Joitakin arvioita.
SDP: pääministeri vaikuttaa vähän kaikkeen; perhe- ja peruspalveluministeri esim. ympärileikkauksiin liittyviin lakeihin.
Keskusta: valtiovarainministeri suoraan kirkon rahoitukseen; tiede- ja kulttuuriministeri hoitaa ns. kirkollisasiat; puolustusministeri vastaa sotilasvakuutuksesta/-valasta; maa- ja metsätalousministerin alaan kuuluu rituaaliteurastus.
Vasemmistoliitto: opetusministeri mm. ET-opetuks; sosiaali- ja terveysministeri toinen mm. ympärileikkauksista vastaava.
RKP: oikeusministeri monenlaiset asiat; "pohjoismaisen yhteistyön ja tasa-arvon ministeri" jättää avoimeksi mitä oikeastaan tarkoittaa.
Uudet ministerit
8
<50
Vastaukset
Tuppuraisesta ei taida paljon iloa olla: https://uskonnonvapaus.fi/vaalit/eduskunta2015/tytti_tuppurainen_oulu.html
Maria Ohisalo sen sijaan on kirkon ja valtion eron kannalla: https://uskonnonvapaus.fi/vaalit/eduskunta2015/maria_ohisalo_helsinki.html
Krista Mikkonen on myös ollut myötämielinen: https://uskonnonvapaus.fi/vaalit/eduskunta2007/krista_mikkonen_pohjois-karjala.html
Pääosasta siis ei ole vastauksia suoraan omaan vaalikoneeseemme, vaan tietoa pitää kaivaa muualta.Andersson opetusministerinä vaikuttaa hyvältä. Josko se ET:n vapautus saataisiin.
- Anonyymi
Pääministerin kanslian "substaanssiasiana" on ainakin ministerin vakuutukseen siirtyminen - ja varmaan myös virkamiesvakuutus/-vala (- vai onko se sitten jo OM:n puolella?).
Ainakin viimeksi lähti VNK:n puolelta esitys. Kumpi sitten olisi meille parempi, sitä en osaa sanoa.
- Anonyymi
Li Andersson voisi suostua ET avaamiseen sillä lehmänkaupalla että pakkoruotsi tulee pakolliseksi ylioppilaille ja ruotsin kielen opetusmäärää lisätään peruskoulussa leikkaamalla tunteja matematiikasta.
"RKP: oikeusministeri monenlaiset asiat; "pohjoismaisen yhteistyön ja tasa-arvon ministeri" jättää avoimeksi mitä oikeastaan tarkoittaa."
Se tarkoittaa sitä, että RKP ei saanut läpi kaikkia kansakunnan vitsauksiaan, kuten vaikka pakollinen ruotsinkielen koe ylioppilastutkinnossa.
Tai ruotsinkielistä päivystystä, olikos se Vaasassa?
RKP:lle syötettiin turhuuksien turhuus -ministeriys.
Tämä kelpasi AnnaMajalle gärnä.- Anonyymi
Kyllähän vaikuttamistoimintaa kannattaa ja pitää kohdentaa oikeille henkilöille. Monipuoluehallituksessa on ministerin aika vaikea päästä vaikuttamaan toisen puolueen ministerin tontille, eikä se onnistu varsinkaan, jos asia ei ole halllitusohjelmassa. OKM voi periaatteessa ja käytännössäkin edistää ET-opetuksen avaamisa kaikille, mutta uudistuksen tooteutuminen edellyttää hallituskumppanien mytävaikutusta, koska asia ei ole hallitusohjelmassa.
- Anonyymi
Kannustusta Li Anderssonille.T oisaalta kannustusta myös toiselle ministeriön ministerille, joka voisi antaa vihtreää valoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.142033Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161861569Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1541404Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt991317Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381198- 84938
Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu49902Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas134844Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks13817Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.138813