Lidlin kuiteissa "maksu ei onnistunut"

Anonyymi

Joku Lidlin tietäjä: miksi suuressa osassa Lidlin korttimaksulla suoritetuissa kuiteissa lukee "maksu ei onnistunut" vaikka on mennyt katevarauksiin ja lähtenyt tililtä?

Kyseessä on siis poikkeuksellisen suuri määrä tällaisiä kuitteja. Itsekin olen Lidlissä käynyt ja saanut samanlaisen kuitin vaikka maksu on hyväksytty, mennyt ekalla läpi ja lähtenyt tililtä.

6

3931

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lidl on saksalainen kauppa. Tietoliikenne ulkomaille pätkii joskus.

      • Anonyymi

        Myös käteiskuiteissa esiintyy kyseinen lauseke. Tämä ei käsittääkseni liity tietoliikenteeseen?


    • Anonyymi

      Mulla jää joskus lidl kokonaan veloittamatta, ollu muutamat jo vuosia.
      Kävisin siellä useammin mutta on 5 km kaueampana, ei kannata.

    • Anonyymi

      Maksaessa käteisellä maksu ei kyllä oikein mitenkään voi epäonnistua... Miksiköhän antavat virheellisiä kuitteja

      • Anonyymi

        Jos vastaat tuohon kun kirjoitin että Lidl on jättänyt kokonaan veloittamatta, ostan aina luottokortilla. Kolmella kortilla, yhdellä s-kaupasta, toisella k-kaupasta ja kolmannella muista kaupoista.

        "Maksaessa käteisellä maksu ei kyllä oikein mitenkään voi epäonnistua... Miksiköhän antavat virheellisiä kuitteja"

        Kirjoitit ylläolevan.
        Kyllä käteisellä usein epäonnistuu. Annat 21 e ostokseesi 50 e setelin, mutta kassa laittaakin kassakoneeseen antamasi summaksi että annoit 40 e josta maksaa 40 e takaisin.
        Usein sanovat että kassa tarkistetaan illalla ja palautetaan jos on virhe, Se summa on helppo ottaa iltaan mennessä pois.

        Näin tapahtuu usein vanhuksille, olen hyvin tarkkana mitä edellä oleva vanhus antaa rahaa ja mitä saa takaisin. Olen jo kolme kertaa huomauttanut kassaa ja joka kerta ovat nopeasti ja selittämättä antaneet puuttuvan rahan.

        Joku ihmettelee kun menen joskun pitempään jonoon, menen siksi kun meilläkin on kanera vain kahdella kassakoneella.


      • Anonyymi

        No esimerkiksi itse maksoin tasan 10€ ostoksen 10€ setelillä, kuitissa näkyy että annettu 10€ mutta silti lukee maksu epäonnistunut.

        Jos nyt ihan selkeällä suomen kielellä voisit selittää miksi näin on tapahtunut?

        Voin vielä selventää, että saman päivän aikana minulla on viisi Lidlin kuittia, jokainen tasan 10€ ja maksettu sillä kympillä käteisellä. Miksi 1/5 kuitissa lukee "maksu ei onnistunut"? Ei tullut vaihtorahaakaan ja kassa näyttää kyllä näppäilleen ihan oikean luvun koneeseen kuitin perusteella. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, vaan toistuvaa.


    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      332
      7581
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      73
      5371
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      102
      4561
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      19
      4369
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      125
      4187
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3917
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      154
      3790
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      74
      3697
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3596
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      84
      3432
    Aihe