Neuvostoliiton romahduksen 1991 jälkeen Venäjä oli pitkään niin heikko että Natoon liittyminen olisi ollut Suomelle helppoa.
Venäjä tiettävästi harkitsi rahapulassaan jopa Karjalan myymistä Suomelle .
Presidentti Ahtisaari kannattaa nyt Natoon liittymistä. Tarja Halonen sanoi 2005 että Suomi ja Venäjä jakavat samat arvot demokratiasta ja hyvästä hallinnosta.
Hän siis uskoi ja voi uskoa yhä Venäjän muuttuvan Suomen ja Ruotsin kaltaiseksi demokratiaksi jonkalaiset maat eivät hyökkäile toistensa kimppuun.
Venäjän muutoksesta hyvään suuntaan ei kuitenkaan ole merkkejä. Venäjän Rajoja on muutettu voimatoimin ja hyvää hallintoa ei ole.
Tehtiinkö 1990- luvulla kohtalokas virhe ?
2
<50
Vastaukset 2
- Anonyymi
Tulevaisuus sen näyttää oliko viisasta jättäytyä yksin Venäjän rajalle. Veikkaukseni on ettei ollut viisasta.
- Anonyymi
Ei tehty virhettä. Suomen ulkopoliittiset päättäjät harkitsivat 1994 järjestäessään neuvoa antavaa kansanäänestystä liittymisestä Euroopan Unioniin, että samalla äänestettäisiin myös liittymisestä Natoon.
Aho, Lipponen ja Koivisto arvelivat, että äänestäminen samalla kertaa myös Nato-jäsenyydestä saattaisi vaarantaa myös EU-jäsenyyden. Pelkästään maanviljelijät (Kepu) olivat 94% EU:iin liittymistä vastaan. Natoon liittymistä olisi vastustanut yli puolet äänestäjistä.
Päättäjät ajattelivat hivutustaktiikan toimivan paremmin. Ensin kansan suora tuki 59% EU-jäseneyydelle, sitten luopuminen Markasta (EMU), Isäntämaasopimus ja JEF-sopimus ja vielä mahdollinen puolustussopimus Ruotsin kanssa hissun kissun, vähin äänin.
Sopimus sotilaallisesta yhteistyöstä Saksan kanssa vielä puuttuu. Ryti-Ribbentrop ver. 2. Hoi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 112749
- 39685
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.19670Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32629Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38557Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63526- 34525
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?50519- 70504
- 63491