Esimerkki, missä sä oot?
Hupelissa.
Ai huppelissa vai?
Ei kun HUPELIssa.
Miksi suomessa on niin tyhmännimisiä kaupunginosia?
22
169
Vastaukset
- Anonyymi
Jep. Ei tule itsellä nyt heti outoja kaupunginosia mieleen. Kuulin Kuolema-nimisestä kylästä, siinä on varmaan ollut mukavan sarkastinen heppu nimeämässä.
- Anonyymi
Oma alalajinsa on muiden maiden paikkakuntien käyttö kaupunginosien nimissä:
Oletko käynyt Arabiassa, Port Arthurissa tai Amurissa? JAAHas. Onhan sitä paljon oudoimpiakin ja hölmömpiäkin nimiä olemassa, katsokaa nimisampo.fi ja etsi kartalta joku paikka ja katso sen alueen kaikki paikat. On myös paljon rivoja nimiä. Siitä vaan nauramaan !
- Anonyymi
Tärkeämpi kysymys ulkomaalaiset antavat niin typeriä nimiä kaupungeille ja valtioilleen?
Esim. Perun matkani: Ateroimme yhdessä Limassa.
Turkissa ihmiset eivät ole turkissa. Ankarassa oli ankaraa.
Tämä lehmä ei varso vaikka kuuluukin Varsovan ihmisille.
Puola on tarpeeton tässä värkissä.
Malta vain - se on Valletta (vai valetta).
Miksi ihmeessä ulkomaat antavat paikannimiksi suomenkielisia sanoja? Johtuuko se maahanmuutosta?
USA on taas suomen sana ASU takaperin. Lienee jotain propagandaa.
Espoo vittaa lesboon.- Anonyymi
Nuo ovat suomalaisten antamia nimiä.
- Anonyymi
Höpö höpö! Miksi suomalainen antaisi ulkomaalaisille paikoille nimiä? He haluavat laittaa syyn suomalaisten niskoille. Juonittelijoita ovat. Siksi Suomen naiset hävisivät finaalinkin jääkiekossa. Ei osata kantaa vastuuta omista virheistä vaan laitetaan syy meidän niskaan. En ole käynyt ulkomailla enkä halua mennä sinne! Tulkoot tänne mun luokse!
Jääkiekkotuomari soitti Trumpille ja kysyi lahjuksia, jos antaa USA:n voittaa.
Rahaa ja rakkautta!
Terveisin: Eräs epärobotti - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpö höpö! Miksi suomalainen antaisi ulkomaalaisille paikoille nimiä? He haluavat laittaa syyn suomalaisten niskoille. Juonittelijoita ovat. Siksi Suomen naiset hävisivät finaalinkin jääkiekossa. Ei osata kantaa vastuuta omista virheistä vaan laitetaan syy meidän niskaan. En ole käynyt ulkomailla enkä halua mennä sinne! Tulkoot tänne mun luokse!
Jääkiekkotuomari soitti Trumpille ja kysyi lahjuksia, jos antaa USA:n voittaa.
Rahaa ja rakkautta!
Terveisin: Eräs epärobottiOnpa ihme juttua. Mikähän tuonkin selittää...
- Anonyymi
Nimeni on Hupli j asun Hupelissa. Olen myös silloin tällöin huppelissakin. Joskus olen myös kännissä, ja matkoilla käyn Hyvinkäällä SVEITSISSÄ.
- Anonyymi
Ontuva mies tilasi taksia. - Kiikkaan edestakaisin.
Taksikuski: - Huomaan sen, mutta minne haluat matkustaa? - Anonyymi
Jerusalemi jossakin Joensuun ja Ilomantsin välissä. Elokuva Kivenpyörittäjän kylä sijoittuu sinne.
- Anonyymi
Käykäähän joskus Kärpäsessä.
1. Alapää (Hippi, Nurmo)
2. Ala-Mulkku, Ylä-Mulkku (Vaala)
3. Annamarinhaara (Savo)
4. Halivaara (Polvelan ja Kaavin välillä)
5. Hassis (Keski-Pohjanmaa)
6. Hevonperse (Pudasjärvi-Kuusamo suunnalla)
7. Hevonvittu (Kuusamo)
8. Homeperseensuo (Haminan lähistollä)
9. Hörhö (Lieksa)
10. Iso-Melanen (Paltamo)
11. Isomulkku (Oulujärvi)
12. Iso-Paskaletto (saari Iin edustalla)
13. Iso Runkku ja Pikku Runkku (saaria Konnevedellä)
14. Jalanluiskahtamavaara (Inari)
15. Junttikylä (Pyhäsalmi)
16. Keskimulkku (Oulujärvi)
17. Kivesjärvi, -kylä, -lahti, -vaara (Paltamo)
18. Koirankyrpäoja (Salla)
19. Kusipää (Pomovaaran huippu Muoniosta itään)
20. Kullimaa (kohouma Ylitorniolla)
21. Kyrvänsyrjäntie (Kainuu)
22. Kökkö (maatila ja matkailuyritys Somerolla)
23. Mulkkujärvi (Pohjanmaa)
24. Mörkölinja (kaupunginosa Kouvolassa)
25. Mössö (saari Kirkkonummella)
26. Nahkahousut (saari Lauttasaaren edustalla Helsingissä)
27. Naimajärvi (Jyväskylän ja Mikkelin välissä)
28. Neuvoton (kylä ja kaupunginosa Haminan Vehkalahdella)
29. Onpahanvaanlampi (Saarijärvi)
30. Pallivaha (Turun kaupunginosa)
31. Paskalampi (Espoo)
32. Paskatti (Somero)
33. Persehuokonen (suo Ylikiimingissä)
34. Pieru (Saarijärvi)
35. Pillunsilmä (Airisto)
36. Pissiniemi (Tornionjoen rannassa)
37. Puutteenperä (Vaala)
38. Pöljä (Siilinjärvi)
39. Ruustinnanpillu (Oulujärvi)
40. Siitinselkä (Varkaus)
41. Takalisto (Lapinlahti)
42. Takapajula (Neuvosenniemi)
43. Terskanperä (Pulkkila)
44. Tissinpohja (Savo)
45. Tussukoski, koski Kullaalla Ulvilassa
46. Umpimähkä, Oulunsalo
47. Varvi (tienviitta Raahessa)
48. Viheltävän vitun aapa (Sodankylä)
49. Votkaraitti (tie Tuupovaarassa)
50. Äteritsiputeritsipuolilautatsijänkä (suoalue Savukoskella Lapissa, on pisin suomenkielinen paikannimi.)
https://www.studio55.fi/matkailu/article/horho-hevonperse-ja-terskanpera-nama-ovat-suomen-kummallisimmat-paikannimet/131936- Anonyymi
Turussa on Pallivaha.
- Anonyymi
On niitä ihan loistavia nimipaikkoja, esim vittunoro ja kullilampi, ja kivespussilla mennään kivesjärvelle
- Anonyymi
Kyllä nuo nimet on keksitty siten että ensin pullo viinaa pöytään ja sitten kuka kännissä vain älyttömän nimen keksii niin se otetaaan.
- Anonyymi
Ulkomaisilla on hassuja nimiä. Hollannin kuuluisimpia runoilijoita on Multatuli.
Kun näimme Amsterdamissa (vai oliko Leiden?) Multatuli-patsaan, niin vaimo sanoi, että on mutakin tullut mutta ei sille ole patsasta vielä pystytetty. Ehkä pitäis? - Anonyymi
- Tilaisin olutta tänne Kustaviin. Koskakohan se olisi perillä.
- Lähetämme oluet heti tänään.
- Minua ei kiinnosta koska te lähetätte oluet. Minulle oluesta on iloa vasta kun se on Kustavissa.- Anonyymi
Yleensä parin, kolmen tuopin jälkeen...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yleensä parin, kolmen tuopin jälkeen...
Kustavissa siis se olut.
- Anonyymi
VAATIKAA näiden huonojen kaupunginosien tai muidenkin nimitysten muuttamista ihan virallisella taholla, kuten Jakomäen, Humppilan tai muiden Jukolan Jussi-nimien nykyaikaistamista.
Kukaan ei halua olla, asua tai leimata muitakaan tuollaisten nimitysten takia ja ikävä kyllä näin on ollut paljon. VAATIKAA ihmisoikeuksia kaikille, koska kusipää eivät saa voittaa tätä kilpailua ihmisyyttä vastaan.
Ei kukaan halua olla tuollainen, jota jotkut muut väittää/ vääntää!
Muistakaa ihmisyys ennen kaikkea! - Anonyymi
On ne nyt parempia kuin jotkin "Aurinkolammet", jotka eivät ole mistään kotoisin.
- Anonyymi
Joko on Trump kutsuttu Amerikanlahdelle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1604923Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621565- 121489
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211401Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s71129Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951037Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40957Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298915- 150810
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu278739