Millä edellytyksellä voi / täytyy pitää uudet kansanedustajavaalit?
Mitä sanoo laki?
Mitä sanoo laki?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lain mukaan vaalit pidetään näljän vuoden välein.
Jos persuja äänestit, niin syytä itseäsi.
Oletus että, Jumala antaa suosion Suomelle ja heittää mutaman ison kiven eduskuntataloon kun siellä on täys-istunto, ja kivet osuvat, sdpvihervasemistokepun niskaan ja sieltä kuolee kivisateessa 100 edustajaa jotka ajavat ain omia etujaan, niin
tuleeko uudet vaalit?
Jos ruttotauti tulee ja menee pahantekijöiden kotiin, esim sdpvihervasurinkepun taloihin ja taas 100 ihmistä rutossa kuolee ja samalla koko ruotsin edustajat, niin tulee uudet rehelliset vaalit?
Eikö Suomi ole jo kärsinyt ihan tarpeeksi!
Sauli+Niinistö+voi+Antti+Rinteen+perustellusta+aloitteesta+ja+eduskuntaryhmiä+kuultuaan+sekä+eduskunnan+ollessa+koolla+määrätä+ennenaikaiset+eduskuntavaalit+toimitettavaksi.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731#L3P26
Täytyy+pitää+uudet+kansanedustajavaalit+neljän+vuoden+välein.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731#L3P24
Uusia+vaaleja+ei+tarvitse+pitää+jos+jonkin+pölhöpopulistisen+puolueen+epämääräinen+kannatusprosentti+on+suurempi+kun+kaikilla+muilla+puolueilla,+ei+sittenkään+vaikka+se+olisi+100%+tai+vaikka+yli.
Jos 150 kansaedustajaa ei ole kykevä toimittamaan virkaa / toimea, esim kuoleman johdosta, niin
uudet vaalit?
Sitä mukaa kun edustajia kuolee tulee varasijalle vaaleissa jääneitä tilalle, aina heitä on se 200.
Kuten tuossa yllä on sanottu niin aloite uusien vaalien pitämiseen pitää tulla pääministeriltä. Vaikka hallitus kaatuisi niin uusia vaaleja ei välttämättä tule vaan yritetään ainakin muutaman kerran kasata uutta hallitusta ennen uusia vaaleja.
Ihan turha uusia vaaleja on järjestää.
Vaikka olis 10 uutta vaalia peräkkäin, niin samoja äänestävät.
Suomalaiset eivät osaa äänestää mitenkään muuten, kuin aina samalla tavalla.
Vaalilupaukset uppoavat suomalisiin, kuin kuuma veitsi voihin ja aina äänestävät samoja ehdokkaita ja samoja valtapuolueita, kuin aina.
Nämä vaalilupaukset, joissa lupasivat nostaa eläkkeitä, jos äänestätte, niin ovat rinnastettavissa äänten ostamiseen ja tietenkin eläkeläiset näitä äänestävät, mutta eivät tajua, että korotukset otetaan takaisin verojen ja maksujen korotuksilla.
Äänestäjät halusivat autoilun kallistumista, koska äänestivät niiden puolueiden ehdokkaita, jotka autoilun kustannuksia korottavat.
Miksi ette äänestä pienpuolueita, ette uskalla!!!
Se että putinistia harmittaa pitäisi olla peruste sille että istuvan Eduskunnan toimikautta venytettäisiin vuodella tai parilla.