kertovat muuttomiehet kokemuksestaan.
https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/5ce1d1b9-22b7-4775-b0b0-19eeb7f0eb1f
https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/5ce1d1b9-22b7-4775-b0b0-19eeb7f0eb1f
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hyvä kirjoitus asiasta.
Näitä "virapelifirmoja" on pesiytynyt joka alalle. Itsestä on kiinni mistä palvelunsa hommaa, halpuuskoukkuun ei kannata langeta, firman tunnettuus on hyvä kriteeri.
Tunnettuus ei välttämättä takaa mitään. Omalla kohdallani muuttofirma tuhosi omaisuutta; mm. huonekaluja, uuden asunnon ovenpieliä, ulkona "kukkakehikon" yli ajettiin muuttoautolla, mutta mitään vastuuta tuhoista ei muuttofirma ottanut. Palvelusta olivat sopineet muuttofirma ja Raision kaupunki, joten kuluttajavirastostakaan ei apua saanut, koska sopimus oli yritysten välinen.
Kaiken mahdollisen tein ja vähän enemmänkin, mutta ei auttanut. Firma vetosi kerta toisensa jälkeen, että ei ollut huonekalut, seinät, jne. KUPLAMUOVITETTU, joten heillä ei ollut virhevastuuta. Muuttofirmasta lopetettiin vastaaminen kokonaan.
En näin ollen suosittele kenellekään HEMMON KULJETUS OY:n palveluja!
Itse olen ainoastaan kerran tilannut muuttofirman, silloinkin oli kyse järkyttävän painavan pianon kuljetuksesta (muun muuton hoidimme itse). Olisi hienoa nähdä kun kaks karpaasia (Mika & Mika) hoiti asian silmääkään räpäyttämättä. Kohtuullisen maksun tietysti vaativat.
kuinka paljon muuttomiehet keksivät apuvälineitä muuton helpottamiseksi.
pianon kuljetus -- rullat alle sellainen laite että liinat portaissa.
tavarat ei aina paina 100tonnia vaan mitat .
Kysykää vakuutuksista joltain tunnetukta muuttofirmalta niin saatko silloin mitään muuta kuin suullisen vastauksen. Vaikka varmaan asia onkin kunnossa.
Ihmiset on niin persaukisia pääsääntöisesti että joku 500-1000 n käytännössä kk nettoraha mitä jää jolla pitäisi sitten elää.
Ei se ole sen ihmeellisempää kun muutto hommasta ei haluta maksaa kuin maksimissa 2 viikon ruokalaskua vastaava hinta eikä 2kk.