Sukupuolella sekoilua ja leikittelyä

Setaa lähellä oleva Trasek yhdistys on keskittynyt ns. transihmisten oikeuksien ajamiseen. Sen toiminnassa on kuitenkin monia omituisia piirteitä.
Sen mielestä ihmisellä voi olla useampia sukupuolia kuin kaksi: mies- ja naissukupuoli. Heistä käytetään nimitystä "muu sukupuoli". Edelleen Trasek väittää, että ihminen voi vaihtaa sukupuoltaan ja vaatii, että ihminen saa itse päättää onko hän mies vai nainen, Setan tavoin Trasek katsoo, että se, minkä ihminen itse kokee omaksi sukupuolekseen, sen hän voi valita sukupuolekseen. Uusi sukupuoli voitaisiin heidän mukaansa myös vahvistaa juridisesti.

Totuus on kokonaan toinen. Ihmisen sukupuoli määräytyy jo hedelmöityksessä, eikä sitä voi jälkikäteen muuttaa. Sukupuolen määrää biologia eikä ihmisen kokemukset tai tuntemukset, eikä siitä voida päättää juridisesti. Biologia ei muutu vastaamaan ihmisen kokemuksia, eikä eduskunnan säätämiä sukupuolta koskevia lakeja.

Koska Seta ja Trasek eivät pysty kumoamaan biologisia tosiasioita, ne ovat ottaneet käyttöön kaksi eri sanaa tarkoittamaan ihmisen sukupuolta. Ne puhuvat biologisesta sukupuolesta ja juridisesta sukupuolesta. Näin ihmisen sukupuolesta tehdään skitsofreeninen käsite. Saatetaan sanoa, että henkilön biologinen sukupuoli on mies, mutta juridinen sukupuoli on nainen tai "muu" Tällaisella sanojen kikkailulla ihmiset, varsinkin lapset, saadaan täysin sekaisin sukupuoliasioissa. He eivät enää tiedä, mitä sekasikiöitä he oikein ovat. Yhtä hyvin voitaisiin puhua erikseen fyysisitä aivoista ja juridisista aivoista tai fyysisistä jaloista ja juridisita jaloista. Ihmisellä voisi myös olla fyysisesti kaksi kättä, mutta juridisesti kolme kättä jne.

Seta ja Trasek kuvittelevat, että lainsäädännöllä voidaan ohittaa biologia ja tieteelliset tosiasiat.

Raamatun perusteella tiedämme, että Jumala loi ihmisen mieheksi ja naiseksi, ei miksikään "muusukupuoliseksi" Yhtään muusukupuolista henkilöä ei kukaan ihminen ole koskaan nähnyt eikä koko ihmiskunnan historia kerro, että sellaista olisi koskaan ollutkaan. Koko muu sukupuoli käsite on pelkkää mielikuvitusta ja huijausta.

Yksikään ihminen ei myöskään koskaan ole voinut vaihtaa sukupuoltaan, vaikka niin uskotellaan. Se, että ihminen leikkauksilla tai hormonihoidoilla keinotekoisesti manipuloidaan toisen sukupuolen näköiseksi, ei ole sama asia kuin sukupuolen vaihdos. Sillä ihminen vain valehtelee olevansa eri sukupuolta kuin , mitä biologia ja totuus sanoo.

Kaikenlainen leikittely ja manipulointi ihmisen sukupuolella, on räikeää ihmisoikeuksien ja ihmisyyden loukkausta ja vastoin moraalia ja etikkaa. Syntyvälle lapselle niistä voi tulla elinikäinen trauma.

4

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Koko muu sukupuoli käsite on pelkkää mielikuvitusta ja huijausta"

      Uskonnot ja jumalat ovat kaikki mielikuvituksen tuotetta ja puhdasta huijausta. Miten aikuinen ihminen voi uskoa tällaisiin lapsellisiin mielikuvitusolentoihin on käsittämätöntä mutta tasan eivät mene nallekarkit :) Pidä hauskaa mielikuvitusjumaliesi kanssa :)

      • Anonyymi

        Ihmettelen kuinka joku nykypäivänä voi enää uskoa jumalaan. Tuntuu niin kivikautiselta. Jumalahan on oman mielen luomus, ei mitään ulkopuolista eikä todellisuutta. Ihmiset, minkälaisia he sitten ovatkin, ovat todellisia.


    • Aloituksessani kysymys ei ollut Jumalan olemassaolosta, vaan ihmisen sukupuolesta ja sen manipuloinnista.

    • Näyttää siltä, että Setan ja Trasekin edustajat ja kannattajat eivät uskalla edes antautua mihinkään keskusteluun sukupuoleen liittyvistä asioista sellaisten asiantuntijoiden kanssa, joilla on biologinen käsitys ja ymmärrys näistä asioista.
      Siksi ne julistavat oppejaan vain median kautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      47
      2192
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      191
      2009
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      736
    Aihe