. . .maksavat jäsennyydestään kirkollisveroa?
Miksi Suomessa hoetaan, että kaikki perustuu vapaaehtoisiin lahjoituksiin, mutta Norjassa ei?
Onko tämä sitä yhtenäistä samaa opetusta kaikkialla?
Miksi Norjassa Jehovan todistajat . .
7
59
Vastaukset 7
- Anonyymi
Eivät maksa . Valetta taas yllättäen aloittajalta.
- Anonyymi
Ei sitten kuitenkaan ollut valetta. Valetta tuntuu olevan ennemminkin todistajamielisten toistuvat valetta! -väitteet.
- Anonyymi
Norjassa ilmeisesti kaikki uskonnolliset ja uskonnottomat jräjestöt saavat valtiolta tukea jäsenmäärään perustuen. Koskee myös Jehovan todistajia.
Tarkkaan ottaen jt eivät maksa veroa rahana. Heidän pitää onkia 1914 turskaa ja 1975 sillijä (mukana myös haju) vuodessa. Ne pitää luovuttaa perattuina Norjan valtion Kuninkaalliselle Fisuministeriölle joka nisankuun 14. päivä. Onget ja madot kustantaa Norjan Kuninkaallinen Mato-onkiministeriö.
Kukapa uskovainen sitä rahana maksaisikaan.
Täytyyhän uskovaisten muistella hartaudella niitä sinttejä joita Jesse kalasteli aikoinaan ja joilla ruokki koko orkesterin,.
- Anonyymi
Eipä täällä kirkollisveroja makseta. Kukaan ei maksa mitään kirkollisveroja, vaan ihan normaalit tuloverot maksetaan josta sitten valtio jyvittää kaikille uskontokunnille ja elämänkatsomusyhdistyksille jäsenmäärään verrannollisesti samat tuet. Summa on tyyliin 100€ (1000 kr) per jäsen. Eli muuta Norjaan, perusta uskonto, saat rahaa. Jos haluat tienata miljoona euroa per vuosi, kultissas pitää olla 10 000 jäsentä, ja niin edelleen.
- Anonyymi
Kumpa köyhille annettaisiin edes satanen vuodessa. Miksi pitää tukea höpöjuttuja? Mikä on tukemisen peruste, että näin tehdään? Lahkoja varmaan paljon ja rahaa menee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851554
- 851332
- 1041058
- 48889
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40773Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..9741Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83646Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.105617Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30611Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45567