Mihin helvettiin maailmamme on menossa?

Kauneuden käsitystä ja tajua siitä ollaan meiltä viemässä.

Nykytaide on hirvittävää ironiaa ja sylkäisyjä ihmisten naamalle. Irvokkaita maalauksia ja tokeröitä "veistoksia" esitellään meille taiteena.
Muistatteko Rafaellon, Leonardo da Vincin sekä Michelangelon töitä?

Entäs sitten nyky- arkkitehtuuri? Hirvittäviä laatikoita ihmisten asumuksiksi ja järkyttäviä toteutuksia julkisiksi rakennuksiksi.
Muistatteko Sikstuksen kappelin, Notre Damen yms?

Kunnioitukseni tosin siitä että Antoni Gaudin elämäntyötä viedään päätökseen:
https://www.youtube.com/watch?v=ZnNwpmdWm1w

Kohta joku terroristi senkin polttaa / räjäyttää?

15

126

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä salaliittoteoriaa tuossa oli.

      • Anonyymi

        Ainakin natsi vihjaa Notre Damen tahallaan poltetuksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ainakin natsi vihjaa Notre Damen tahallaan poltetuksi.

        Nyt ei enää saa valita kauniita missejä vaan kulttuurilliset arvot (lue=pigmenttipitoisuudet) täyttäviä


    • Anonyymi

      Siten niin että maailmaa ollaan kääntämässä ylöalaisin. Ihaillaan jotain neuvostoaikaista brutalismia, teräviä kulmia ja sen, juurikin sellaista umpijumalatonta meininkiä. Missä ovat käyrät, kaarteet, kaikenlaiset orgaaniset muodot? Ei esimerkiksi luonnosta löydy tuommoisia laatikkomaisia, teräviä elementtejä. Lasi ja metalli ovat yhdessä jotain ihan hirveää, ellei nyt kasvihuoneista puhuta.

      Mutta kuten sanoin, meiltä ollaan häivyttämässä kaikenlainen usko hyvyyteen ja kauneuteen.

    • Anonyymi
    • Stadin Kalasatama on esimerkki mihin betonihelvettiin ihmisiä ollaan viemässä.
      Järkyttävä mesta.
      Paetkaa ihmiset sieltä jos vain voitte, Suomessa on vielä elintilaa joksikin aikaa:
      https://www.youtube.com/watch?v=IqYhknpEwxA

    • Anonyymi

      Ja keskiajallako kaikkien maaorjien majatkin muistuttivat Notre Damea?

      • Anonyymi

        Koko ajan viedään kohti keskiajan sääty-yhteiskuntaa. Tuloerojen kasvu voimistuu vuosittain, kun 10 % maailman väestöstä omistaa 99 % maailman varallisuudesta tai sinne päin suhdelukuina.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koko ajan viedään kohti keskiajan sääty-yhteiskuntaa. Tuloerojen kasvu voimistuu vuosittain, kun 10 % maailman väestöstä omistaa 99 % maailman varallisuudesta tai sinne päin suhdelukuina.

        Usassa promille omistaa 90 prosenttia maan nettovarallisuudesta.


    • Anonyymi

      Joo, Venäjälle esimerkiksi kun katsoo Norjan ja Venäjän rajakaupunkeja, eli länsimaalaista orjuutta ja venäläistä vapautta, niin saa hyvän kuvan asioista.

      Esim. Kirkenes Norway ja Nikel Russia, kuvahakuun.

      • Anonyymi

        Palataan tähän "venäläiseen vapauteen" kun Putinia saa vapaasti arvostella Punaisella Torilla joutumatta poliisin käsittelyyn.

        Ja mitenkäs siellä Venäjällä meni se tuloerojen kasvu? Oligarkeilla on miljarditulot, mutta olikos kansalla vieläkään muuta kuin kuivaa leipää?


    • Kuka olisi vielä muutama vuosikymmen sitten uskonut että nazi voisi olla Venäjän ja Israelin ystävä?

      • Anonyymi

        Trollit on aina suosineet yleisön halveksimia asioita, muussa tapauksessa ei olisi käsitettä trolli.

        Mitä uutta tuossa siis on, tai missä on salaliitto?


    • Anonyymi

      Israelista voi olla perustellusti montaakin mieltä mutta sitä ei pystyttäne kieltämään että se on keidas muuten niin kulttuurillisesti mustalla ja keskiaikaisella alueella

    • Anonyymi

      > Kuka olisi vielä muutama vuosikymmen sitten uskonut että nazi voisi
      > olla Venäjän ja Israelin ystävä?

      Sinulla onkin vielä jonkin verran käsitettävää asioista sitten. Voipi olla ettei hankala kuvio ja juoni avaudu milloinkaan.

      Jos haluat yrittää laajentaa näkemystäsi, YouTubessa on Benjamin Freedmanin kuuluisa puhe vuodelta 1961. Se taustoittaa.

      Löytyy myös Kennedyn puhe pari viikkoa ennen kuolemaansa, jossa hän varoittaa salaseuroista ja siitä ettei enää voida oikein tietää ollaanko sodassa vaiko ei.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      72
      1158
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      101
      1130
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      75
      987
    4. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      973
    5. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      22
      937
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      900
    7. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      131
      850
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      795
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      781
    10. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      768
    11. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    12. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      681
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      662
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      652
    15. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      637
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      630
    17. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      61
      629
    18. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      612
    19. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      604
    20. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      600
    Aihe