Joku Lidlin tietäjä: miksi suuressa osassa Lidlin korttimaksulla suoritetuissa kuiteissa lukee "maksu ei onnistunut" vaikka on mennyt katevarauksiin ja lähtenyt tililtä?
Kyseessä on siis poikkeuksellisen suuri määrä tällaisiä kuitteja. Itsekin olen Lidlissä käynyt ja saanut samanlaisen kuitin vaikka maksu on hyväksytty, mennyt ekalla läpi ja lähtenyt tililtä.
Lidlin kuiteissa "maksu ei onnistunut"
6
3646
Vastaukset
- Anonyymi
Lidl on saksalainen kauppa. Tietoliikenne ulkomaille pätkii joskus.
- Anonyymi
Myös käteiskuiteissa esiintyy kyseinen lauseke. Tämä ei käsittääkseni liity tietoliikenteeseen?
- Anonyymi
Mulla jää joskus lidl kokonaan veloittamatta, ollu muutamat jo vuosia.
Kävisin siellä useammin mutta on 5 km kaueampana, ei kannata. - Anonyymi
Maksaessa käteisellä maksu ei kyllä oikein mitenkään voi epäonnistua... Miksiköhän antavat virheellisiä kuitteja
- Anonyymi
Jos vastaat tuohon kun kirjoitin että Lidl on jättänyt kokonaan veloittamatta, ostan aina luottokortilla. Kolmella kortilla, yhdellä s-kaupasta, toisella k-kaupasta ja kolmannella muista kaupoista.
"Maksaessa käteisellä maksu ei kyllä oikein mitenkään voi epäonnistua... Miksiköhän antavat virheellisiä kuitteja"
Kirjoitit ylläolevan.
Kyllä käteisellä usein epäonnistuu. Annat 21 e ostokseesi 50 e setelin, mutta kassa laittaakin kassakoneeseen antamasi summaksi että annoit 40 e josta maksaa 40 e takaisin.
Usein sanovat että kassa tarkistetaan illalla ja palautetaan jos on virhe, Se summa on helppo ottaa iltaan mennessä pois.
Näin tapahtuu usein vanhuksille, olen hyvin tarkkana mitä edellä oleva vanhus antaa rahaa ja mitä saa takaisin. Olen jo kolme kertaa huomauttanut kassaa ja joka kerta ovat nopeasti ja selittämättä antaneet puuttuvan rahan.
Joku ihmettelee kun menen joskun pitempään jonoon, menen siksi kun meilläkin on kanera vain kahdella kassakoneella. - Anonyymi
No esimerkiksi itse maksoin tasan 10€ ostoksen 10€ setelillä, kuitissa näkyy että annettu 10€ mutta silti lukee maksu epäonnistunut.
Jos nyt ihan selkeällä suomen kielellä voisit selittää miksi näin on tapahtunut?
Voin vielä selventää, että saman päivän aikana minulla on viisi Lidlin kuittia, jokainen tasan 10€ ja maksettu sillä kympillä käteisellä. Miksi 1/5 kuitissa lukee "maksu ei onnistunut"? Ei tullut vaihtorahaakaan ja kassa näyttää kyllä näppäilleen ihan oikean luvun koneeseen kuitin perusteella. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, vaan toistuvaa.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 305637
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus113081- 1862219
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1631713Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan741532Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike331413Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141365En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.731297- 941185
viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2201172