Raamatussa profeetat ovat kohottaneet kätensä taivasta kohti rukoillen elävää Jumalaa rankaisemaan kaikkia kauhistuksen tekijöitä. Kysyn teiltä mikä estäisi rukoilemasta profeettojen esimerkin mukaisesti? (sekö että sinulle kävisi huonosti?)
Mikä estää rukoilemasta?
Anonyymi
22<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mistä tiedät, että estää muita kuin sinua?
Pelkurit ja tyhmät eivät aseta itseänsä alttiiksi Jumalan tuomiolla.
Mihin se liittyy?
Se liittyy syntien kauhistuksiin.
Miksi kuvittelet että se on sinun asiasi rukoilla joillekkin rangaistusta,kenties jopa joillekkin tietyille kanssaihmisille.Opettiko Jeesus että sinä rukoilisit kadun kulmilla ja osoittelisit toisia rangaistuksella?
Raamattu opettaa ja varo ettet kadunkulmilla hortoillessasi menetä henkeäsi. Koska olet niitä pimeitä kastettuja pakanoita. Mene sinä katujen kulmille huutamaan rangaistusta ihmisille. Minä hoitelen asiani ja varo ettei sinusta jää jäljelle kuin tuhkaa sillä Jumala rankaisee. On nimittäin aiemmin rangaissut eikä vain kerran. Kohteista en puhu.
Enpä ole ennen tavannut kaltaistasi noin pimeää kristittyä ja kastettua Jeesuksen opetuslasta,mutta nyt olen.
Minä en halua kaltaistasi lahkolaista edes tavata.
Kirkossa on vain yksi lahko. Raamatusta luopuneiden liberaalien lahko 🤓
Jare ja Ela kädet ylös!
Fundiksia estää se, ettei itselläänkään ole puhtaat jauhot pussissa. Enimmäkseen siellä Raamatussa on nimittäin asiaa muusta kuin homoudesta vaikka teikäläisten puheista voisi toisin päätellä.
Joka toiselle kuoppaa kaivaa, se itse siihen lankeaa,
joka kiveä vierittää, jää itse sen alle.
Ota esimerkkkejä.
ja sinulle... se viimeiksi nauraa joka toiselle kuoppaa kaivaa.
Tarkoitat varmaan "se parhainten nauraa joka viimeiseksi nauraa"
Fundiksena en olisi kyllä niin kamalan varma siitä, että tuo homoudesta mesoaminen olisi ykkös-meriitti Pyhän Pietarin portilla. Ihan vaan ajatellen sitä kokonaisuutta kuinka paljon Raamatussa on kaikkea muutakin. Mielestäni siis noin taivaaseen pääsyn kannalta olisi aiheellista laajentaa toimintakenttää. Varmasti löytyy paljon muutakin mitä vastustaa. Vaikkapa avioeroa siitähän jopa Jeesus sanoi sanasen.
Ei jeesus mitään sanonut, myöhemmät ihmisroistot pistivät sanoja satujeesuksen suuhun ihan oman mielensä mukaan luoden epäjumalan kolmasosan.
Jeesus antoi o h j e e t avioeroon ja uudelleen avioitumiseen 🤓
En ymmärrä rukoilun logiikkaa. Jos Jumala on kaikkitietävä ja hyvä, niin hänhän tekee kuten on hyvä ja oikein. Eli pyydetäänkö rukouksella Jumalaa tekemään kuten hän tekisi muutenkin vai tekemään väärin?
Ihan samasta syystä kuin kommunikoimme ihmistenkin kanssa.
Terve järki estää rukoilemasta olematonta.
Miksi sekoilet yhä noiden prooffeettojesi kanssa.
Lain ja profeettojen aika kesti Johannekseen asti. Siitä lähtien on julistettu hyvää sanomaa Jumalan valtakunnasta, ja jokaista vaaditaan tulemaan sinne
Hyvä sanoma eli evankeliumi alkoi jo ennakoivasti Johannes Kastajasta lähtien, mutta vasta helluntain jälkeen ylösnousseen todistajina Jeesuksen opetuslapset ymmärsivät tämän. Hyvä sanoma on Jumalan kehotus jokaiselle ihmiselle: “Tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi”.
Tämä siksi, että Jumala on rakastanut maailmaa niin, että Jeesus kuoli jokaisen syntisen ihmisen eli meidän kaikkien puolesta. Tämä on uusi tie Jumalan valtakuntaan. Käskyt ovat mahdoton tie perille.
No ei, jeesus on satua ja jos oikea jumala olisi olemassa, et ilkeäisi edes yrittää tuollaista tulkintaa.
Häpeä, sinä epäjumalanpalvoja!
Jassoo ja sinä olet hyljännyt lain käskyt ja pilkkaat profeettoja. Luulen että olet vielä miehenpuolikas joka muuttuu vähitellen naiseksi. Uudesti kastettu on miehen ja naisen välimuoto.