että Päivi Räsänen on jäänyt yksin kamppailemaan homouden vastustamisessa ettei muilla heteroutta kannattavilla politikoilla ole ollut
kanttia ryhtyä tukemaan oikein suurin joukoin Räsästä tässä yhteiskunnallisesti tärkeässä asiassa. Vellihousumaisuus tulee esiin kun pelätään leimautumista enempi kuin tuoda rohkeasti heteroutta puolustavat
mielipiteet esiin. Raukkamaista pelkuruutta !
On hyvin surullista
38
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kannata sinäkin heteroutta! 🤣🤪🤣🤪
- Anonyymi
Tottakai kannatan! Nyt ja koko elämän ikäni!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tottakai kannatan! Nyt ja koko elämän ikäni!
päivin pitäisi putsata kirkko ensin pervoistaan jotta olisivat esimerkkinä
terveistä henkilöistä lepakot pois kappeleista kuten rikollisetpiilottelijat mamut
ja pedofiilit - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tottakai kannatan! Nyt ja koko elämän ikäni!
Eikö kannattaisi ennemminkin puolustaa yksilönvapautta myös teoissa, eikä vaan puheissa?
- Anonyymi
Ture Boelius totesi PR:lle , että aina sinua saa hävetä.
- Anonyymi
Turen mielipiteillä voi pyyhkiä persettä
- Anonyymi
Tuure kärsii pahoista mielenterveysongelmista.
- Anonyymi
Päivi Räsänen on surullinen ihminen mutta mie iloinen! :)
- Anonyymi
Päivi on väärässä.
Onneksi kaikki muut eivät halua kannattaa vääryyttä.- Anonyymi
Homot saa homoilla ihan vapaasti, mutta kirkon ei pidä antaa sille siunaustaan. Tästä on kysymys.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Homot saa homoilla ihan vapaasti, mutta kirkon ei pidä antaa sille siunaustaan. Tästä on kysymys.
Kirkkohan tekee tasan sen minkä laki määrää. Ei tämä maa mikään teokratia ole.
- Anonyymi
Roalaiskirjeen 1. luvusta:
24 ... Jumala on jättänyt heidät mielihalujensa valtaan sellaiseen saastaisuuteen, että he keskinäisissä suhteissaan häpäisevät oman ruumiinsa.
25 He ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen, he ovat kunnioittaneet ja palvelleet luotua eivätkä Luojaa
26 Siksi Jumala on jättänyt heidät häpeällisten himojen valtaan. Naiset ovat vaihtaneet luonnollisen sukupuoliyhteyden luonnonvastaiseen,
27 ja miehet ovat samoin luopuneet luonnollisesta yhteydestä naisiin ja heissä on syttynyt himo toisiaan kohtaan. Miehet ovat harhautuneet harjoittamaan keskenään säädyttömyyttä ja saavat ansaitsemansa palkan.
28 Koska he eivät ole antaneet arvoa Jumalan tuntemiselle, on Jumala jättänyt heidät arvottomien ajatusten valtaan, tekemään sellaista mikä ei sovi.- Anonyymi
Alkuperäisen Raamatun kirjoittamisen aikaan heprean- ja kreikankielissä ei ollut erityisiä sanoja kuvaamaan homo- tai heteroseksuaalisuutta, vaan sanaa homoseksuaalisuus käytti ensimmäisenä saksalainen psykiatri Karoly Maria Benkert vasta 1800-luvun lopulla. Hankalaksi tulkinnan tekee myös se, että homoseksuaalisiin tekoihin viittaavat raamatunkohdat ovat usein niukkasanaisia ja niissä käytetyt alkuperäiset termit toisinaan tulkinnanvaraisia. Onkin ehdotettu, että tieteellisesti täysin aukottomasti perusteltavissa olevaa tietoa siitä, millaista homoseksuaalista käyttäytymistä Raamatussa tarkoitetaan, ei kenties ole enää mahdollista saada, sillä jokainen tutkijakin tulkitsee termejä omasta näkökulmastaan.
Nuo Raamatussa kerrotut häpeälliset himot eivät tarkoita rakkauteen ja molemminpuoliseen kunnioitukseen perustuvaa homoseksuaalista suhdetta. Raamatun kokoilemisen aikaan ei nykyistä homoseksuaalista suhdetta ollut olemassakaan.
- Anonyymi
Se, mitä pronssikautiset paimentolaisheimot ajattelivat moraalista ja etiikasta sopii yhtä hyvin tähän päivään kuin samojen ihmisten rakentama lentokone.
Samojen ihmisten mielestä sapattina työtätekevät ja tottelemattomat lapset tuli tappaa. Oletko niistä Raamatun kanssa samaa mieltä; olisitko valmis tappamaan oman lapsesi, jos tämä ei noudattaisi sinun käskyjäsi? Taidat vain poimia rusinat pullasta. Toteuta Raamattua sanasta sanaan tai hyväksy se, että "kirjoitukset" ovat auttamatta aikansa eläneet.
Eihän esimerkiksi kymmenen käskyn kehotus olla himoitsematta toisen orjia sovi mitenkään nykypäivään - tai siis sen käskyn noudattaminen on hyvin helppoa, koska kenelläkään ei ole orjia.
1) "Minä olen HERRA, sinun Jumalasi, joka toin sinut pois Egyptin maasta, orjuuden pesästä. --> Juutalaiset eivät olleet orjina Egyptissä, mutta Babyloniassa olivat ja sieltä periytyy juudealaisten monoteismi.
2) Älköön sinulla olko muita jumalia minun rinnallani. Älä tee itsellesi patsasta äläkä mitään kuvaa mistään, mikä on ylhäällä taivaalla tai alhaalla maan päällä tai vesissä maan alla. Älä kumarra niitä äläkä palvele niitä, sillä minä, HERRA, sinun Jumalasi, olen kiivas Jumala. Minä vaadin lapset tilille isien pahoista teoista kolmanteen ja neljänteen polveen saakka, jos he vihaavat minua, mutta osoitan armoa niille tuhansille, jotka rakastavat minua ja pitävät minun käskyni.
--> Pohdi hetkinen tuota!
3) Älä lausu turhaan HERRAN, sinun Jumalasi, nimeä, sillä HERRA ei jätä rankaisematta sitä, joka lausuu hänen nimensä turhaan.
4) Muista pyhittää lepopäivä. Kuutena päivänä tee työtä ja hoida kaikkia tehtäviäsi, mutta seitsemäs päivä on HERRAN, sinun Jumalasi, sapatti. Älä tee silloin mitään työtä, älä sinä, älköön poikasi tai tyttäresi, palvelijasi tai palvelijattaresi tai juhtasi älköönkä alueellasi asuva muukalainen. Sillä kuutena päivänä HERRA teki taivaan ja maan ja meren ja kaikki, mitä niissä on, mutta seitsemäntenä päivänä hän lepäsi. Sen tähden HERRA siunasi sapatinpäivän ja pyhitti sen.
--> Teetkö kuusipäiväistä työviikkoa? Entä Palvelijattaresi ja palvelijasti (jotka varhaisemmissa käännöksissä määritellään orjiksi ja orjattariksi). Miten sinun orjasi voivat?
5) Kunnioita isääsi ja äitiäsi, että eläisit kauan siinä maassa, jonka HERRA, sinun Jumalasi, sinulle antaa. --> Erityisesti muista kunnioittaa väkivaltaista juoppoa, jota isäksesi kutsut. Kunnioita silloin, kun hän lyö sinua, siskoasi ja äitiäsi. Muista, että isä on talon herra!
6) Älä tapa. --> Erinomainen sääntö, mutta kieltääkö se tappamisen sodassa tai itsepuolustuksena? USA on todennäköisesti Vatikaanin jälkeen maailman kristityin valtio, mutta se on sotinut pian 250 vuotta yhtä soittoa.
7) Älä tee huorin. --> Minä teen, jos siltä tuntuu.
8) Älä varasta. --> Saako äiti varastaa nälkäisille lapsilleen, vai tuleeko lasten kuolla nälkään noudattaessaan Jumalan lakia?
9) Älä anna väärää todistusta lähimmäisestäsi. --> Tämä kieltää valehtelun, mutta silti tämänkin keskustelupalstan kirjoittajiesta monet kristinuskoa kannattavat, levittävät valheita, minkä ennättävät.
10) Älä himoitse lähimmäisesi taloa. Älä himoitse lähimmäisesi vaimoa, älä hänen palvelijaansa, palvelijatartaan, härkäänsä, aasiaan äläkä mitään, mikä kuuluu hänelle."--> Jälleen tässä uusimmassa suomennoksessa orjattaret ja orjat on käännetty palvelijattariksi ja palvelijoiksi. Saatan minä himoita lähimmäisen vaimoa, mutta härät ja aasit hän saa pitää. Miksi tässä ei kielletä vaimoa himoitsemasta lähimmäisensä miestä? Onko oletuksena, että vaimon haluista päättää mies? Uskotko, että vain mies voi kokea fyysistä vetoa? Tuolloin pronssikaudella naiset olivat isiensä ja aviomiestensä omaisuutta siinä kuin aasit, härät ja talo. Sellaisessako maailmassa meidän pitäisi elää?
Hyvä, että kirkko sopeutuu muuttuvaan maailmaan. Päivi Räsänen on fundamentalisti, joka aiheuttaa sanoillaan ja teoillaan enemmän pahaa kuin hyvää.
Homoseksuaalisuus ei ole oma valinta yhtään sen enempää kuin syntymäpaikka, silmien väri tai älykkyysosamäärä. Ihmisen sukupuolisuuteen vaikuttaa mm. odottavan äidin testosteroni- ja estrogeenitasot.- Anonyymi
"Rusinat pullasta".... itse tuossa väännät ja vääristelet "kysymyksilläsi" , että saisit esitettyä Raamatun mahdollisimman epäedullisessa valossa ja tarkoitushakuisesti.
Arveletko, etteivät kristityt ajattelijat osaa sanoa mitään noihin asioihin.
Taktiikkaasi sanotaan olkiukkojen (straw man) pystyttämiseksi.
Raamattu käskee "tappamaan oman lapsensa"...hohhoijaa. Mistähän yhteydestä tuo oli napattu, tuntuu tutulta.
- Anonyymi
Sodomismi on ollut tyypillistä historiassa monen kulttuurin tuhon alulle.
- Anonyymi
Mukavaa lukea näitä vanhojen varajeesusten itkuja siitä kun eivät enää saa määrätä kenenkään elämästä. Itkekää lisää. Ei se auta, mutta tuo viihdettä.
- Anonyymi
Huvittaa kuinka joillakin riittää energiaa taistella jotain olematonta uhkaa vastaan. Huomaa ettei oikeistopuolueiden edustajille ole juuri älyä riittänyt sitä jaettaessa.
Ihmisiä on maailmassa muutama miljardi. Kaikki eivät tosiaankaan ole samanlaisia. Pitää olla suhteellisen vajaaälyinen, jos kuvittelee saavansa omin voimin kaikki oman mielensä mukaisiksi.
Räsänen on samanlainen vajakki kuin persut ja muut pösilöt.- Anonyymi
NO MIHIN niitä oksettavia marsseja sitten tarvitaan?
- Anonyymi
Päivi Räsänen on täysin oikeassa ja komppaan häntä
- Anonyymi
Päivi on aito Kristitty! Ei samanlainen kaiken hyväksyjä kuin Essayah.
- Anonyymi
Homoseksuaalisuus ei ole synnynnäinen ominaisuus.
Journal of Sex Research julkaisi tutkimuksen 12 000 nuoresta.
https://oikeamedia.com/o1-110911 - Anonyymi
Taivaan Isän siunausta Päivi sinulle ! Amen
- Anonyymi
Uskovaiset rukoilevat sankoin joukoin Päivin puolesta.
- Anonyymi
Tästä joukkovoima alkaa. Aina
- Anonyymi
Itsestään poikkeavien toistenlaisten ihmisten vastustaminen, siis myös homojen, on sairasta ja ihmisvihamielistä - ja vielä kristillisiä arvoja ylistävältä Päivi Räsäseltä - huhuh - sairaan törkeää ajattelua.
Onko se homojen vastustaminen sitä Päivi Räsäsen lähimmäisen rakkautta?!!- Anonyymi
Ei Päivi homoja vastusta! Nyt on kysymys siitä ettei kirkon pidä osallistua synnin tukemiseen. Et btunnu oikein käsittävän asiaa??
- Anonyymi
Niinkö se sitten on, että mies luopuu halusta hässiä naisen kanssa ja sitten sen jälkeen hänelle syntyy himo hässiä miehiä? Mies siis tahdollaan itse saa aikaan sen että hänestä tulee homo.
- Anonyymi
Aidot Kristityt tukevat Päivi Räsästä. Tekouskovaiset eivät. Ture Boelius on ihmisraunio.
- Anonyymi
Parempi että kirkossa on hyviä ihmisiä, Räsästen kaltasten paikka on lahkoissa.
- Anonyymi
Homous tulee kriminalisoida jo tänään! Juhannuksen kunniaksi!
- Anonyymi
Räsäsen vaino on avointa kristofobiaa?
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkomaat/raportti-islamofobiasta-ja-antisemitismista-puhutaan-kristittyjen-vainosta-ei-kristofobia-pitaisi-maaritella/?shared=1083911-f3aeefb8-500 - Anonyymi
Oikeus tuomitkoon Räsäsen. Hänen toimintansa on ollut kaukana kristillisestä.
- Anonyymi
Ja näin kirjoittaa yhteiskunnan mädätyksen hyväksyvä .
- Anonyymi
Minähän en nimenomaan hyväksy sitä mädännäisyyttä mitä Räsänen edustaa. Juuri kun Suomi on rauhoittunut, niin mistä kummasta tuollainen riidan kylväjä saa rellestää. Eikö hän yhtään häpeä yksisilmäisyyttään ja kehittymättömyyttään.
- Anonyymi
Juuri homouden ja kirkon osallistumiset Pride-tapahtumisin ja niiden tukemiset ovat yhteiskunnan mädättämistä pahimmillaan.
- Anonyymi
Me hyväksymme islam-uskon. Miettikäämme siis, kuinka liitämme siihen homouden.
- Anonyymi
Olisikohan päivilläkin vähän niitä tunteita?
Persumiehillä ainakin on latentteja homoseksuaalisia haluja.
Sääli et ne muuttuu vihamielisyydeksi.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1393443Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/802172Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1371835- 1291802
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee271714Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",41523- 1381385
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1131309"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!541186Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1491076