Totuus punavankien kuolemista

Valkolahtari: "Punavangit kuolivat pääasiassa espanjantautiin".

Totuus on se, että punavangit kuolivat pääasiassa lahtarin tappamina. Lahtari käytti sekä ampumista, nälkää, kurjuutta että tauteja.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei käyttänyt. Antoi vangeille niukasti ravintoa ja taudit tarttuivat todellakin ilman vartijoita. Vankileireillä on yleensäkin kurjaa ja sinne päätyi kapinoimalla!

Äänestä

Totuus on se,punavangit kuolivat pääasiassa Stalinin tappamina

Äänestä

Meinaatko ettei kulkutaudit vaivanneet muita kuin punikkeja. Ilmeisesti ruotsinkielisissä kartanoissakin haisui paska, koska saippuasta oli pulaa. Huono hygienia edisti tautien leviämistä kautta maan.

Äänestä

Kun ihminen vangitaan ja pannaan piikkilangan taa kovan kurin alle niin hänet saadaan kuolemaan juuri siihen mihin hänen halutaankin kuolevan. Ampumalla, nälkään, tauteihin, yleiseen kurjuuteen tai näiden yhdistelmään. Sehän on ihan vangitsijan päätettävissä ja pelkkä järjestelykysymys. Tätä lahtari käytti hyväkseen 1918.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Valkolahtari: "Punavangit kuolivat pääasiassa espanjantautiin".

Totuus on se, että punavangit kuolivat pääasiassa lahtarin tappamina. Lahtari käytti sekä ampumista, nälkää, kurjuutta että tauteja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu