotannon kasvuun..

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S096014811830301X

... niin voidaankin todeta että Biokaasun lisääntyvä käyttö lisää ilmakehän metaanimäärää. Samalla Biokaasun käyttö korreloi ilmakehän muuttuvan metaanin hiili-atomin isotoopin kanssa.. jos se tulisi fossiilisista tai ikiroudasta niin isotooppi koostumus olisi eri.

Kyllä te vihreät osaatte. Turhanpäiväisellä hiilidioksidivouhkaamisella saitte ihan oikean kasvihuonekaasun pitoisuudet nousuun. Ei auta muu kuin lopettaa biokaasu tuotanto ja palata fossiilisiin.

13

172

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "...niin voidaankin todeta että Biokaasun lisääntyvä käyttö lisää ilmakehän metaanimäärää."
      ..., niin voidaankin todeta, että jäätelönsyönti lisää hukkumiskuolemien riskiä...

      Korrelaatio ei ole sama asia kuin kausaliteetti. Jos tutkijat eivät tiedä, mistä metaanin lisääntyminen johtuu, maallikon lienee melko turha arvailla.
      Vai luuletko, ettei biokaasujen päästöjä olisi ikinä mitattu?

      Ette te maallikot osaa.

      • Anonyymi

        Lueppa se tutkimus, siellä todetaan että 1980 luvun jälkeen on eletty kuin lintukodossa ja ei ole päästöjä mitattu.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Paas laittaen oikealle palstalle juttus! "Kyllä te vihreät osaatte. " ja korjaa jatkossa tuota asennevammaasi.

      ilmasto lämpenee (myös) ihmisen toiminnan vuoksi. Esimerkiksi "puhdas" ydinvoima ruokkii saastuttavaa tuotantoa, kuten esimerkiksi alumiinin ja teräksen tuotanto. Ymmärretty nyt?

      • Anonyymi

        Tiesitkö että niiden puhtaisen aurinkopaneelien tuotanto lämmittää mukavasti ja pitkään ilmakehää NF3 päästöjen muodossa. Ja sitä pelättyä hiilidioksidiakin, josta kasvit tykkäävät, ne tuottavat nelinkertaisesti ydinvoimaan nähden.

        Ja niihin alumiinitehtaan päästöihin (hiilidioksidi) ei tippaakaan vaikuta se millä tapaa se sähkö on tehty.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiesitkö että niiden puhtaisen aurinkopaneelien tuotanto lämmittää mukavasti ja pitkään ilmakehää NF3 päästöjen muodossa. Ja sitä pelättyä hiilidioksidiakin, josta kasvit tykkäävät, ne tuottavat nelinkertaisesti ydinvoimaan nähden.

        Ja niihin alumiinitehtaan päästöihin (hiilidioksidi) ei tippaakaan vaikuta se millä tapaa se sähkö on tehty.

        ihmisen toimina aiheuttaa päästöjä ja sitä kautta ilamastonmuutoken.


      • Anonyymi

        koskas nämä vihreät osaajat lopettaa käyttämästä sähköä saati lämmittämästä asuntojaan ettei tuel saasteita


    • Anonyymi

      Hesarissa:

      "Metaania vuotaa ensinnäkin fossiilisten polttoaineiden tuotannosta: maakaasukentiltä ja esimerkiksi liuskeöljyn ja liuskekaasun vesisärötyksestä. Toisekseen metaania syntyy karjataloudessa lehmien ruoansulatuksessa – lehmien pierut lämmittävät ilmastoa. Ja karjaa on valtavasti. Jopa 60 prosenttia kaikista maapallon nisäkkäistä, massassa mitattuna, on meidän karjaamme, enimmäkseen nautoja ja sikoja.

      Riisinviljelys puolestaan vapauttaa metaania, kun maata raivataan vetisiksi pelloiksi. Riisipellot muodostavat eräänlaisen keinotekoisen suoekosysteemin, jossa bakteerit ja mikrobit pääsevät mylläämään ja vapauttavat metaania ilmakehään.

      Neljäs ja ehkä merkittävin selittävä tekijä ovat aivan luonnolliset suot ja kosteikot, etenkin trooppisilla alueilla. Tutkimusten mukaan trooppiset kosteikot kuten mangrovesuot ovat kääntymässä hiilinieluista hiilipäästöjen aiheuttajaksi, kun ilmasto lämpenee. Lämmössä bakteeritoiminta lisääntyy ja metaania vapautuu.

      Tämä ei johdu suoraan ihmisen toiminnasta, mutta on yhtä lailla huolestuttavaa. Jos ilmaston lämpeneminen johtaa siihen, että luonnosta vapautuu entistä enemmän metaania, joka taas lämmittää ilmastoa entisestään, voi syntyä itseään ruokkiva kierre. Tieteen termein niin sanottu positiivinen takaisinkytkentä. Niiden hallitseminen on vaikeaa ellei mahdotonta."

      https://www.hs.fi/tiede/art-2000006125897.html?ref=rss

    • Anonyymi

      Vain järjestelmällinen väestön vähentäminen estäisi ehkä ilmastonmuutoksen. Niin kauan kuin väestö kasvaa ja kaikki haluavat korkeampaa elintasoa ja mukavuuksia, niin energian ja luonnonvarojen kulutus kasvaa ja silloin ilmaston lämpenemistä ei kyetä estämään millään keinolla. Yksityisautoilun päästöjen vähentäminen Suomessa on naurettava yritys, kun esimerkiksi lentoliikenteen kasvu vesittää senkin yrityksen.

      • Nappijuttu!

        Hyvä olisi aloittaa poistamalla valtioiden tuki fosiilisille energioille
        https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/fossiilista-energiantuotantoa-tuetaan-miljardeilla-joka-vuosi-yle-luonnonvarat-kulutettiin-loppuun-tanaan/84e657d3-4c5b-3d23-b35c-facb072ee5bd

        Olen jo kauan ihmmetelly, miksi arvostellaan uusiutuvien energioiden saamaa valtion tukea, utta fossiilisten energioiden ja ydinvoiman saamasta tuesta ollaan ihan hiljaa (molemmathan ovat vaarallisia ja saastuttavia).

        Pakon edessä tuhlaava kulutus ja saastuttava tuotanto loppuu, mutta silloin voi olla jo myöhäistä. Mottoni aiheeseen on: "Luonto voittaa, aina."


      • Anonyymi

        Olet oikeassa, mutta asia on arka ettei siitä yleensä puhuta. Väestön liikakasvu on se todellinen syy kaikkeen. Puusto hakattu polttopuiksi useassa maailmanosassa. Mutta paikallisia eivät saa toisen neuvoa missään asiassa ja koko ajan metsiä poltetaan niin että satelliittikuvissa näkyy. Tuohon lentomatkailuukin puututtaisiin, mutta ilmastokouksetkin pidetään aina jossain lomakohteissa ja sinne ensimmäisinä rientävät ilmastomuutoksesta meteliä eniten pitävät, valtioiden laskuun tietysti. Karmeaa kaksinaamaisuutta.


    • Keskiustelun avaaja on sen verran oikeassa, että esimerkiksi tuulivoima aiheuttaa mikroilmaston lämpenemistä, mutta se ei totisesti lisää ilmakehän lämpenemistä. :)

      • Anonyymi

        Kaikki mekaaniset, metalliset tuotteet aiheuttavat valmistuksineen ja huoltotöineen matkat huomioiden ilmastohaittaa. Myös tuulivoimalat. Mikään energiatuote ei ole siitä vapaa. Kannattaisi ottaa selvää asioista ettei perättömiä tulisi sanotuksi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      115
      2403
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1453
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      641
      995
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      878
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe