Neuvostoliiton romahduksen 1991 jälkeen Venäjä oli pitkään niin heikko että Natoon liittyminen olisi ollut Suomelle helppoa.
Venäjä tiettävästi harkitsi rahapulassaan jopa Karjalan myymistä Suomelle .
Presidentti Ahtisaari kannattaa nyt Natoon liittymistä. Tarja Halonen sanoi 2005 että Suomi ja Venäjä jakavat samat arvot demokratiasta ja hyvästä hallinnosta.
Hän siis uskoi ja voi uskoa yhä Venäjän muuttuvan Suomen ja Ruotsin kaltaiseksi demokratiaksi jonkalaiset maat eivät hyökkäile toistensa kimppuun.
Venäjän muutoksesta hyvään suuntaan ei kuitenkaan ole merkkejä. Venäjän Rajoja on muutettu voimatoimin ja hyvää hallintoa ei ole.
Tehtiinkö 1990- luvulla kohtalokas virhe ?
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tulevaisuus sen näyttää oliko viisasta jättäytyä yksin Venäjän rajalle. Veikkaukseni on ettei ollut viisasta.
- Anonyymi
Ei tehty virhettä. Suomen ulkopoliittiset päättäjät harkitsivat 1994 järjestäessään neuvoa antavaa kansanäänestystä liittymisestä Euroopan Unioniin, että samalla äänestettäisiin myös liittymisestä Natoon.
Aho, Lipponen ja Koivisto arvelivat, että äänestäminen samalla kertaa myös Nato-jäsenyydestä saattaisi vaarantaa myös EU-jäsenyyden. Pelkästään maanviljelijät (Kepu) olivat 94% EU:iin liittymistä vastaan. Natoon liittymistä olisi vastustanut yli puolet äänestäjistä.
Päättäjät ajattelivat hivutustaktiikan toimivan paremmin. Ensin kansan suora tuki 59% EU-jäseneyydelle, sitten luopuminen Markasta (EMU), Isäntämaasopimus ja JEF-sopimus ja vielä mahdollinen puolustussopimus Ruotsin kanssa hissun kissun, vähin äänin.
Sopimus sotilaallisesta yhteistyöstä Saksan kanssa vielä puuttuu. Ryti-Ribbentrop ver. 2. Hoi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 364270
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1344057- 633695
- 873551
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans333527Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe643341- 842906
- 542825
- 252616
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142314