https://www.akt.fi/site/assets/files/2184/taksiliikenteen_tes_2017-2021.pdf
https://www.finlex.fi/fi/viranomaiset/tyoehto/paatokset/2001/694
https://www.tyosuojelu.fi/tyosuhde/lahetetty-tyontekija/palkkaus-suomessa
Haluisin tietää oikeudessa pätevät työsuhteen palkkauksen minimiehdot ?
Yhteiskunnan maksamien kyytien kilpailutukset voittaneet yritykset, ovat mielästäni sitoutuneen tekemissään sopimuksissa maksamaan mahdollisille kuljettajilla Lain mukaista palkkaa.
Taksinkuljettajan, lain takaama minimi palkka ?
24
3142
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa ei ole minimipalkkaa, eikä taksialalla yleissitovaa työehtosopimusta, niinkuin linkeissäsi todetaan.
Asia muuttuu, jos yhteiskunnan maksamia kuljetuksia ajetaan linja-autoilla, joiden kuljettajat taas kuuluvat työehtosopimusten piiriin.- Anonyymi
Olen kuulluut kerrottavan, jos alalla ei ole työehtosopimusta niin oikeuskäsittelyssä katsotaan yleensä lähellä tai lähinnä olevaa sopimusta,
Joka on juuri tuo akt taksi tes.
Joka kertoo tavanomaisen ja kohtuullisen palkan määrän.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2001/20010055#L2P10
Yölisät, vuosikokemuspalkkaluokat, ylityöt ja pyhätyöt kuuluvat kaikille? (paitsiko taksinkuljettajille).
Provisiota saa ja onkin suositeltavaa maksaa minimipalkan päälle. Näin yrittäjä voi taata itselleen työntekjä saatavuuden. - Anonyymi
Sitomatonta työehtosopimusta voidaan pitää referenssinä, mutta ei minään laillisena mittatikkuna. Suomessa alipalkkaus ei ole rikos ja kun alalla ei ole yleissitovaa työehtosopimusta, ei asiassa oikein ole mitään tapeltavaa.
Tosin käytännössä varmaan suurin osa takseista toimii lain vastaisesti eli esimerkiksi työaikalakia pitää noudattaa ilman tessiäkin. Se tarkoittaa ylityökorvauksia ja pyhälisiä. Ja vaikka esimerkiksi ylityöt pitäisi sopia, jos käytännössä kuukaudesta toiseen työnantaja, jonka tehtävänä työaikaseuranta on, antaa kuljettajan ajaa mielensä mukaan ylitöitä, kyllä hänen silloin voidaan tulkita antaneen suostumuksensa siihen.
- Anonyymi
Juurikin näin mutta tuohon ylityöhön otan kiinni: korvausta ylityöstä maksetaan jos se on työnantajan/esimiehen määräämää. Oikeissa töissä, joissa itsekin käyn, on normaali työajan päälle tehdyt tunnit saldotunteja.
Kuskin ylityökorvauksen vaatimisiin voi autoilija käytännössä nauraa ja vastata "ei kukaan pakottanut ottamaan sitä vikaa keikkaa". Mutta jos kuljettaja on sopinut tulospalkkauksen, provision, niin silloin on mielestäni naurettavaa jälkeenpäin kinuta rahaongelmissa maksamattomia rahoja. Parempi on lopettaa alkuunsa ja hakea parempaa duunia tai parempaa työnantajaa. - Anonyymi
Taksialalla ei yleissitovaa tes:iä. Vain jos työnantaja kuuluu työnantajien keskusliittoon niin kuuluu noudattaa akt tai taksi tes. Vaikka palkkaa työntekijän provisiolla, (laillista) täytyy kuitenkin määritellä joku perustuntipalkka (sitova, laki ei määrää €-määrää/h vaan työsopimuksessa jonka työntekijä hyväksyy määritellään se). Palkkakuitti/palkkakirjanpito tehdään kaksiosaisena, . Ensimmäisessä erittely prosentilla alv- 0 kassasta niin että näkyy kustakin palkasta määrittyvä lomakorvaus (ei määrätty maksaako sen palkan yhteydessä vai kerätäänkö-sopimus työntekijän kanssa tavasta). Toiseen erittelyosaan tulee työntekijän työsopimuksessa olevan sovitun perustuntipalkan mukainen erittely tehtyjen tuntien perusteella ilta/yö/pyhälisineen. Mikä palkkasumma jää tuntierittelystä vajaaksi prosenttipalkkaan verrattuna maksetaan se erillisenä bonuksena työntekijälle= prosenttipalkka sama kuin tuntiperusteinen lisineen bonus. Lomakorvaus aina erillinen oli sitten ulosmaksu mikä hyvänsä. Tämä tulos palkkariidassa omalla kohdalla. Minulla oli silloin sellainen palkkaohjelma joka teki erillisen lomapalkkalaskennan jokaisesta maksetusta palkasta( palkkajakso 2vko) mutta se ei näkynyt työntekijän palkkakuitissa vaan hän sai lomapalkan erittelyn vasta kun loma/lomat oli kun lomapalkat maksettiin. Työntekijäni ei ymmärtänyt että se lomapalkka kerääntyi vaan luuli että palkkansa sisälsi sen ja piti palkkaa pienenä. Asia tietysti selvisi kun toimitin palkkakirjanpidon lomakertymineen asianhoitajalle. Maksutavasta ja muusta erittelystä en saanut moitteita. Eli tuplakuitti työntekijälle jossa näkyy sekä %-/alv-0 kassa että perustuntipalkka/tuntierittely. Näillä menty eikä probleemia ole ollut sen jälkeen. Maksan 38 % loma alv-0 kassasta. Muutaman kerran (kesäaikaan kun on hiljaista) olen joutunut maksamaan prosenttipalkkaan vähän lisää perustuntipalkkaan verrattuna mutta ei se haittaa. Homma hoituu ja molemmat tyytyväisiä.
- Anonyymi
-Työnantaja käsite muutettaisiin TYÖNTeettäjäksi.
Kilpailutuksen järjestäjälle ei riittäisi enään sopimus maininta
"lainmukaisesta palkkauksesta"
vaan työnteettäjän/antajan tärkein velvollisuus työntekijää kohtaan palkanmaksu, siirtyisi kerran vuodessa kilpailun järjestäjän maksettavaksi, mikäli työnteettäjä/antaja ei ole sitä suorittannut.
Nyt pomppaa aiheesta, ehkä tästä enemmän jossain tulevassa ketjussa.
Mutta minkähän mittaiset säästöt olisi saatavilla esim. "huonopalkkaisella, koulutus/opetus alalla.
Kuskiton auto / opettajaton koulu,
esim.
https://www.google.com/search?q=autokoulu netissä&oq=autokoulu ne&aqs=chrome.1.69i57j0l5.14392j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8 - Anonyymi
Tässä oikeuskäytäntöä, vastaavia tapauksia löytyy myös paljon lisää:
https://www.kasanenvuorinen.fi/index.php/ajankohtaista-tyooikeudesta/ho0116-600- Anonyymi
Jos kaikki kuljettajat hakisivat lailliset saatavat menisi autoilijoita kolkkaan useita ja taloja myyntiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos kaikki kuljettajat hakisivat lailliset saatavat menisi autoilijoita kolkkaan useita ja taloja myyntiin.
Aivan. Ja silti taksihinnoissa joku kuvittelee olevan ilmaa. Tämä kertoo keskustelun tasosta omaa karua kieltään.
Onneksi nyt kaikki halukkaat saavat ihan ihka oman taksin jolla sitten ajella porskuttaa. Ja ainahan sitä voi vaatia että välityskeskus maksaa pyhälisät ja takuupalkan. Idiootit. - Anonyymi
Kela tulee lähiaikoina pyytämään autoilijoilta työsopimusten kopiot (tämä on välitysyhtiöiden ja Kelan välisessä sopimuksessa mainittu). Hommat loppuu, jos työsopparit ja palkat eivät ole lain edellyttämässä kunnossa.
Näin lukee Kelan ja välitysyhtiöiden sopimuksessa:
4.6 Palveluntuottaja on velvollinen toimittamaan tilaajan selvitysvelvollisuudesta ja vastuusta ulkopuolista työvoimaa käytettäessä annetun lain (1233/2006) 5 §:n 5 momentissa tarkoitetut selvitykset vuosittain sekä omalta että alihankkijan osalta, ellei sovita, että Kela hankkii ne itse sähköisistä rekistereistä.
Kyseinen lainkohta menee näin:
5) selvitys työhön sovellettavasta työehtosopimuksesta tai keskeisistä työehdoista; - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kela tulee lähiaikoina pyytämään autoilijoilta työsopimusten kopiot (tämä on välitysyhtiöiden ja Kelan välisessä sopimuksessa mainittu). Hommat loppuu, jos työsopparit ja palkat eivät ole lain edellyttämässä kunnossa.
Näin lukee Kelan ja välitysyhtiöiden sopimuksessa:
4.6 Palveluntuottaja on velvollinen toimittamaan tilaajan selvitysvelvollisuudesta ja vastuusta ulkopuolista työvoimaa käytettäessä annetun lain (1233/2006) 5 §:n 5 momentissa tarkoitetut selvitykset vuosittain sekä omalta että alihankkijan osalta, ellei sovita, että Kela hankkii ne itse sähköisistä rekistereistä.
Kyseinen lainkohta menee näin:
5) selvitys työhön sovellettavasta työehtosopimuksesta tai keskeisistä työehdoista;Eihän tuo Kelan vaatimus kohta 5 tarkoita muuta että työsopimus on tehty työntekijän kanssa määritelmineen. Ei vaadi alakohtaista eikä Akt tes:iä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän tuo Kelan vaatimus kohta 5 tarkoita muuta että työsopimus on tehty työntekijän kanssa määritelmineen. Ei vaadi alakohtaista eikä Akt tes:iä
Kelan vaatimus tarkoittaa ainoastaan että autoilija on tilaajavastuulain alainen-eli on rekisteröitynyt em. lain vaatimiin asioihin.
- Anonyymi
Taksihelsingissä maksetaan palkka pisteinä.
- Anonyymi
Aloitusviestin kysymys vastaus ei ole vielä täysin selvinnyt.
Täysiin työtunteihin olisi ollut helpompi vastata, eli 37,5h/viikko ja 150h/4viikkoa tai kk.
https://www.kasanenvuorinen.fi/index.php/ajankohtaista-tyooikeudesta/ho0116-600
Yritttäjä olisi varmaan tyytyväinen kun pyytäisi jouluksi kymppi tonnin lisäpalkkaa ja lupaisi aloittaa tammikuun alusta toisessa paikassa.
Tyytyväinen siihen että saa vähennyksiä päättyvälle tilikaudelle, menee kuulemma muuten rahat verottajalle.
" 1. Palkka on 5,70 euroa tunnilta " ei tainnu olla , lain takaama minimi- Anonyymi
Hienoa, että keskustellaan taksialan palkkauksesta. Se on kuitenkin täyttä utopiaa, Koska :
1. Tuskin yksikään työnantaja kuuluu työnantajaliitoon.
2.Aika harva palkkakuljettaja kuuluu
ammattiliitto. - Anonyymi
Liittykää kaikki ammattiliitoon, jotka taksia ajatte. Se on ainoo tapa saada palkkaus kuntoon. No joo, taksityönantajat ei tuu koskaan liittymään takia ta-liitoon. Mut jos kuljettajat(ei siis kuskit) järjestäytys, vois se palkkauskin olla kohdallaan.
- Anonyymi
Työnantajan kuuluminen työnantajaliittoon on ainoa seikka joka vaatii työnantajaa maksamaan palkan kuljettajalle tes perusteella. Vanhan taksilain aikaan n. 10% autoilijoista kuului työnantajaliittoon. Taksiliitto mihin useimmat autoilijat kuuluivat ei ole työnantajaliitto. Taksityönantajien yleisesti maksamat palkka-% (35-38% loma 9-11,5% bruttopalkasta) on suurempi kuin liittojen tes-%:it. Alan tes-% riippuu työssäolovuosista ja ovat huomattavasti pienemmät. Asian voi tarkistaa esim. AKT taksinkuljettajan tes.
- Anonyymi
Taksinkuljetajan TES takaa alittevalle kuljettajalle 13,31€/tunti. Kokeneelle kuljettajalle 13,92€/tunti. Kahdeksan tunnin työpäivän palkka on aloittelijalle 106,48€. Mikäli palkka maksetaan prosenttipalkkana 35% alv 0 myynnistä, pitää 8 tunnin kassa olla 334€. Vasta tämän jälkeen prosenttipalkka on kuljettajalle parempi. Kokeneella kuskilla 0-raja on 350€. Jos työpäivän pituus on yli kahdeksan tuntia, joudutaan maksamaan ylityökorvaukset. Tällöin aloitteleva kuski saa 10 tunnin työpäivästä 146,41€ ja kassan pitää olla 460€. Sunnuntaina aloitteleva kuski saa 27,84€ / tunti, jolloin auton tuntituotto pitää olla 87,50€.
On siis aivan turha väittää, että prosenttipalkalla tienaa paremmin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taksinkuljetajan TES takaa alittevalle kuljettajalle 13,31€/tunti. Kokeneelle kuljettajalle 13,92€/tunti. Kahdeksan tunnin työpäivän palkka on aloittelijalle 106,48€. Mikäli palkka maksetaan prosenttipalkkana 35% alv 0 myynnistä, pitää 8 tunnin kassa olla 334€. Vasta tämän jälkeen prosenttipalkka on kuljettajalle parempi. Kokeneella kuskilla 0-raja on 350€. Jos työpäivän pituus on yli kahdeksan tuntia, joudutaan maksamaan ylityökorvaukset. Tällöin aloitteleva kuski saa 10 tunnin työpäivästä 146,41€ ja kassan pitää olla 460€. Sunnuntaina aloitteleva kuski saa 27,84€ / tunti, jolloin auton tuntituotto pitää olla 87,50€.
On siis aivan turha väittää, että prosenttipalkalla tienaa paremmin.Ylityö alkaa 2vko palkkajaksolla vasta säännöllisen työajan (80h palkanmaksukausien ollessa 2vko) tes mukaan. Mainittakoon että harva taksityönantaja kuuluu työnantajien keskusliittoon jolloin tes:in käyttö pakollinen. Edellyttäen tietysti että kuljettajakin kuuluu työntekijäliittoon. Mainitsemasi esim. aloittelijan (0-2v) prosentipalkka on tes:in mukaan 12.10 tai 32% jos tekee ilta/yötyötä 10% epämukavan työajan lisää. 10 v. aikana ei yksikään työnantaja oman kokemukseni mukaan ole maksanut minulle edes aloittelijana alle 36% loma. Yleisin % on ollut 38% loma heti alusta. Koska ajan viikottain vaihtuvaa päivä/ilta/ 2 viikonloppua/2vko (ei su) en missään tapauksessa haluaisi tes:in mukaista palkkaa koska olisin aina häviöllä. Tes:n mukainen kk/palkka olisi vain 160h 1932€ ja se on kyllä surkea tulos. Saan tuplakuitin palkasta. Takuutunti bonus ja %-perusteisen. Molemmissa sama loppupalkka. Erittelyt vain eri. Pari kertaa -yleensä hiljaisimpana kesäaikana isäntä kaivaa kuvetta jos %-palkka ei vastaa takuutuntipalkan mukaista palkkaa. Tuo aloittelijan 0-2v tuntipalkka tappaa kyllä työhalut. Tes:n mukaan olisin saanut vasta 8v. työkokemuksen saavutettuani tuon 36% tai 12,65/h. Ei kiitos
- Anonyymi
Mikään TES ei kiellä maksamasta enemmän kuin TES-palkat. Fakta on kuitenkin se että jos maksettaisiin kaikki kuskeille kuuluvat korvaukset, ajossa ei olisi yhtään kuskien ajamaa autoa kun ei ne autot tuota niin paljoa että niitä voitaisiin maksaa.
- Anonyymi
Tuossa riittää ihmeteltävää kaikille niille ,jotka kuvittelevat taksihinnoissa olevan ilmaa joka nyt poistuu kun kilpailu vapautettiin.
- Anonyymi
Provikalla on menty lakimuutokseen asti ja alipalkalla riitauttamatta.
Mutta nyt ollaan menossa kusetuksen next levelille tai uudelle tuotantokaudelle.
Ei tarvitse liittoja kun laki sanoo " on työntekijälle maksettava tekemästään työstä tavanomainen ja kohtuullinen palkka"
Osa työnantajista uskoo että se on 5,70e/h, kun on valmis hovioikeudessa asti puolustumaan kantaansa, häviten jutun.
Tieanaahan siinä juristit ja muu systeemi jos vastausta minimi palkkaan ei saada ennen työsuhteen alkua.
Kuljettajan vuorotyöajat ja homman tarkkaavaisuus on lähellä "huonosti palkattua" hoitajan ammattia, Joka on niin suuri äänestäjäryhmä, että katainen lupasi heille lisää liksaa.
"Keskimääräinen kuukausipalkka tehtävänimikkeelle Sairaanhoitaja on 3 028 euroa kuukaudessa" Jos tuo on huono palkka niin onko lain tarkoitta kohtuullinen taksinkuljettajan palkka esim. 4viikkoa x 37,5h =3500e tulee 23,33e/h lisineen, ilman lomakorvausta ja työnantaja maksut päälle.
Yksi auto on viisivuoro työpaikka, jolloin se pysyy viidellä normaalityöaikaa tekevällä kuljettajalla ajossa 24/7, lisäksi tarvitaan loman tuuraajia saikku , kesä , syys, ja joululomalle.
Kilpailutuksien voittaneilta autoilijoilta vaaditaa maksamaan lainmukaista palkkaa , ei ole ainankaan ennen käytännössä vaikuttannut mitenkään, eikä mihinkään.
Mistä löytyy ne hovioikeuksien ratkaisut, taksinkuljettajien palkkoihin ?
Ruotsissa on oma toimikunta joka ottaa kantaa työnantajien tulkintoihin, ei tarvitse mennä hovioikeuteen asti saadakseen vastauksen. - Anonyymi
Ihan sama mikä TES on. Yksikään yrittäjä alalla/alalla ei palkaa työntekijää palkalla, joka on enemmän kuin tulot. Sunnuntaisin olisi paljon töitä, muta 100% korotus tekee sen kannattomaksi. Opiskelijoille olisi paljon töitä, mutta ei kannata.
- Anonyymi
Voiko palkan maksaa plussa pisteinä tai papukaijamerkeillä. Bahteina , Prosenteina tai latin Lateina.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672425- 661407
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww771234EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje61152Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19870- 79865
- 44713
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta87698Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe26678- 30666