Voiko torella olla niin vaikeaa palkata työ ikäisiä vai eikö ne tule terveys keskukseen töihin
Järkyttävää kun yli 70. vuotiaita entisiä hoitajia jotka jo eläkkeellä töissä jatkuvasti vuode osastolla
Onko mikään ihme jos potilaat karkaa kun nämä hoitaja mummot siellä nuokkumassa .
Järkyttävää kun yli 70. vuotiaita entisiä hoitajia jotka jo eläkkeellä töissä jatkuvasti vuode osastolla
Onko mikään ihme jos potilaat karkaa kun nämä hoitaja mummot siellä nuokkumassa .
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos sunkin eläke on 500 e kuussa niin saatat löytää ittes töistä senkin jälkeen kun täytät 70v. oot sitten ehkä eri mieltä tuosta vanhasta kommentistasi näin Suomalaisia alkuperäs asukkaita kannustetaan kustantamaan nykyiset elintason kustannukset...
Johan on käsittämätöntä että eläke 500.e/kk jos on ollut kymmeniä vuosia hoitajana ,Erelleen pitää päästä töihin vaikka yli 70v . Saahan siinä tietenkin vietyä nuorilta hoitajilta työpaikan .Kaiketi jokin hyvä veli järjestelmä joka suosii tuota eläkeläisten työllistämistä . Mikä vielä mukavaa tuossa ,ei tarvitse mitään uusia käytäntöjä ottaa käyttöön kun ei tule uutta tieto taitoa , Vanhat eläke eläkeläis hoitaja mummot kun ei enää ole nyky ajassa . Kaippa menevät suoraan sitten vanhain kotiin kun eivät jaksa enää työpaikalle tulla.
Eivät vie nuorempien työpaikkoja. Nuorempia ei ole tarjolla! Tämä työvoimapula on Alajärvellä ja muuallakin Suomessa jo arkipäivää. Eri ammattitekijät loppuvat, kun väestö vanhenee ja lapsia ei synny tarpeeksi. Nyt on asuinpaikan ja työpaikan suhteen työntekijöillä todella iso valinnanvapaus. Valitettavasti Alajärvi ei ole tässä kilpailussa hyvin pärjäävä. Tämä paikkakunta kärsii erityisen paljon muuttotappiosta ja syntyvyyden laskusta. Asialle ei ole kyetty tekemään tarpeeksi. Asiaan on myös reagoitu liian myöhään. Olkaa kiitollisia hyvät ihmiset eikä kateellisia, että nämä eläkkeellä olevat hoitajat vielä jaksavat työskennellä. Mitäs sitten tehdään kun heistäkin aika jättää?
Hoitajia niitä osaavia huolellisia työtäpelkäämättömiä oikealla asenteella olevia ei vain lapsi hyvä ole tulossa töihin joten sen takia osaavat eläkeläiset töissä. Menikö perille?
Syy on siinä, että Alajärvelle ei muuta nuoria perheitä ja työikäisiä ihmisiä. Täällä ei ole tekijöitä! Pulaa alkaa olla työntekijöistä vähän joka alalla. Pitäisikin miettiä, että miten Alajärvi saataisiin vetovoimaiseksi asuinpaikaksi, että täällä pysyisivät palvelut? Tarvimme tänne uusia asukkaita! Valitettavasti väki kuitenkin vähenee noin -100 -150 henkeä vuodessa.
Viime tilastot näyttää että muuttoliike on kääntymässä voitolliseksi ja onhan sen eteen tehty töitä ja poltettu rahaa hartiavoimin, alan koulutukseenkin on panostettu joten eiköhän parempaan suuntaan olla menossa.
Jaa, mikäköhän tilasto näyttää, että oltais muka kasvettu? Ei kyllä kaupungin panostukset näy vielä Väestöliitosta tilastoissa. Väki vähenee vuosi vuodelta niin että heikompaa hirvittää! Väestökehitys Alajärvellä 31.12.2017 väkiluku oli 9831 ja 31.12.2018 Alajärven väliluku oli 9705. Vuodessa oli väki vähentynyt 126 hengellä. Alajärvi kasvaa joidenkin ihmisten mielikuvituksessa. Tilastot kyllä puhuu ihan jotain muuta.
Vaikka rahaa poltettaisiin kuinka paljon niin se ei todellakaan tarkoita, että automaattisesti Alajärvi alkaisi kasvamaan ja kukoistamaan. Työvoimapula on pahin uhkamme kaikilla aloilla. Säälittää tuo hoitajien tilanne.
Näin tilaston joka kertoi muuttotappion olleen vuoden ensimmäisellä neljänneksellä vain 11 henkeä, syksyllä moni opiskelija muuttaa myös kirjansa tänne kun tulee opiskelemaan. Kaikki ennusmerkit viittaa siihen jotta tämä vuosi jo menee melko pienellä muuttotappiolla ja sitten mennään jo lähelle nollaa tai jopa muuttovoiton puolelle. Teollisuudella menee hyvin ja Alajärvelle onkin luvattu suuria investointeja, ne tarvii työvoimaa.
Jaa tähän väestölaskentaan huomioidaan myös syntyneet ja kuolleet. Montakin ihimistä on kesäkuun loppuun mennessä kuollu ja montako syntyny? Jos väestö vähenee vaan 100 hengellä Alajärvellä vuonna 2019 eikä 200 niin saadaan olla tyytyväisiä. Plussan puolelle ei tulla pääsemään. Milloin kaupunki alottaa vuokra-asuntojen tuotannon (kolmioiiden), että tänne vois oikeasti muuttaa perheitä? Kukaan ei heti halua ostaa tai rakentaa taloa, jos on paikkakunnalle muuttamassa. Edulliset perhekoon vuokra-asunnot on välttämättömiä, jos tänne halutaan uutta väkeä.
Kyllä niitä halpoja perhekoon asuntoja vapautuu keskustasta kun mummot kuolee pois. Kotimökit on joko kesämökkeinä tai pois lahonneina, niissä ei enää koskaan asuta.
'Väkiluvun nollataso voi heikentyä kerralla kun iskee paha syysflunssa joka vie vanhuksia. Tämä toki vain säästää kaupungin rahoja.
Perillisten lapset vuokraavat näitä tyhjeneviä asuntoja lähes hinnalla millä hyvänsä, koska ovat itse jo aikoja sitten muuttaneet pois, eivätkä palaa.
Nyt on vuokraajan/ostajan markkinat. Hinnat laskevat edelleenkin, mutta jossain sitä on asuttava, eli ei kannata jäädä odottamaan.