Joukkoliikenteestä

Anonyymi

Naapurikunnat ovat liittyneet HSL:än mutta Nurmijärvi ei. Miksi?

4

142

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tähän minäkin haluaisin päättäjiltä vastauksen. Ja samalla lukemat kuinka moni päättäjistä käyttää julkisia kulkuneuvoja työmatkoillaan.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Onko kyseessä hyvävelisysteemi? Järkevintä olisi ollut liittyä naapurikuntien tavoin HSL:ään. Paikallinen yritys ei halua kilpailijoita, mutta ihmettelen kunnan valtuuston päätöstä asiassa!

      • Anonyymi

        Täällä nämä kunanhallituksen ja -valtuuston päätökset yleensä herätävät ihmetystä. Voipi olla, että viimeksivalitut päättäjät eivät saakaan tehdä päätöksiä, sellaista kunnassa kerrotaan. Edelleen vuosikaudet kuntaa pyörittäneet sanelevat, mitä täällä tapahtuu.

        Kunnassa on uusi kunnanjohtaja, asuu Rajamäellä, tuskin siis jatkossakaan mikään muuttuu. Kunta ei ole kuunnellut asukkaitaan, mutta kun sijoitusyksiöt ja valtava joukko pienasuntoja jää tyhjilleen, lienee syy ensisijaisesti "huonot liikenneyhteydet".

        Nytkin vuokralaista on vaikea saada pikkuasuntoihin vaikka opiskelijat hakevat kiivaasti asuntoja. Eikä vuokratonteille rakennettuja asuntoja isitkään osta lapsilleen, pitää samalla ostaa autokin, jos kuntaan mielii. Eikä nuoret halua kerrostaloon maaseudulle, peltoaukealle, jossa palvelut on heikot.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      169
      1049
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      60
      842
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      800
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      737
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      673
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      77
      616
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      599
    8. 28
      575
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      575
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      569
    Aihe