Juhannus vietto
On painamaista nämä juhlapyhät ja muut
Työttömänä työnhakijana pee auki. koska en saanu toimeentulotukea.
Ensimmäisen työttömyys rahan saan ehkä enskuussa
Ei voi viettää mitään eikä mennä mihinkään eli maata kotona verhot kiinni
On painamaista nämä juhlapyhät ja muut
Työttömänä työnhakijana pee auki. koska en saanu toimeentulotukea.
Ensimmäisen työttömyys rahan saan ehkä enskuussa
Ei voi viettää mitään eikä mennä mihinkään eli maata kotona verhot kiinni
Vastaukset 35
Vanhimmat
Kuuntele radioo, lue kirjoja.... kai nyt jostain vähän rahaa lainaksi saat.
Luulisi edes makkarapaketin ja vihdan saavan.
Painajaisia ei kannata katsella.
Ei kannata syödä makkaraa molemmista päistä. Kannattaa muistaa, että ensiviikollakin on nälkä.
Työttömyyskin tuli varmaan täytenä yllätyksenä, vaikka työnantajalla on vähintään kuukauden pituinen irtisanomisaika?
Miksi rahat on täysin loppu, kun työn loppumisen jälkeen saa vielä palkkaa mm. kesälomapäivien palkan?
Miksi et saanut toimeentulotukea.
Mulla meni myös rahat kaikki.
Yhtään en ole koskaan säästöön laittanut vaikka on ollut mahdollisuuskin.
Kun en osaa ennakoida ja ajatella tulevaa niin se on voi voi.
Minun tarvisi myös saada kesäviettorahaa, autoon myös ja matkailu rahaa, että voin viettää yhtä hulppeata elämää työssäkäyvien kanssa.
Niin...nykyään pitäisi saada palkkaa etukäteen että olisi varaa edes mennä töihin.
Joo, ennen vaan sitä kottia otettiin. Toista se on nykyään jonnet ei ymmärrä.
Pantilliset pullot ja tölkit keräämällä saat kyllä rahaa juhannuksen viettoon. Hyvin ehtii keräämään!
Haet paikkakuntasi EU-ruoka-avun jakelusta ilmaista ruokaa, sillä pärjää hyvin myös juhannuksen. Keräät vaikka nokkosia lisukkeiksi niihin makaroneihin, teet soveltaen nokkospastaa. https://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/577063/Nokkospasta/
Vihdan voit tehdä jostain tiealueen vesakosta, kun niitä ei ole vielä ehditty niittämään, samalla reissulla keräät ne nokkoset ja muut yrtit juhannustaikojen tekoon...
Juhannuksena on yleensä ilmaisia tilaisuuksia käydä vaikka juhannuskokkoa katsomassa. Joillakin paikkakunnilla on ilmaisia juhannussaunojakin!
Tuossa yksi vanha linkki, mutta kannattaa katsoa vinkit kuitenkin, että mitä voi alkaa etsimään juhannuksen viettoon. http://munstadi.fi/juhannus-kaupungissa-uhka-vai-mahdollisuus/
köyhänjuhannus
Juhannus vietto
On painamaista nämä juhlapyhät ja muut
Työttömänä työnhakijana pee auki. koska en saanu toimeentulotukea
Ensimmäisen työttömyys rahan saan ehkä enskuussa
Ei voi viettää mitään eikä mennä mihinkään eli maata kotona verhot kiinni
Miksi virkailija teki näin ?
Hain 01.062019-30.06.2019 toimeentulotukea PÄÄTÖS HYLÄTTY
Sain viimekuussa sairaspäivärahaa 900e joka oli 1-30.05.2019ajalta
rahat sain 30.052019
Kaikki rahat meni heti laskuin ja vuokraan joka on vieläkin piikissä
olen hakenu työttömyysrahaa ja asumistukea
Mitä ihmeen laskuja kun vuokra vielä piikissä,- vuokra maksetaan ensin. Nuo laskut taitaa olla pikavippejä.
Miten joku sössii asiat niin että on pulassa? Jos sulla on esim sähkölasku, soita sinne yhtiölle, ennenkuin annat mennä yli eräajan, niinkuin muihinkin laskutuksiin. Se ei kannata että jättää maksamatta. Siitä lähtee se velkakierre.
Maksa aina laskut ensin ennenkuin lähdet kauppaan. LASKUT AINA ENSIN!
Mitä enempi jätät maksamatta, sen suuremmaksi velka kasvaa plus perintäkulut!
Jos sulla on joku tuttu tai sukulainen, äiti tai veli... pyydä että auttaa sua, ja maksat sitten pienissä osissa takasin. Raha tilanteesi on saatava nollaan.
Sitten pidät mielessä että maksat aina ne laskut ensin ja ellet pysty, soitat ja ilmoitat.
Ja pidä sitä kirjanpitoa taaloudesta, niin huomaat mihin sinä sitä rahaa tuhlaat, siitä se akikki lähtee.
"Raha tilanteesi on saatava nollaan"
Olipa harvinaisen huonosti sanottu.
Hyvinkin pitkälle laskuista pystyy sopimaan mutta vuokra täytyy maksaa ensin niin joka paikassa ohjeenakin on.
Tuo että odotellaan jotain toimeentulotukea ja itse kuvittelee että rahaa tulee,- edelliskuussa laittanu rahaa haiseen kunnolla.
Heh toukokuussa saanut miljoonan ja kesäkuussa hakee toimeentulotukea.Jos nihkee budjetti ni edes yrittää 20eur ja pärjää 3 päivää.
Joillakin henkilöillä menee niin vaikka hyvät tulot ni eivät laita haiseen rahoja.
Jos toukuussa saa miljoonan ja kesäkuus hakaa tt tukea niin ei voi mitenkään saaha. Tarkastelu jakso on 3 kk, ainakin ennen oli. Tilillä ei saa olla mitään. Kelan mielestä kaikki pitää tuhlata tai väkisin. Säästäväisyys ei ole kelan motto. Kun tuhlaat sat rahaa kun et tuhlaa et saa rahaa.
Ja mikä outoa, lasten tilit pitää kanssa olla tyhjät muuten he joutuvat elättämään perheen. Järkyttävää.
Juu ni mitään ei saa olla säästössä tai saa mutta huomioidaan tuloiksi .Vähien rahojen kanssa saa niin pirun tarkka olla tai pitäs. Kiristää kylläkin pinnaa jossei rahojen vähyyden takia oikeen kunnolla ei pysty hoitaan asioitaan.
SUOMESSA PALKAT ON NIIN PIENET, ETTEI NIILLÄ ENÄÄ ELÄ.
Suomessa on myös 500 000 ihmistä palkattomassa työssä. On työkokeiluta ym hömppää ja paskaduunia, josta ei saa riittävää elatusta.
En todellakaan ymmärrä, miksi ihmiset edes menee niihin, kun kuitenkin on tiedossa etei niistä saa palkkaa ei ainkaan riittävää.
Sitten on nää vapaaehtoiset! Niitä käytetään julmasti hyväksi, ja houkutellaan sillä, että jokaisen pitää tehdä hyvää. Tehkööt mun mielestä ne joilla on varakkuutta, mutta ei varattomat.
Onhan se outoa että palkkatyöläinen joutuu hakemaan ruokansa leipänonosta, ja hakemaan kelan etuuksia. Eihän se ollut tarkoitus. PALKALLA PITÄÄ TULLA PERHE TOIMEEN.
Itse en tee hyväntekeväisyyttä, en työkokeiluita, en palkatonta työtä, en nollasopimuksia. Ainoastaan palkkatyötä sellaisella palkalla johon olen tyytyväinen ja jolla elän ja maksan laskut.
Eläkeläisten satanen muuttu viiskymppiseksi. Toisin kun Rinne vetäsi alussa heti 10 000 e palkankoruotuksen!!! Elkeläisten viiskymppisellähän nosti oman palkkansa kattoon. Hienoa...että ihmiset äänestävät huijareita, vai onko? Onneksi minä en, kun tiesin että valhtelemalla pääsee pitkälle.
Kerro meille mitä työpaikkoja olet hakenut tai oletko edes tiedustustellut harjoittelupaikkoja, nam nam työtä eikä laiskottelua.
Mihin perustuu tieto siitä, että Suomessa olisi palkattomassa työssä puoli miljoonaa ihmistä?
Ei perustu mihinkään. Se on vain tämän yhden palstan vakihörhön päähänpiintymä, joka yrittää provotrolleillaan muuttaa maailmaa mieleisekseen. Todellisuudessa Suomessa ei ole palkattomassa työssä , kuin joku ihan harva ja silloinkin on kyseessä rikollinen toiminta. Taannoin kotikaupungissani käsiteltiin oikeudessa tapausta, missä kantaja väitti olleensa palkattomassa työssä ravintolassa, mutta kanne meni nurin, kun osoittautui, että kantajan pankkitilitiedot näyttivät ihan muuta. https://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2015/05/28/heinolalaisravintolassa-ei-ihmiskauppaa-poliisi-tutkii-mahdollisia-tyorikoksia
LUEPPÄ TÄSTÄ!
Hätkähdyttävä tulos: Lähes 500 000 suomalaista tekee ilmaista työtä
Harjoittelu, kuntouttava työtoiminta, työkokeilu. Seuran selvitys on karu: talkootyöllä on monta nimeä.
Yllätys oli raju.
Kolmekymppinen Inkeri aloitti palkattoman työkokeilun ompelimossa huhtikuun alussa 2018. Hän työskenteli ilmaiseksi viitenä päivänä viikossa 6–7 tuntia päivässä. Normaalisti työkokeilu lasketaan työvoimatoimiston palveluksi, joka takaa täyden työttömyystuen aktiivimallin aikana.
Siitä seurasi kuitenkin jotain sellaista, mitä Inkeri ei osannut odottaa.
Hänen työttömyystukeaan leikattiin myös päiviltä, jolloin hän työskenteli ompelimossa. Syynä oli se, että työkokeilupaikka löytyi niin loppupäässä kolmen kuukauden tarkastelujaksoa, että aktiivisuuspäätös oli jo tehty.
Inkeriä siis rangaistiin liiasta passiivisuudesta samaan aikaan, kun hän huhki lähes täyttä työviikkoa.
”Tämä oli oikeustajuni vastaista”, Inkeri kertoo.
Inkeri haki myöhemmin huhtikuussa vaateliike Vero Modaan töihin. Hän ei päässyt palkkatöihin, mutta sen sijaan kesäkuussa tuli puhelu TE-toimistosta.
”Virkailija kysyi, olisinko kiinnostunut hakemaan työkokeiluun nyt tähän samaiseen Vero Modaan, johon jo aiemmin olin hakenut palkkatyöhön”, Inkeri kertoo hämmästyneenä.
”Kieltäydyin ystävällisesti työkokeiluideasta, koska olisihan ristiriitaista mennä palkattomaan työhön Vero Modan kaltaiseen kansainvälisen ketjun liikkeeseen, jossa selvästi oli työvoimalle tarvetta.”
”Olen osani tehnyt”
Vero Moda toimii osittain yrittäjävetoisella franchising-periaatteella, mutta on erittäin laajalle levinnyt ketju. Vero Modan taustalla on Bestseller-yritys, jonka liikevaihto liikkuu Suomessa kymmenissä miljoonissa euroissa.
Luulisi siis, että Vero Modalla olisi varaa myös palkata työntekijä eikä ottaa ilmaiseksi töihin.
Bestsellerin henkilöstövastaava Reetta Järveläinen selittää, että yhtiö palkkaa koko ajan työntekijöitä, mutta varsinaisen henkilöstövahvuuden päälle otetaan lisäksi työkokeilijoita ja harjoittelijoita, joista osa työllistyy myöhemmin palkkatöihin.
Palkattomuutta hän perustelee sillä, että työkokeilijat ja harjoittelijat vasta opettelevat alalle.
Inkeri kertoo, että hänellä on jo palkkatyökokemusta vaateliikkeestä.
”Myymälätyö on luonteeltaan sellaista, että siihen pääsee kokematonkin sisään varsin nopeasti. Näin ollen perehdytykselläkään ei voi palkattomuutta perustella”, hän sanoo.
Kaupan alalla on paljon harjoittelijoita ja työkokeilijoita. Työkokeilulla selvitetään työnhakijan tai kuntoutujan työhön, ammattiin tai koulutukseen soveltuvuutta. Se voidaan toteuttaa työpaikalla tai kuntoutuslaitoksessa.
Inkerillä on myös aikaisempaa kokemusta ilmaistyöstä. Opiskellessaan stylistiksi hän työskenteli peräti puoli vuotta ilmaistöissä harjoittelijana.
”Koen tehneeni osani ilmaistyöstä. Työkokeiluiden palkkatöihin johtavuuden prosentti on niin surkean pieni, että en lähtenyt kokeilemaan onneani.”
Inkeri on haastateltavan toinen etunimi, eikä hän halua kertoa koko nimeään. Asia on yhä arkaluontoinen, vaikka valtava määrä ihmisiä työskentelee Suomessa ilmaiseksi koko ajan.
Lähes joka viides meistä
Palkattoman työn määrästä ei ole valmista tilastoa, joten Seura laski luvun yhdistelemällä eri tilastojen tietoja. Lähes 500 000 suomalaista tekee vuosittain ilmaista työtä. Se tarkoittaa noin 17 prosenttia koko Suomen työvoimasta.
”Palkattoman työn määrä on räjähtänyt”, toteaa Seuralle työ- ja elinkeinotoimistossa työskentelevä asiantuntija. Hän kertoo seuranneensa läheltä, miten palkatonta työvoimaa käytetään hyväksi ja kuinka ilmiö on laajentunut vuosien aikana.
Varsinkin kuntouttavaan työtoimintaan osallistuvien määrä on asiantuntijan mukaan kasvanut huimasti. Vuonna 2010 siihen osallistui keskimäärin 5 000 suomalaista joka kuukausi, mutta huhtikuussa 2018 jo 26 300.
”Tämä on kääntynyt nyt niin, että ihmisten pitää tehdä työtä saadakseen työttömyysetuutta. Eikö työstä enää kuulukaan saada palkkaa?”
Kuntouttava työtoiminta on tarkoitettu osalle pitkäaikaistyöttömistä.
TE-toimiston asiantuntija ei halua esiintyä nimellään. Hän pelkää, että julkisuus vaikeuttaa hänen työtään.
Uusi ilmainen työ tilalle
”Haluatko olla osana kehittämässä seuraavaa suurta suomalaista vientimenestystä!” alkaa nettikaupan ilmoitus. Paikkaan vaaditaan sujuvaa suomen ja englannin kielen osaamista ja toimisto-ohjelmien hallintaa.
Ilmoitus löytyy Facebookin Orjafirmat-sivulta, jonne on kerätty yli sata palkatonta työtä tarjoavaa työpaikkailmoitusta varoittaviksi esimerkeiksi. Sivusto on perustettu, koska ilmaista työtä tarjotaan yllättävän usein.
Vastaavia ilmaisen työn aihepiirin ympärille perustettuja Facebook-sivustoja ovat myös Ei pakkotyölle ja Palkkatyön puolesta -järjestön sivut.
”Moni voisi olla puolikin vuotta ilmaiseksi töissä, jos saisi sitten työn, mutta tilalle tulee vain uusi ilmainen”, Tasavallan harjoittelijat ja tukityöllistetyt -yhdistyksen hallituksen jäsen Sirpa Ahola-Laurila sanoo. Yhdistys toimii ilmaistyöntekijöiden äänitorvena.
Ongelma on se, että aktiivisuusjakso on mielipuolisen lyhyt.
Itsekin menin töihin, mutta leikkuri iski silti, koska olen kuulema passiivinen. On tämä stna sairas maa ei voi muuta sanoa. No, arvatkaa kostanko ja otan vähän ommoo lommoo saatte maksaa sen.
Käy kysymässä seurakunnan diakonilta avustusta. Ei tarvitse olla mikään uskovainen tms.
Ei sieltäkään varmaan ihmeitä tipu, mutta jos jotakin.
Sehän vasta sössimistä on jos menis pankkitilikin.
Asumistukea kohdassa lukee kela odottaa te keskuksen lausuntoa
Eli ei tuloa tässä kuussa
Työttömyysturvassa lukee edotetaan liitteitä 19.06 mennessä
mutta ei tartte liitteitä kun kaikki liitteet on kelassa ollu jo 3kk
Elikä kipin kapin bongaan ruoka-avustuksia sitten ja kysy myös seurakunnan diakonilta.
No koko torvelo pitää olla, jos asiansa noin sössii! Juhannus ei ole mikään ongelma, hae seurakunnasta EU-ruoka-apua.
Itse jäin työttömäksi, kun en jaksa, eikä ole rahaa maksaa sairaalakäyntejä.
Kaikkea muuta tehtiin mutta ei vikaa eikä kuntoutusta saanu .
Lopetin turhan käynnin ja ilmottauduin työttömäksi kun kela olis taas vaatinu b lausunnon ,
työttömänä on helpompi olla kun sairaspäivärahalla .
No mitä juhannuksesta. Sehän päivä muiden päivien joukossa. Pitää kumminkin kastella tomaatit, kurpitsat, kurkut ja paprikat. Kotona on ihan kiva olla ja hoitaa pihaa. Ei se ainakaan minua ahdista.
Mikä ongelma juhannus nyt on köyhälle, lähtee vaikka mato-ongelle ja onkii ruokakalat. Lainaa kirjastosta muuta hyvä kirja ja luet ne juhannuksena, jos et muuta keksi. Jo hyvä ilma juhannuksena, kirjaa voi lukea ulkona puistossa, pihalla tms. paikassa.
Paljon on tarjolla monenlaista ilmaista viihdykettä juhannuksenakin, katso oman asuinpaikkasi tarjonta, että mitä löytyy. On ehkä ilmainen konsertti, taidenäyttely tms. tapahtuma. Rannalle aurinkoa ottamaan tai uimaan, ei maksa mitään. Leijaa lennättämään, onhan näitä vaihtoehtoja.
Ruokaa voit hakea ilmaiseksi jakeluista, joten nälkää tuskin kukaan juhannuksena(kaan) näkee. Jano voi tietty yllättää, mutta nokkelat tekee omat juomat siihenkin.
https://www.stadissa.fi/tapahtumat/33000/juhannus
Kyllähän tekemistä löytyy juhannuksena ja mitä nyt niin erikoista edes tarvii.Itse ainakin kuntoilen ja radio auki.
Kikki vuoden juhlat on kesitty siksi että kauppiaat riakstuuja ihmiset köyhtyy!
Sehän on kauppiaiden tarkoitus, siksi pitää ostaa kaupasta ruokaa jota ei tarvi ja jonka voi heittää roskiin, koska sehän on tappiota kaupalle jos he joutuvat heittämään roskiin. Parempi nyydä asiakkaalle jotta he kärsivät tappiot.
Me ei juhlita juhannusta sen enempä kuin normaalia viikonloppua. JOuluna sitten mutta ei kauppiaille, vaan itselle. Ruokaa ostetaan harkitusti se mitä muutenkin syötäisi, ja koska kaupat on aina auki, niin ei tarvi edes varastoon ostaa liikaa.
Menen juhannuksena piknikille jos sää sallii. Mukaan sellaista ruokaa mitä muutoinkin söisin. Ei tarvi herroin herkkuja tai juominkeja. Makkaraleipä maistuu kummasti ulkoilmassa. Juhannus kuluu leppoisasti lueskellen kirjoja, pelaten pasianssia, kuunnellen podcasteja ja samalla saa nauttia aurinkoisesta kelistä ja ehkä jopa voi pyörähtää uimaan. Ihmisellä on just niin tylsää kuin haluaa.
Eikö Kelasta saa maksusitoumuksen ruokakauppaan jos toimeentulotukea vasta Seuraavassa kuussa. Ota selvää kotipaikkakuntasi ilmaisista ruoka-avustuksista. Voitko vaikka lainata joltain. Jos paikkakunnalla Lidl ni se on edullisin kauppa. Jos ruokaa kuitenkin on, niin miksi et kävisi kirjastossa, lainaa kirjoja, ja Voihan kirjastosta lainata lehtiä, Aku Ankan ym. lehtiä kirjoja. Myös DVD-levyjä, leffoja ja pelejäkin voi lainata. Hyvää juhannusta kaikille.
Ei aina voi muut auttaa. Äiditkin auttas, mutta jos on pieni eläke, miten?