Demarinaiset ovat edelleen kärmeissään puoluejohtaja Antti Rinteelle siitä, että Rinne 2014 ahdisti ja saattoi huonoon valoon kaikin puolin pätevän Jutta Urpilaisen. Tämän takia Urpilainen hävisi vaalissa, ja Rinne epäreilusti nousi puoluejohtajaksi.
SDP-naisilta on täysin unohtunut se tosiasia, että se oli nimenomaan Sanna Marin joka laittoi Urpilaisen savustuksen iikkeelle. Marin vetosi puolueen heikkoon kannatukseen ja piti puoluejohtajan vaihtamista esillä. Sanna ehdotteli useita ehdokkaita, muun muassa SAK;n Lauri Ihalaista.
https://demokraatti.fi/sanna-marin-haluaa-lauri-ihalaisen-sdpn-puheenjohtajaehdokkaaksi/
Tosiasiassa Rinne asettui ehdolle jälkijättöisesti, ja vasta kentältä tulleen kovan pyytelyn jälkeen. Urpilainen oli kuitenkin helposti voitettavissa. Naisenemmistöinen SDP-puoluekokouksen edustajisto äänesti Rinteen uudeksi puheenjohtajaksi.
Mutta edelleen tuon 2014 puoluekokouksen ja naisten kaunan peruja, Rinne joutuu vieläkin kohtelemaan Urpilaista kuin prinsessaa. Käsittelyä silkkihansikkain, ja tarjoamaan tälle milloin pankinjohtajan, milloin pääjohtajan tai ministerin ja milloin EU-komissaarin virkaa otettavaksi.
Samaan hallitukseen ei voida istuttaa kahta SDP-kissaa, Marinia ja Urpilaista. Menisi silkaksi tappeluksi.
Siksi Rinne joutuu antamaan EU-komissaarin viran Urpilaiselle, on tämä sitten tosiasiassa kiinnostunut tuosta reissuhommasta taikka ei.
Sanna Marin savusti Jutta Urpilaisen 2014 pois puoluejohtajan paikalta
13
149
Vastaukset
- Anonyymi
Nehän otti jonkin adoptiolapsenkin. Mitenkä sen sijoittaa, jos Brysselistä tulee uusi kotimaa 5 vuodeksi?
- Anonyymi
Vauva se on Marinillakin, taitaa olla äitiyslomakin vielä!
Urpilainen on oikeasti ihan helvetin tyhmä. Mutta osaa ruotsia, joten JATKOON!
- Anonyymi
Kyllä minä muistan, kun se Kokkolassa sai raivokohtauksen eräässä kokkouksessa ja alkoi huutamaan poliisia paikalle , kun jossakin takapenkissä yleisö vähän vaihtoi ajatuksiaan. Se oli pelotta näky.
- Anonyymi
sannan silmätkin on terästä, ei aikaile löydessä tikaria selkään toverille,
- Anonyymi
Eilen telkkarissa oli Sanna ja se Kepun lappilainen tytteli Kulmuni. Lapin tyttelillä oli oikein naismainen ja pehmeän sointuva ja soliseva puheääni. Sannan ääni taas oli kuin kahta metalliputkea hinkkaisi vastakkain. Tästä naisesta tulee liikenneministerinä uusi Anne Berneri.
- Anonyymi
Kulmunilla oli naisellisesti kaunis hame päällä ,josta näkyivät upeat sääret ja miellyttävät kasvot ,kaunis ääni ja lempeä katse.
- Anonyymi
Punikit hajoaa taas kuten v 1918.
- Anonyymi
Älä unta nää. Persut hajoaa ennen syksyä ja siksi Halla-aho jättää uppoavan persupuolueen.
- Anonyymi
demadeista tulee vasenmiston kokoomus liittolaiset kärsii aina vaali tappion hallitus kauden jälkeen,
- Anonyymi
Sanoisin, että Sanna Marin ei ole ihmisten asialla, vaan ajaa oma ego edellä muka sosialidemokratian ajatusta. Hän on todellinen pyrkyri, joka ei pysty asennoitumaan todellisten köyhien edunvalvontaan.
- Anonyymi
Voi Sanna, olet alieni ja et koskaan tule menestymään politiikassa. Kylmä ja tunteeton poliittisen jargonin toistaja.
- Anonyymi
Lopetti jo ajat sitten politiikassa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.583693Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j723065Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin522253Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.121429Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m641219- 851119
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?1961Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä23931Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55925- 47912