Väittämällä, että kristittyjen pyhä kirja, Raamattu on homoasiassa väärässä!
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/283376-paivi-rasasen-pride-kommentti-hapeasta-ja-synnista-kuohuttaa-kirkko-arkkipiispa-myos
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/283376-paivi-rasasen-pride-kommentti-hapeasta-ja-synnista-kuohuttaa-kirkko-arkkipiispa-myos
Vastaukset 20
Vanhimmat
Mitä se noista homoista vouhkaa, eikös se ole naimisissa naisen kanssa?
Tästä näköjään poistettiin kommentti, jossa todettiin, että moni homo on naimisissa naisen kanssa.
Moni kristitty on tottunut "kääntämään toisenkin posken", mutta lainsäädännöllisesti tuossa ei pitäisi olla mitään epäselvää!
Julkisesti, pilkkaavaan ja kaikkitietävään sävyyn esitetty kommentti, jonka ilmeinen tarkoitus on viedä vastapuolelta pois hänen uskonsa perusta.
Suomessa on edelleen voimassa laki uskonrauhan rikkomisesta. Vähemmästäkin on tuomioita jaettu, vrt. Halla-aho.
Miksi toisen uskonnon pilkkaaminen on hyväksyttävämpää kuin toisen näissä "paremmissa" piireissä?
Arkkipiispan ja kirkon seuraava askel saattaa olla se, että Raamattu heitetään roskiin ja vaihdetaan Kalevalaan.
Jari Tervokin tulee näkemään, että "hän luulee tietävänsä, muttei tiedä luulevansa"!
Hän ei tajua, että jos esittää olevansa fiksu, silloin olisi parasta pitää huolta siitä, että on myös sitä, sillä totuus ei ole huutoäänestyksen alainen.
Kristittyjen Iso Kirja voi olla ihan väärässäkin, koska se on toisenlaisten aikojen ihmisten kirjoittama ja kertoma. Sen iänikuiset jutut eivät pelitä yhteen nykypäivän ja nykyihmisten kanssa, jotta oma moka, jos totuutensa sieltä etsii. - Nm. Se on jossain muualla
Sinä itse et pelitä Totuuden kanssa yksiin. Etkö jo näe, miten maailma makaa, ja mitä Raamattu sanoo näistä päivistä. Jumalan sana on verrattavissa fysiikan lakeihin . EI NE MUUTU sen mukaan, mitä ihmiskunta järjettömyyksissään, kuin riivattuna tekee.
Sinäkään et erota, että luulet tietäväsi, muttet tiedä luulevasi.
En tiedä enkä luule mitään, mutta elän tätä päivää, nykyaikaa, enkä etsi elämänohjeita jostain menneitten aikojen opuksesta, jonka ovat kirjailleet menneitten aikojen ihmiset. Paino virkkeen viimeisellä sanalla. Eikä se tarkoita, etten uskoisi ... - Nm. Johonkin
Se että joku kirja on jollekulle "pyhä" ei tarkoita että tuossa kirjassa olisi puolta lausetta järkitekstiä. Käytännössä uskovainen sitä paitsi pitää omaa tulkintaansa kirjasta pyhänä, sillä Raamatun tapainen monisyinen kokoelma kirjoituksia pakottaa tulkitsemaan.
Kirkko voi tietenkin sisällään kiistellä tulkinnoista niin paljon kuin lystää (ja hehän lystäävät), mutta se mitä Raamatussa tai kirjassa "Tarzan, apinain kuningas" lukee ei ole mikään argumentti kun Suomeen säädetään lakeja.
Eiköhän kirkko voisi palkata Tervon kirjoittamaan uuden "raamatun", tai ainakin päivittämään Raamatun nykypäivän tasolle?
Jari Tervo ja piispat yhdessä saisivat kyllä jotakin aikaan pridemarssijoidenkin iloksi!
Pride-marssista tulisi sitten varmaan se pitkänperjantain murhenäytelmä siihen uuteen versioon?
Jari Tervo on väärässä!
Terveisin: Jumala
PS: Arvaas Jari mihin joudut kuolemasi jälkeen?
Tämä oli hyvä kommentti! Kosta tästä on pohjimmiltaan kyse: uskovainen kuvittelee omia ajatuksiaan ja ennakkoluulojaan Jumalan ajatuksiksi eikä koskaan pysähdy miettimään, että miten voikin olla niin, että erehtymätön ja kaikkitietävä Jumala on kaikesta samaa mieltä kuin minä, vajavainen ja erehtyväinen ihminen.
Tervo on oikeassa, raamatulla voi pyyhkiä persettä.
Ei ole tervolla munaa heittää koraania onneton vätys?
Josse lukee sitä silmät ymmyrkäisinä, eikä viskele?
Tervoo vaan vituttaa, kun tolla yhdellä ainoalla kirjalla on tehty maailmanlaajusesti jo miljardeja rahaa, ja sen omat paskakirjat ei o myyny ees yhteensä ku muutaman tuhatta? :P
Se on myöskin parempaa luettavaa kuin Tervon kirjat.
Tervo on röyhkeä.