Aika hyvä idea ja täyttää entisen YYA-sopimuksen tarkoitukset!
Sitäpaitsi vanhat espoolaiset ja helsinkiläiset ovat tottuneet globaaliin menoon ja Vantaallahan on jo joka viides vieraskielinen muukalainen.
Hyvin muisteaan Porkkalan alueen vuokraus, ja kaikki se siunauksellisuus, mitä naapurimaan hallinto alueelle aiheutti!
Alueen asukkaat tosin poistettiin väliaikaisesti pois jaloista, kun punatähtiset marssivat hoitamaan Suomenlahdelle Leningradin puolustusta.
Vantaalla ei tarvitse asukkaita siirtää, sillä Moskovasta käsin on tottuttu hallitsemaan yli sataa kansallisuutta. Eikähän Vantaalla ole varmaan vielä edes viittäkymmentäkään! Venäläisillä on sitä paitsi voima ja valta kotiuttaa hankalimmat "maahanmuuttaneet" ja mahdollista siirtää ne oikein hankalt tapaukset koulutusleireille Siperiaan.
Näin saadaan myös Suomelle hankalaksi tullut, ex- pääministeri Sipilän järjestämä "maahanmuutto"- kysymys ratkaistuksi, muodinmukaiseti ulkoistamalla, ja ilman tarjouskilpailua!
Jonkinlainen ongelma tietenkin syntyy Helsinki - Vantaa lentokentän toiminnasta, mutta sekin hoituu venäläisten toimesta. Ovathan he tottuneet hoitamaan kaukoliikenettä Siperian yli esim. Kiinaan ja Japaniin!
Sitäpaitsi nykyinen junatunneli lentokentälle, tuo mukavia muistoja mieleen ns. "Porkkalan tunnelista", josta ei juuri Suomen nuorisolle tietoa kerrottu, niissä historian kirjoja korvaamissa (Pirkanmaan) monisteissa.
Nyt kun uusi Rinteen hallitus kohtapian kaatuu... (oireet ovat jo ilmassa) niin ylläolevat keskeneräiset asiat on otettava uuden Perus-/ Kanta-/ ja Tosi/oikeiden suomalaisten, kokoomuksella ja RKP:llä vahvistetttavan hallituksen ohjelmaan!
Vaihdetaan ruma Vantaa kauniiseen Karjalaan
Anonyymi
0
114
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322098Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461715Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121476Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041226Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041034Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76978- 59865
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,34842Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52789Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101743