Palkanmaksu vaikeuttaa työllistymistä

5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Bonuksia ja osinkoja jaettiin kuitenkin ennätysmäärä keväällä.
Niin mistä se kannattamattomuus johtuukaan?
Huonoista ja ahneista omistajista ja johtajista veikkaisin.

Äänestä

Me persut ollaan yrittäjien kanssa samaa mieltä, ihmiset pitää pakottaa yrityksiin ilmaiseksi töihin, kuten Hakkarainen ehdotti.

Äänestä

Ennen sanottiin että verot valtion maksettavaksi, nyt nuo "yrittelijät" laittaisi palkatkin valtion maksettavaksi. Kun työpaikkoja syntyy keinotekoisille matalapalkka-aloille niin nuo työntekijät joutuu hakemaan tukia elääkseen joten se tulee kalliimmaksi veronmaksajille mutta johdon bonuksiin ja osinkoihin sillä ei ole vaikutusta.

Äänestä

Palkkoja on siirretty jo huolestuttavissa määrin yhteiskunnan maksettaviksi. Se on yhtä kestämätön ratkaisu kuin siirtää verot valtion maksettavaksi (jota sitäkin tehdään). Käytännössä palkkakustannusten siirto tapahtuu paitsi erilaisten palkkatukien ja "työkokeilujen" kautta, niin ennen kaikkea palkansaajien toimeentulotukien kautta.

Pienipalkkaisten toimeentulotuki on käytännössä palkanlisää, joka kattaa palkan ja elinkustannusten välisen eron. Toimeentulotuki mahdollista, että erityisesti pk-seudulla (voittoa tuottavat) yritykset voivat maksaa palkkoja, joilla ei pk-seudulla elä.

Kestävää työllistämistä ovat vain sellaiset työpaikat, joista maksetaan palkkaa, jolla palkansaaja elää.

Äänestä

Kapitalistiseen ideaa kuuluu
työsuoritus korvausta vastaan.

MUUTEN SE ON VARKAUS,
ORJUUTTA TAI KOMMUNISMIA.

Keikkafirmat ovat vääristäneet tilanteen
eikä sillä voita kukaan.

Yrityksellä ei ole työntekijöitä, ei palkanlaskijaa,
ei toimistoa, ei mitään.
Yritys ei tuota ruokala- tai siivouspalvelutarvetta
koska ei ole ihmisiä syömässä tai paskomassa.

Työntekijät eivät tuota, vaan koneet valmistavat.
Asiakkaista on tehty rahattomia, ei ole maksavia asiakkaita,
joten
ei kannata enää edes aloittaa koko yritystä.

Yrittäjät voi jäädä kotiin muhistelemaan
miten olis kiva olla rikas ja kiero.

Pienyrittäjät ovat nykyään aika pitkälti
yhden ihmisen köyhyysloukkuja
ja verotus tappaa ne hyvin mielellään.

Eu suosii muutenkin AINOASTAAN ISOJA
ja ne ei tykkää pienyrittäjistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Aina sama valitus vaan jatkuu
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/cbeef56b-3cf0-4eed-baed-773595e825e0?ref=ampparit:c8ec

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu