Viikin asuntokupla

Raksafirma konkkaan ja ostajilta rahat taskuun ja moro. Nykysuomalaista rakentamista?
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

normi tapa ollut aina.

Äänestä

Tuo on vasta alkusoittoa tulevalle. Isommatkin rakentajat jo horjuvat.

Äänestä

Lama on jo nyt päällä.

Äänestä

Tämä on vasta pientä alkusoittoa...

Äänestä

Se siitä tulee kun porukka ei pysty olemattomilla palkoillaan lyhentämään lainojaan eikä yleensä edes ostamaan asuntoa, elleivät idioottimaiset pankit kylvä heille rahaa, vaikka takaisinmaksusta ei ole takeita.

Mitä tuokin on, ettei asuntolainaa tarvitse lainkaan lyhentää, maksaa vain korot? Sillä menolla pankit kaatuvat kuin keilat kun lama syvenee. Kyllä ne vaikuttavat olevan jo suurissa ongelmissa, kun ei edes asiakaspalvelua pystytä järjestämään. Ennenvanhaan asunto pyrittiin maksamaan mahdollisimman nopeasti. Nykyinen korkopolitiikka on tuudittanut ihmiset väärään turvallisuudentunteeseen.

Kun rakentaja menee konkkaan, kukaan ei enää vastaa rakentajan tekemistä virheistä, asunnon takuu raukeaa. Vaikuttaa, että nykyrakentamisen laatu on huonompaa kuin ennen, kun rakentamista vielä valvottiin paikan päällä.

Äänestä

Tule lama kultainen.

Äänestä

Rinteen hallitus on jo aloittanu säästötoimet.

Äänestä

Tuleva lama ja laskukausi tervehdyttävät markkinat, tosin aika kovalla kädellä.

Äänestä

Mökit mätänee pystyyn ja työttömyys räjähtää käsiin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Raksafirma konkkaan ja ostajilta rahat taskuun ja moro. Nykysuomalaista rakentamista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu