Kauhavalla on jatkuvasti pakkomyynnissä huutokaupassa hylättyjä ihan hyvän näköisiä taloja.
Nyt myydään tonnilla 70-luvulla rakennettu tiilitalo uima-altaalla.
Suurin kustannuserä on rästiin jääneet sähkö- vesi- ja lämpölaskut, mutta ne maksamalla pääsisi asumaan edullisesti, koska talossa on varaava vuolukivitakka. Siihen päälle pari sähköpatteria siksi aikaa kun vesikiertoa tarkistetaan.
Ok-talon arvo Kauhavalla on siis kymppitonni.
Nyt myydään tonnilla 70-luvulla rakennettu tiilitalo uima-altaalla.
Suurin kustannuserä on rästiin jääneet sähkö- vesi- ja lämpölaskut, mutta ne maksamalla pääsisi asumaan edullisesti, koska talossa on varaava vuolukivitakka. Siihen päälle pari sähköpatteria siksi aikaa kun vesikiertoa tarkistetaan.
Ok-talon arvo Kauhavalla on siis kymppitonni.
Vastaukset 20
Vanhimmat
En ostaisi. Siitä vasta riesan saat kun on ollut tuollainen omistaja, ongelmia eittämättä ilmenee. Voihan toki jotta jollain on varaa myydä halvalla.
En ostaisi Kauhavalta asuntoa, omakotitalosta nyt puhumattakaan.Täällä ei pääse asunnosta eroon ottamatta melkoisesti tappiota jos haluaa päästä eroon riippakivestä.
Vuokralle jos on jostain syystä pakko asua alueella,hyvät liikenneyhteydet mahdollistavat asumisen Seinäjoella/Lapualla työpaikan Kauhavalla olo ei ole este asua muualla.
Totta! Ei halvalla hyvää saa edes huutokaupasta.Kun kuvia katsoin tuosta tällähetkellä 1000e talosta niin aivan kylmäsi se remontin määrä mikä siihen tarvitaan. Hyvä paikka hieno tontti mutta kartoitus ei hyvää lupaa. Eikä tosiaankaan kauhavalla saa ok talosta omiaan pois jos vahingossa saa myytyä.
Seinäjoelle kannattaa satsata sielä asuntokauppa käy kuumana.
Sopii sellaiselle jolla ei ole peukalo keskellä kämmentä.
Niin, ja sopii sellaiselle jolla on aikaa ruveta remonttireiskaksi, eikä ole niin tarkka vanhan talon "ominaisuuksista".
-Se vaan aika monelle omakotitalo(kin) on semmoinen steriilin siisti paikka, jossa käydään lähinnä nukkumassa. Laitteet toimii itsestään, ja huoltomiehen on ne helppo ja nopea huoltaa, ilman tee-se-itse virityksiä. Monella on tärkeämpää harrastaa ja tehdä asioita kodin ulkopuolella, ilman talkkarihommia. Monella käy kotona jopa siivooja, sekä robotti leikkaa nurmikon. Mitään ei tarvitse juuri tehdä nykytaloissa.
Nyt alkaa myyntiaika umpeutumaan, puoleen päivään mennessä kun tarjoat 2000€, niin saatat omistaa tiilitalon uima-altaalla.
Sen mitä minä katselin raporttia, niin korjaisin talveksi yksin kuntoon ja rahaa palaisi muutama tonni, jos haluaisin viimeisen päälle tehdä.
Se vaan, että en tee talolla kauhavalla yhtään mitään. Saisiko sinne vokkilaisia vuokralle? Jos saa, niin ehkä tarjoan.
Onko se talon lätäkkö sisällä talossa vai puutarhassa?
Uima-altaan pohjalla. Allas on sisällä ja peitetty kannella, kuten tuon ajan muotivillityksille usein tehtiin.
Ostaisin jos olisi vähänkin käyttöä, ja asun aivan liian kaukana.
Halvalla on menossa, jos hinta hyväksytään.
Oikeampi hinta tuolle olisi jotain 60-80 000€.
10-15 000 remontilla arvo on yli 100 000€.
Huutakaa nyt ihmeessä, kun käytännössä ilmaiseksi saa!
No niin, se meni viidellä tonnilla. Mitähän vain maksoi aikoinaan rakentaa?
Tämä on laillista ryöstämistä. Jonkun koko elämä tai ainakin puolet siitä valui toiseen taskuun lähes ilmaiseksi.
Jos joltakin palaa talo, niin auttajia ja lahjoittajia tulvii ovista ja ikkunoista, mutta jos olet velkaa vesilaitokselle, niin sinua pilkataan ja irvailla an, kun pienellä avulla pääsisi jaloilleen.
https://huutokaupat.com/1348770
Mielestäni sillä että mitä talon rakentaminen on joskus maksanut ei ole mitään merkitystä jos talo on ollut 20 vuotta niin huonolla pidolla että sisäkatto kupruilee ja ulkoseinästä irtoilee tiilet yms, en katsonut tarkkaan. Remontoit tälläisen talon myyntiin ja seuraavalla ostajalla 5 vuotta aikaa löytää joku korjaamaton kohta, ja remontin työn hyöty siirretään oikeuden päätöksellä tästä seuraavalle ostajalle.
Tuskin ulosotto hyväksyy tuota viimeistä tarjousta....toki riippuu velkojen määrästä mutta jos taloa aletaan ulosmitata niin luulisi velkojen olevan huikeita?.
En kyllä tutustunut ilmoitukseen tarkemmin.
Mutta jo tontin ja liittymien hinta enemmän kuin tuon 5 000e
Sääli tulee näitä talon omistajia jotka syystä tai toisesta ahdinkoon joutuivat ja kotinsa nyt menettivät. Velkaa jäi ehkä talosta pankkiinkin hurjasti jota joutuu vielä maksamaan vuosia vaikka uudet omistajat sielä jo asustavat. Kun luottotiedot ovat menneet ja ehkä työpaikkakin ei pankki lainaa anna eikä muut luottoyhtiöt. Surullista...ja näitä näkee nykyään liian usein.
Varmasti on velkaa joka suuntaan ja tietenkin tilanne aivan karmea. On vain tullut syötyä enemmän kuin tienaa, lennetty liian kovaa ja korkealla, kun olisi pitänyt polkea pyörällä.
En tiedä kumpi on kurjempaa velkaantua omasta syystä vai vaikka siten että on erehtynyt takaamaan vääriä henkilöitä?
Surullinen tilanne. 😢
En huolis tuota, vaikka annettais ilmaiseksi. Oikea pommi.
Housuus sulla on pommi.
Jos kaikki omaisuus ihmiseltä ulosmitataan pitäisi sen kuitata koko velka tai kaikki velat. Siinäkin tapauksessa ettei omaisuus kaikkia velkoja kata. Liian ahtaalle laitetaan velallinen Suomessa. Loppuelämä nätysti menee ilman luottotietoja ja velkavankeudessa. Itseään voi toki syyttää omista veloista mutta voi syynä olla sairaus työpaikan menetys ym ym. Tai tyhmyys..
Johan alkaisi tyhmiä löytymään, jos voisi tehdä mielin määrin velkaa jota ei tarvitsisi maksaa takaisin.
Jos tuo oikeasti toteutuisi, niin velkaa ei moni saisi.
👍juur näin
nuorissa_on_tulevaisuus
27.6.2019 17:41
Nyt olisi mielenosoituksen paikka, että keskusta ei saa lakkauttaa. Tosin jos Kauhavan keskus jäisi, niin se lakkautettaisiin jostain paremmasta kunnasta. Näin ehkä olisikin parempi, koska Kauhavalle keskus on tärkeä ja sen lähtiessä jää iso lovi, jota ei paikkaa mikään. Kauhavaa ei tunneta enää mistään. Huvipuistosta kesäisin, mutta muualla sen mielletään olevan Härmässä. 😑