Jokaisella on ihmisoikeus joka oikeuttaa kieltäytymisen työnteosta. Työntekoon pakottaminen taloudellisilla keinoilla on henkistä ja fyysistä kidutusta. Valtion on maksettava työstä kieltäytyjälle säännöllinen taloudellinen korvaus, joka oikeuttaa kohtuulliseen elintasoon Suomessa ja lomalla ulkomailla.
Vaadimmekin, että vähimmäiskorvauksia on korotettava noin 1800 euron nettokorvaukseen kuukaudessa.
Työstäkieltäytyjien liitto,
Ideologinen työtön,
Helsinki.
Vaadimmekin, että vähimmäiskorvauksia on korotettava noin 1800 euron nettokorvaukseen kuukaudessa.
Työstäkieltäytyjien liitto,
Ideologinen työtön,
Helsinki.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mutta missä raha kasvaa? Ilman työtä ei tule rahaa. Raha pyörittää yhteuskuntaa. Ihminen on niin itsekäs olento, ettei ala toisia palvelemaan.
Ihmisoikeuksiin kuuluu myös täysin rahattomana eläminen. Jos työttömänä oleminen tekee olon onnelliseksi, vielä onnellisemmaksi tulee, kun rahat ei paina eikä pankkikorttia tarvi!
No mistä sitä rahaa riittää päättäjille ja heidän sihteereilleen?
Muokkaisin hiukan. Mainitsemasi "Valtion on maksettava työstä kieltäytyjälle säännöllinen taloudellinen korvaus, joka oikeuttaa kohtuulliseen elintasoon Suomessa ja lomalla ulkomailla." muuttuu meikällä muotoon
"Valtion on maksettava työstä kieltäytyjälle joko a) säännöllinen taloudellinen korvaus, joka oikeuttaa kohtuulliseen elintasoon Suomessa tai b) taattava pysyvä työpaikka TES;n ehdoilla.
Suurin osa työttömistä ei halua orjatyöhön 9 €/pv, joka enemmistöllä ei riitä edes päivän työmatkakustannuksiin.