Mitä tarkoittaa jakamattomat ihmisoikeudet? Miten se on määritelty?
Koskeeko ne myös alkioita tai sukusoluja? Varmaankin abortinvastustajien mielestä sekä katolisten ehkäisynkieltäjien?
Itse en antaisi ihmisoikeuksia soluille.
Jakamaton ihmisoikeus
8
122
Vastaukset
- Anonyymi
Sitä että olet nainen tai mies, musta tai valkoinen, sinulla on oikeus asuntoon, ruokaan, puhtaaseen juomaveteen, koulutukseen ja uskonnon harjoittamiseen sekä perheen perustamiseen ja terveydenhuoltoon. Jos teet rikoksen tai sinuun kohdistuu rikos saat puolueettoman oikeudenkäynnin jossa syylliset todetaan ja tuomitaan. Suomihan on siitä kliffa mesta että täällä ei anneta kuolemantuomioita.
- Anonyymi
Se että syyllinen tai syytetty sanoo että ”hei nähdään 11 vuoden päästä” ei kerro sitä että Suomessa on liian pienet rangaistukset vaan siitä että henkilön päässä on jotain vikaa. Onneksi meillä on mielenterveyspalvelut.
- Anonyymi
Mitkään noista edellä mainituista eivät tunnu olevan taattu maassamme kaikille jakamattomasti. Tuo puolueeton oikeudenkäyntikin on Suomessa lähinnä pelkkä mauton huono VITSI.
- Anonyymi
Luonnolliset henkilöt on määritelty, heillä voi olla jakamattomat ihmisoikeudet - ei muilla. Luonnolliset henkilöt ovat vain ja ainoastaan ihmisiä.
- Anonyymi
Mitä kyselet, ei ne kuulu sulle ellet ole terroristi tai lähipiiriä.
- Anonyymi
Valitettavasti "jakamattomat ihmisoikeudet" ovat semanttista sananhelinää, sillä kuka tahansa voidaan poikkeuslaillisesti pidättää, pakottaa luopumaan oikeuksistaan allekirjoituksella ja höykyttää kehittyneillä tekniikoilla. Ihmisoikeudet ovat kaikilla ainoastaan lainassa, kunnes valtion toimijat päättävät ottaa ne pois. Tietysti ideaalisessa utopiamaailmassa nuo jakamattomat ihmisoikeudet olisivatkin totta.
- Anonyymi
Ei Suomen laki tunne perusoikeuksista luopumista allekirjoituksella. Voithan sinä jotain allekirjoittaa mutta ei silla ole mitään lainvoimaa.
- Anonyymi
Mainitsinkin kansainvälisistä, poikkeuslaillisista käytännöistä, mitä ei löytyne Suomen lainsäädännöstä. Agentuurit, kun tuppaavat viisveisaamaan Suomen laista ja noudattavat omia outoja proseduurejaan, riippuen siitä minkä valtion edustajat kyseessä sattuvat olemaan. Kiitokset kuitenkin selvennyksestä Suomen lain osalta mikäli satuitte oikeassa olemaan.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."432130Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1711893- 1161310
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711150- 96942
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73899Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78849Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki43836Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931772- 54691