Mies oli nakannut sangollisen löylyä. Miten palotilassa voi tällainen paine syntyä. Luulisi ennemmin, että tuollainen määrä jäähdyttää...........!?!
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006158905.html
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006158905.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Enemmän ihmettelen miten savusaunan kiukaassa edes on mitään luukkua. Eihän savusaunan kiuas ole kuin kasa kiviä, ja jossa tulipesä on tehty holvaamalla. Oikeaoppisesti tehdyssä savusaunan kiukaassa ei ole luukkuja eikä rautaa.
Suurin ihmettelyn aihe asiassa on kuitenkin se että miksi mies oli pukeutunut bikineihin?
Se nyt ole mikään ihme. Näin minäkin tässä päivänä muutamana mekko päällä kulkevan ukon. Treenasiko sitten Prideä varten en tiedä.
Haloo! Savusaunassa ei ole tulipesä holvattu. Tulipesän yläpuolelle on laitettu paksut valurautapalkit poikittain joiden päälle kivet on kasattu niin, että savu kulkee kivien läpi ja siintä räppänänluukusta ulos. Tulipesän suulla on pelti, joka estää kipinöiden tulon saunaan lämmityksen aikana.
Varmasti voi tapahtua pellin lentäminen savusaunassa jos heität ämpärillisen vettä kuumille kiville kun vedenvirratessa alaspäin ja höyrystyessä jolloin paine alaspäin kasvaa suureksi.
Meillä oli aikoinaan savsauna jossa tulipesän yläpuolella olevat valurautapalkit olivat purjelaivoissa käytettyjä painoja jolla aluksen keinumista tasattiin sen ollessa kevyemmässä lastissa. Nekin taipuivat ajanmittaan kuumentuessaan alaspäin kivien painosta. Joskus kun vaihdettiin kivet niin palkit käännettiin ympäri jolloin tulipesä näytti holvimaiselta.
Aitokiuas toimii samalla periaatteella, siinä sauvu menee hormiin. Lämmityksen jälkeen lyödään häkälöylyt, jonka jälkeen kiukaan savupelti suljetaan. Jos sinne heitetään vettä liikaa kerralla voi tulipesän luukku ponnahtaa auki.
Kokemusta löytyy.
Aidossa savusaunan kiukaassa ei ole yhtään rautaa, ei edes mitään peltejä. Se on ainoastaan kasa kiviä. Kivikasa pitää latoa aina silloin tällöin uudelleen.
Kyseessä on ns. rauniokiuas.
http://2.bp.blogspot.com/-HCdKUQNmO40/UzqR0KJL1zI/AAAAAAAAAL4/yeR67NgCqXo/w1200-h630-p-k-no-nu/rauniokiuas.jpg
Kyllä, kymmeniä vuosia on vastaavalla kylvetty. Ja kertaakaan ei ole sauna edes yrittänyt palaa.
Kyllä Himoksella on mukavaa kun saa muistoksi kivat palovammatkin, eipähän unohda ikimuistettavaa ryyppyreissua heti...
trans-venttiilikumien kuumaa rakkauttaa jaettiin ISKELMÄFASTAREIDEN yleisösaunassa.
Löylynheittäjä oli pukeutunut bikineihin vaikka oli miespuolisen sosiaaliturvatunnuksen omaava ?????????????
Jos siellä saunassa ei ole ollut löylynheittokieltoa, niin vastuu on saunan ylläpitäjällä. Suomalaisessa saunassa on totuttu heittämään vettä kiukaalle. Vaikka sitten sankollinen kerrallaan. On sitä tullut omissa saunoissakin harrastettua.
Löylynheittäjää on siis turha lähteä syyttelemään, jos löylynheittoa ei erikseen ole kyseisessä saunassa kielletty.
Hullunhommaa on heittää sangollista kerralla.
Ei siinä mitään hullua ole. Tietysti jo on tottunut ruotsalaiseen homosaunaan, niin voihan se yllättää.
Joka tapauksessa juridisesti tuossa keississä ei ole mitään epäselvää. Kiuas on ollut huonokuntoinen ja vastuu siitä on saunapalvelun tarjoalla.
Oulusa ja Raahesa nakataan roskat pihalle, ”käykkö nää nakkaamassa roskat pihalle?”.
Mutta ei siellä sangollista vettä kiukaalle nakata. Niin.
Miten voi kiukaan luukku"räjähtää"? Missä se panos oli?
Sasse! On vähän "oudohko homma"!
kuuma höyry paineessa on yllättävän suuri teho verrattuna pelkkään ilman paineeseen,
Onko sairaaloita liian vähän, jos joutuu Jämsästä saakka tuomaan Espoon Jorviin potilaita ? Siis jokun 230 kilometrin päästä.
Edellinen oikeistohallitus (Persut Kok Kepu) lakkautti suurimman osan Suomen sairaaloista. Siitä syntyi säästöjä. Suomi laitetaan kuntoon säästämällä kansa hengiltä.
Ja nyt pian vihervasemmiston jäljiltä niitä sairaaloita todella tullaan tarvitsemaan!!!
Kerran ukki lämmitti savusaunaa ja heitti vahingossa puiden sijaan uuniin tynämenttiä. Ukki lensi räjähdyksen voimasta 4 kilometriä kyläkaupan pihalle. Osti lähikaupasta kaljat ja palasi jatkamaan saunan lämmitystä. Oli hyvät löylyt sen jälkeen, kun oli tynamentillä lämmittänyt kiukaan.