Hanko-Hyvinkää radalle sähköt

Anonyymi

Demarit ja Antti Rinne piti lupauksensa. Sähköt tulee 30 v. vääntämisen jälkeen. On noi demarit tosi kauheita niin kuin yksi tyyppi täällä jatkuvasti toitottaa.

8

277

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tekisivät ne sähköt nyt ensimmäisenä Karjaa-Hanko välille. Hyvinkäältä ei ole paljoa henkilömatkustajia Hankoon. Tuolta väliasemalta (Karjaa) taitavat pk-seudun junamatkustajat tulla Hankoon. Tämä Karjaalle sähköistys palvelisi myös työmatkalaisia. Vai mennäänkö tässäkin asiassa "sataman tarpeet ensin" -periaatteella.

    • Anonyymi

      Hangosta voi ajaa jo nyt suoraan Helsinkiin dieselillä. Ei tarvitse odotella sähköistystä. Jos suora junayhteys toetutuu, lisääntyy käyttäjämäärät. Muutama henkilö on jo ilmoittanut muuttavansa Hankoon, jos suora yhteys Helsinkiin toteutuu. Pendelöijät kiittää.

    • Anonyymi

      Sdp:n sanaan voi luottaa, toisin on Kokoomuksen tai Kepun kanssa!

      • Anonyymi

        Älä unta nää. Vain n. 10% suomalaisista luottaa poliitikkoihin.


      • Anonyymi

        Rinteen vetämä hallitus on rakentanut vaalilupausten lunastamisen tyhjän päälle. Kolme miljardia menoista on puettu "tulavaisuusinvestoinnin" vaatteisiin. Mitä järkeä on esimerkiksi palkata amiksiin sata opettajaa vuodeksi tai kahdeksi ja sanoa ne sitten irti? Mihin se johtaa? Vaalisatanen on kutistunut viisikymppiseksi. Populismia yhtäkaikki = suomeksi valehtelua.

        Kaikki hyvinvoinnin säilyttäminen ja parantaminen on kiinni työllistymisestä. SAK on irvokkaasti Elorannan johdolla vain luetellut Rinteen jo listaamia palkkatuki ym. asioita. SAK ei ole luvannut mitään parempaa kilpaikukykvyn parantamiseksi, minkä takia on enemmän kuin todennäköistä, että työllisyysparannukset jää tekemättä. Työllisyys ei parane 75%:iin ja jo luvattuja "investointeja" joudutaan perumaan ja entisiä leikkaamaan.

        Hanko-Hyvinkää -radan lupaus perustuu toiveiden tynnyriin. Rahaa ei ole vielä osoitettu. SAK:n hallitus voi kaataa senkin ilon ymmärtämättömyydellään ja jääräpäisyydellään. Näin on näppylät. Toivottavasti ratahanke toteutuu.


    • Anonyymi

      Tunnin juna Helsinkiin! Tässä yhteydessä on hyvä todeta, että yhteyden voi aloittaa heti. Suora junayhteys ei edellytä Hanko-Hyvinkää -radan sähköistystä.

    • Anonyymi

      Sähköt tulee jos on tullakseen. Ehkä tulevat Rinteen hallituskaudella tai ehkä ei. Lupauksia ei voi lunastaa, ellei elokuussa 2020 tarkistuksessa ole vähintään 30.000 uutta työpaikkaa. Kokonaistavoite on 60.000 työpaikkaa. Ei ole merkkejä siitä, että kikyä eli kilpailukykyä parannettaisiin, että yritykset innostuisivat työllistämään. SAK taitaa päinvastoin heittää kapuloita rattaisiin ja uhota työpaikkoja ulos Suomesta.

    • Anonyymi

      Hyvä homma ja hoitui

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      132
      1594
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      38
      1503
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1265
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      58
      1252
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      1034
    6. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      200
      1025
    7. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      262
      1023
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      945
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      860
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      848
    Aihe