hehee Liikanen ja Rehn jäivät nuolemaan

näppejäään. Lagardesta keskuspankin johtaja.
2651
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Hieno homma!! Isopää-Erkki voi jatkaa eläkepäivien viettoa ja hyvä niin.

Äänestä
  • Ei Lagardellakaan (63-v) kovin montaa vuotta kestä.

    "Lagarde kilpailu- ja työmarkkina-asioihin erikoistunut juristi. Hänellä on työkokemusta myös yksityiseltä sektorilta: hän on työskennellyt suuressa kansainvälisessä asianajoyhtiössä Baker & McKenziessä useita vuosia.

    Kreikan kriisin vuosina Lagarde tuli tunnetuksi tiukkojen säästökuurien kannattajana. IMF vaati eri yhteyksissä Kreikkaa toteuttamaan kovia menojen leikkauksia ehtona valuuttarahaston tuelle."

    Tuosta päätellen Lagarden tavoitteena on jatkaa EMU-maiden taloudellisen tilanteen heikkenemistä inflaatioilla ja massatyöttömyydellä sekä päivittäistarpeiden (asunto, ruoka, sähkö) hinnannostolla Draghin tapaan. Hänen tavoitteena on ajaa kaikki EMU-maat Kreikan tilaan.

    Äänestä

Nyt kepulaiset kiireesto kriisikokoukseen ; pitäähän noille tyhjäntoimittajille saada hyväpalkkainen suojatyöpaikka.

Äänestä

Turhaan on Suomen johtajat persettä nuolleet ja Suomelle epäedullisiin sopimuksiin taipuneet ( vrt. Vanhasen surullisenkuuluisat "torjuntavoitot").

Ei heru hillotolppia brysselistä.

Äänestä

Elokuussa 2011, alle kuukausi Lagarden astumisesta IMF:n johtoon, ilmoitettiin Lagardea vastaan aloitetusta väärinkäytöstutkinnasta.
Se liittyi vuoden 2008 tuomioon liikemies Bernard Tapien ja Crédit Lyonnais-pankin välillä.[3] Ranskan oikeus tutki väitteitä, joiden mukaan Tapielle maksettu 285 miljoonan euron rahaerä olisi myönnetty lainvastaisin perustein.
IMF:n pääjohtaja Christine Lagarde tuomittiin oikeudessa - huolimattomuudesta!?
Guilty ... mutta ei kuitenkaan saa rangaistusta...

Äänestä

"Konservatiivien Ursula von der Leyen nousee uudeksi EU-komission puheenjohtajaksi nykyisen Jean-Claude Junckerin jälkeen, sopivat EU-valtionjohtajat tiistaina Brysselissä kolme päivää kestäneessä huippukokouksessa".

https://yle.fi/uutiset/3-10856379?origin=rss

Häneen liitetään myös joitakin skandaaleja: häntä esimerkiksi epäiltiin muutama vuosi sitten väitöskirjansa plagioinnista. Parhaillaan Saksan parlamentti selvittää, onko hän syyllistynyt väärinkäytöksiin konsulttien palkkaamisessa (siirryt toiseen palveluun) Saksan armeijan Bundeswehrin uudistuksissa.

Von der Leyenillä on seitsemän lasta.

Äänestä
  • Toivottavasti Rouva ei ole samanlainen juoppolalli kuin edeltäjänsä jota piti pystyssä monen maan päämies kuten Presidenttimme NIinistö.

    Äänestä

Lehdet kirjoittaa aina näistä huippuviroista kuin euroviisuista aikoinaan. Tuolla ei Suomalaiset pääse ikinä mihinkään huippuvirkaan tai päättämään asioista. Tai olihan Katainen yksi seitsemästä varapuheenjohtajasta.

Äänestä
  • Pölhö katainen pelasti innolla Eurooppaa, saksan ja Ranskan pankkeja vaikka vastuita ei juuri ollutkaan. Angela nimitti tämän pölhön pyrkyrin Euroopan parhaaksi vvm. Pääsipä sijaisopettaja vielä oikein komissaariksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pölhö katainen pelasti innolla Eurooppaa, saksan ja Ranskan pankkeja vaikka vastuita ei juuri ollutkaan. Angela nimitti tämän pölhön pyrkyrin Euroopan parhaaksi vvm. Pääsipä sijaisopettaja vielä oikein komissaariksi.

    Mikä mahtaa olla Lagarden matikan numero? Tuskin on edes kutonen, kun ei tiedä taloudellisesta kestävyydestä mitään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pölhö katainen pelasti innolla Eurooppaa, saksan ja Ranskan pankkeja vaikka vastuita ei juuri ollutkaan. Angela nimitti tämän pölhön pyrkyrin Euroopan parhaaksi vvm. Pääsipä sijaisopettaja vielä oikein komissaariksi.

    Ja verkkosukka-Jutan (sd) kanssa syyti verorahojamme Kreikkaan kiljuen meidän vielä tienaavan niillä!
    Verkkosukka-Jutta onkin taas hakemassa kehitysmaalaista sisutukseen sopivaan pentua jostain väli-Amerikasta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja verkkosukka-Jutan (sd) kanssa syyti verorahojamme Kreikkaan kiljuen meidän vielä tienaavan niillä!
    Verkkosukka-Jutta onkin taas hakemassa kehitysmaalaista sisutukseen sopivaan pentua jostain väli-Amerikasta.

    Verkkosukan oma kohtu taitaa olla niin saastunut että sieltä tuskin mitään jätelietettä kiinteämpää tulee ulos.

    Äänestä

Feministit riemuitsee naisen valinnasta.

Äänestä

Stub, Rehn ja Liikanen jäi valitsematta.

Äänestä
  • Mikä homma sillä Stubbilla on nykyään? Eikös siitäkin kaavailtu Junckerin seuraajaa?

    Äänestä

Putinpersut riemuitsevat aina kun tehdään Suomen vastaisia päätöksiä.

Äänestä
  • Brysselin Bobrikoveja Vi**ttaa.

    Äänestä

Hienoa että persut päättävät jo eu:n asiatkin loistavaa.

Äänestä

Kelvataanhan me saksan pankkien pelastamiseen kuitenkin.

Äänestä

me ei tienattu tällä nyt mitään, käteen jäi vain tuulen huuhtoma .erse

Äänestä
  • Valkastu ja oiottu aikoinaan, kelpaa niitä esitellä.

    Äänestä

Saksa ja ranska päättää mitä tehdään. Muut sanoo joo.

Äänestä

voittaa tuo sinnemäen h.hautalan ainakin.

Äänestä
  • Juujaa, Hutisalon (vihr) ja harvahammas-Emman (vihr).

    Äänestä

ja niin hyvin kun siltä meijän stupilta se prosenttilaskukin kävi

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

näppejäään. Lagardesta keskuspankin johtaja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu