HALLITUS KEHITTELEE UUTTA "PASKALAKIA" !

Kaikki muistamme miten keskutavetoinen hallitus joutui korjailemaan Hautala Jan-Erik Enestamin virittämää "paskalakia", jonkin laiseen järkevään muotoon, Tästä ei ole mitään opittu vaan uudelta ympäristöministerilta on tulossa öljylämmityskielto, iskee tavallisiin, omalla työllään itselleen talon rakenteneisiin kansalaisiin, kohtuullista olisi jos nykyiset järjestelmät saisi käyttää loppuun, pahaa pelkään että seuraava keskusta hallitus joutuu taas näitä hörhöjen jälkiä korjailemaan..
580
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Käytännössä nykyiset öljykattilat saa käyttää loppuun. Niiden käyttöikähän on vain parikymmentä vuotta, eikä uusia liene viime vuosina ostettu suuria määriä, vaan vanhoja öljykattiloita on ryhdytty korvaamaan kalliolämmöllä. Sen asennushinta on nimittäin vain kolminkertainen suhteessa uuteen öjykattilaan, ja energia sen jälkeen lähes ilmaista.

Siirtymistä kalliolämpöön tai kaukolämpöön yritetään kuitenkin hallituksen toimesta nopeuttaa jollakin investointituella. Keinotekoisten aikataulujen ja nopeutusten varjopuolena on kuitenkin ylikysyntä takarajan lähestyessä, mikä myös nostaa hintoja. Parempi siis olisi, että ohitettaisiin tällä kertaa takaraja tai asetettaisiin se vaikka 20 vuoden päähän. Sen sijaan investointituen kaltainen houkutin voitaisiin säätää vaikka korkeintaan kymmenen vuoden ajaksi, varsinkin kun kotitalousvähennystä ollaan leikkaamassa jo ensi vuodeksi.

Äänestä
  • Toivottavasti olet oikeassa, siellä on nyt kuitenkin vihreä ympäristöministeri ja ja kaikkea kivaa on luvassa, joilla saadaan kansalaisten elämä vaikeaksi ja kalliiksi, jos vanhat merkit paikkansa pitää..

    Äänestä

Kyselyssä hallituksen hiilineutraaliustavoitteet saavat vielä laajaa kannatusta kahdelta kolmesta vastaajasta, vaikka sama osuus vastaajista ei uskokaan tavoitteiden lopulta toteutuvan...

Äänestä

Tätä tulee sitten riittämään, ja mitä tapahtuu salassa, se selviää vasta ajan kansa, kaikenlaisia kansainvälisiä sopimuksia joiden muuttaminen tai korjaileminen on mahdotonta..

Äänestä
  • Muistettava että koko suomi on varattu euroopan virkistysalueeksi, odottaa vain sopivaa hetkeä että asiasta voidaan päättää..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kaikki muistamme miten keskutavetoinen hallitus joutui korjailemaan Hautala Jan-Erik Enestamin virittämää "paskalakia", jonkin laiseen järkevään muotoon, Tästä ei ole mitään opittu vaan uudelta ympäristöministerilta on tulossa öljylämmityskielto, iskee tavallisiin, omalla työllään itselleen talon rakenteneisiin kansalaisiin, kohtuullista olisi jos nykyiset järjestelmät saisi käyttää loppuun, pahaa pelkään että seuraava keskusta hallitus joutuu taas näitä hörhöjen jälkiä korjailemaan..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu