Jopa tavissurut kiroavat jo tuota yo-kokeen pakkoruotsia

Anonyymi

Ei siinä paljon Henriksson ajatellut tavallisia suruja, kun vaati tuon pakkoruotsin palauttamista yo-kokeeseen. Nyt jo näkee somessa kuinka viha rkp:tä kohtaan kasvaa, ja kärsimään siitä voi joutua elävässä elämässä se ihan tavallinen suru.

Mutta jälleen ne tavalliset surut näkevät mitä rkp-eliitti on, eli kielifanaatikkoja joille mikään muu kuin ruotsin kieli ja sen pakottaminen valtaväestölle ei merkitse mitään.

12

<50

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ne ovat juurikin niitä tavissuruja jotka kärsivät seuraukset näistä päätöksistä öisissä nakkikioski jonoissa.

    • Anonyymi

      Nuoret ihmiset osaavat suhtautua tällaiseen. Vaikka lukiolaiset ryhtyisivätkin vastustamaan aktiivisesti, teidän, että he osaavat argumentoida ja esittää asiansa fiksusti ja asiallisesti. Heillä ei ole ennakkoluuloja ruotsin kieltä ja rutosinkielisiä kohtaan.

      Heistä tämän palstan valittajat toivottavasti ottavat oppia.

      • Anonyymi

        Eikä valita, vaan SINÄ valitat surujenkin puolesta (ks. aloitusta).


    • Anonyymi

      Asia näyttää suututtavan opiskelijoita.

      • Anonyymi

        Missä on suuttuneita opiskelijoita ?? Ei ainakaan tällä palstalla.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Missä on suuttuneita opiskelijoita ?? Ei ainakaan tällä palstalla.

        Inte finns de annanstans heller.


    • Anonyymi

      Suututtaisiko se suomenruotsalaisia jos heidän olisi pakko kirjoittaa Suomen kieli ylioppilaskirjoituksissa?
      Käsittääkseni heillä ei tällaista pakkoa ole, ja tämä on vain yksi esimerkki ruotsinkielisten etuoikeuksista.

      • Anonyymi

        Miksi heillä olisi tällainen pakko, kun kerran meillä suomenkielisilläkään ei ole pakkoa kirjoittaa ruotsia?

        Toisaalta, kun pakko on ollut, ei siitä ruotsinkieliset turhaan valittele. Kielten opiskelu ei ole ongelma ruotsinkielisille (- eikä se ole ongelma suurimmalle osalle meistä suomenkielisistäkään).


    • Anonyymi

      Tavissurut? Kaitera och Tala? Den insändaren i TS som det rekommenderades att läsa var givetvis antisvensk, skriven an någon Bantutossentoffel och kommenterad av typerna 0 understöd. Ni är fortsättningsvis helt utan understöd. Folket har sagt sitt och det innehåller bl.a suksi kuuseen fenno.

    • Anonyymi

      Mihin sitä ruotsin kieltä itä suomessa asuja tarvii, mieluumin menee lomalle venäjälle kuin ruotsin risteilyille. On halvempaa ja hauskempaakin..

      • Säkert så. Vad behöver det försörjande Finland gökungen Östra-Finland till? Till ett varnande exempel?
        Karpa upp er och bli folk! Halpa och hauska är förbi, hyödyllinen tar över. Lev med det.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      19
      1289
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1211
    3. 64
      1190
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      98
      1124
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1029
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      989
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      937
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      903
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      80
      821
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      804
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      781
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      656
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      643
    14. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      626
    15. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      626
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      618
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      588
    18. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      51
      537
    19. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      534
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      300
      531
    Aihe