Kaikenlaisella äärisuvaitsevaisuudella ja kaiken irvokkaankin hyväksymisellä ?
Onko kirkko saastutettu ?
Anonyymi
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Onneksi kirkko ei ole monoliitti tässä asiassa eli sieltä yhä löytyy sekä pappeja että iso joukko riviseurakuntalaisia, jotka eivät tätä nykymenoa hyväksy. Mutta heidän äänensä ei tule kylliksi esiin, koska papiston eliitti sekä ns. julkkispapit ovat niitä jotka pääsevät ääneen mediassa. Jos joku perinteistä kantaa edustava, kuten Päivi Räsänen avaa suunsa, hänet leimataan ääriajattelijaksi.
Onko esim. tuollainen ääri-islamilainen uskonto sitten hyvä vaihtoehto? Sehän kieltää kaiken haureuden ja yllyttää vihaan vääräuskoisia kohtaan. Eikös ääri-kristillisyydessä ole ihan samoja teemoja?
Mitähän Jumala oikeasti haluaisi?
En ainakaan noin ahdasmieliseen ja vihamieliseen taivaaseen menisi.
Taivaaseen Raamatun mukaan ei pääse pahuus, eikä mikään iljettävyys.
Uskossa olevatkin lankeilevat niin kauan kun jaloilleen pääsevät, mutta kun ovat ottaneet Jeesuksen vastaan, ja katuvat syntejään, he pääsevät taivaaseen,-Raamatun mukaan, "ikäänkuin tulen läpi", joka polttaa heistä kaiken iljettävän pahan ja synnin jäljet pois.
Juu, äärikristityt ovat tosi vaarallisia. Hehän ovat tunnettuja kunniamurhistaan ja tyttöjen ympärileikkauksista ja terrori-iskuista ympäri maailman. Varokaa hyvät ihmiset noita äärikristittyjä!
Jotkut lukevat ja uskovat Raamattua sanasta sanaan, mutta muistakaa, että sen ovat kirjoittaneet muistikuviensa ja uskomustensa mukaan esihistorialliset ihmiset.
Tänä päivänä kun tehdään lehtijuttu eilisestä uutisesta, niin siihenkin tulee aina virheitä, vaikka faktat pystyisi tarkastamaan monesta lähteestä.
Kaikkien uskovaistenkin tulisi oppia myös maalaijärjen käyttö, jotta he voisivat palvoa oikeita tapoja ja aatteita.
Erotkaa evlut kirkosta. Miksi kuulutte siihen kun ette usko edes jumalaan? ja vielä maksatte moisista.
https://eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/
Ainakin Jeesus käski ottaa muukalaiset eli matut vastaan ja palvella heitä. Eli tässä asiassa kirkko ainakin noudattaa Jumalan Sanaa, kun kirkko suojelee arabeja ja muita maahantulleita pakolaisia.
On. Se on itsesaastutettu.
Ovatko nämä toisia ihmisiä arvostamattomat ahdasmieliset omanlaiseen uskoonsa tukeutuvat irvokkaita iljetyksiä?
Vai ovatko nämä ihmiset ollenkaan oikeita uskovia vai vaan paholaisen kätyreitä, jotka haluavat itsestään poikkeaville ihmisille pahaa ja helvetin tulella pelottelua?
Kirkko kuuluu kaikille! Eriarvoisiin lahkoihin voi liittyä jokainen halutessaan ... ja pysyä siellä kirkkoa morkkaamasta.