Lidlin kuiteissa "maksu ei onnistunut"

Anonyymi

Joku Lidlin tietäjä: miksi suuressa osassa Lidlin korttimaksulla suoritetuissa kuiteissa lukee "maksu ei onnistunut" vaikka on mennyt katevarauksiin ja lähtenyt tililtä?

Kyseessä on siis poikkeuksellisen suuri määrä tällaisiä kuitteja. Itsekin olen Lidlissä käynyt ja saanut samanlaisen kuitin vaikka maksu on hyväksytty, mennyt ekalla läpi ja lähtenyt tililtä.

6

3987

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lidl on saksalainen kauppa. Tietoliikenne ulkomaille pätkii joskus.

      • Anonyymi

        Myös käteiskuiteissa esiintyy kyseinen lauseke. Tämä ei käsittääkseni liity tietoliikenteeseen?


    • Anonyymi

      Mulla jää joskus lidl kokonaan veloittamatta, ollu muutamat jo vuosia.
      Kävisin siellä useammin mutta on 5 km kaueampana, ei kannata.

    • Anonyymi

      Maksaessa käteisellä maksu ei kyllä oikein mitenkään voi epäonnistua... Miksiköhän antavat virheellisiä kuitteja

      • Anonyymi

        Jos vastaat tuohon kun kirjoitin että Lidl on jättänyt kokonaan veloittamatta, ostan aina luottokortilla. Kolmella kortilla, yhdellä s-kaupasta, toisella k-kaupasta ja kolmannella muista kaupoista.

        "Maksaessa käteisellä maksu ei kyllä oikein mitenkään voi epäonnistua... Miksiköhän antavat virheellisiä kuitteja"

        Kirjoitit ylläolevan.
        Kyllä käteisellä usein epäonnistuu. Annat 21 e ostokseesi 50 e setelin, mutta kassa laittaakin kassakoneeseen antamasi summaksi että annoit 40 e josta maksaa 40 e takaisin.
        Usein sanovat että kassa tarkistetaan illalla ja palautetaan jos on virhe, Se summa on helppo ottaa iltaan mennessä pois.

        Näin tapahtuu usein vanhuksille, olen hyvin tarkkana mitä edellä oleva vanhus antaa rahaa ja mitä saa takaisin. Olen jo kolme kertaa huomauttanut kassaa ja joka kerta ovat nopeasti ja selittämättä antaneet puuttuvan rahan.

        Joku ihmettelee kun menen joskun pitempään jonoon, menen siksi kun meilläkin on kanera vain kahdella kassakoneella.


      • Anonyymi

        No esimerkiksi itse maksoin tasan 10€ ostoksen 10€ setelillä, kuitissa näkyy että annettu 10€ mutta silti lukee maksu epäonnistunut.

        Jos nyt ihan selkeällä suomen kielellä voisit selittää miksi näin on tapahtunut?

        Voin vielä selventää, että saman päivän aikana minulla on viisi Lidlin kuittia, jokainen tasan 10€ ja maksettu sillä kympillä käteisellä. Miksi 1/5 kuitissa lukee "maksu ei onnistunut"? Ei tullut vaihtorahaakaan ja kassa näyttää kyllä näppäilleen ihan oikean luvun koneeseen kuitin perusteella. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, vaan toistuvaa.


    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2699
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      25
      2458
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      41
      2131
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      1986
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      108
      1482
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1343
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      51
      1011
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      954
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      768
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      761
    Aihe