Hanko-Hyvinkää radalle sähköt

Anonyymi

Demarit ja Antti Rinne piti lupauksensa. Sähköt tulee 30 v. vääntämisen jälkeen. On noi demarit tosi kauheita niin kuin yksi tyyppi täällä jatkuvasti toitottaa.

8

303

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tekisivät ne sähköt nyt ensimmäisenä Karjaa-Hanko välille. Hyvinkäältä ei ole paljoa henkilömatkustajia Hankoon. Tuolta väliasemalta (Karjaa) taitavat pk-seudun junamatkustajat tulla Hankoon. Tämä Karjaalle sähköistys palvelisi myös työmatkalaisia. Vai mennäänkö tässäkin asiassa "sataman tarpeet ensin" -periaatteella.

    • Anonyymi

      Hangosta voi ajaa jo nyt suoraan Helsinkiin dieselillä. Ei tarvitse odotella sähköistystä. Jos suora junayhteys toetutuu, lisääntyy käyttäjämäärät. Muutama henkilö on jo ilmoittanut muuttavansa Hankoon, jos suora yhteys Helsinkiin toteutuu. Pendelöijät kiittää.

    • Anonyymi

      Sdp:n sanaan voi luottaa, toisin on Kokoomuksen tai Kepun kanssa!

      • Anonyymi

        Älä unta nää. Vain n. 10% suomalaisista luottaa poliitikkoihin.


      • Anonyymi

        Rinteen vetämä hallitus on rakentanut vaalilupausten lunastamisen tyhjän päälle. Kolme miljardia menoista on puettu "tulavaisuusinvestoinnin" vaatteisiin. Mitä järkeä on esimerkiksi palkata amiksiin sata opettajaa vuodeksi tai kahdeksi ja sanoa ne sitten irti? Mihin se johtaa? Vaalisatanen on kutistunut viisikymppiseksi. Populismia yhtäkaikki = suomeksi valehtelua.

        Kaikki hyvinvoinnin säilyttäminen ja parantaminen on kiinni työllistymisestä. SAK on irvokkaasti Elorannan johdolla vain luetellut Rinteen jo listaamia palkkatuki ym. asioita. SAK ei ole luvannut mitään parempaa kilpaikukykvyn parantamiseksi, minkä takia on enemmän kuin todennäköistä, että työllisyysparannukset jää tekemättä. Työllisyys ei parane 75%:iin ja jo luvattuja "investointeja" joudutaan perumaan ja entisiä leikkaamaan.

        Hanko-Hyvinkää -radan lupaus perustuu toiveiden tynnyriin. Rahaa ei ole vielä osoitettu. SAK:n hallitus voi kaataa senkin ilon ymmärtämättömyydellään ja jääräpäisyydellään. Näin on näppylät. Toivottavasti ratahanke toteutuu.


    • Anonyymi

      Tunnin juna Helsinkiin! Tässä yhteydessä on hyvä todeta, että yhteyden voi aloittaa heti. Suora junayhteys ei edellytä Hanko-Hyvinkää -radan sähköistystä.

    • Anonyymi

      Sähköt tulee jos on tullakseen. Ehkä tulevat Rinteen hallituskaudella tai ehkä ei. Lupauksia ei voi lunastaa, ellei elokuussa 2020 tarkistuksessa ole vähintään 30.000 uutta työpaikkaa. Kokonaistavoite on 60.000 työpaikkaa. Ei ole merkkejä siitä, että kikyä eli kilpailukykyä parannettaisiin, että yritykset innostuisivat työllistämään. SAK taitaa päinvastoin heittää kapuloita rattaisiin ja uhota työpaikkoja ulos Suomesta.

    • Anonyymi

      Hyvä homma ja hoitui

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      12
      3169
    2. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1801
    3. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      19
      1642
    4. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1555
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1543
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      23
      1511
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      28
      1360
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1334
    9. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1274
    10. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      34
      1252
    Aihe