Etiopiasta löydetyt n. 160 000 vuotta vanhat hominidi-pääkallofossiilit ovat lähimpänä modernia ihmistä löydetyistä hominidifossiileista. Asiantuntijoiden joukossa tämä Homo sapiens idaltu (idaltu = vanhempi) -nimen saanut hominidi on luokiteltu Homo sapiensin alalajiksi, joskin jotkut ovat sitä mieltä, että eroa nykyihmisestä ei ole tarpeeksi, että erillinen lajistatus olisi paikallaan.
Joka tapauksessa löydetyt fossiilit osoittavat, että ns. Multiregional model on väärä. Tuon mallin mukaanhan ihmiset kehittyivät eri alueilla ympäri maailmaa. Koska nämä hominidit ovat ajalta, jolloin Neandertalin ihmisiä oli vielä Euroopassa, on tämä vahva todiste "Out of Africa" -mallille, jonka mukaan modernit ihmiset kehittyivät Afrikassa ja levisivät sieltä syrjäyttäen muut hominidipopulaatiot).
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/2978800.stm
http://www.talkorigins.org/faqs/homs/herto.html
Joka tapauksessa löydetyt fossiilit osoittavat, että ns. Multiregional model on väärä. Tuon mallin mukaanhan ihmiset kehittyivät eri alueilla ympäri maailmaa. Koska nämä hominidit ovat ajalta, jolloin Neandertalin ihmisiä oli vielä Euroopassa, on tämä vahva todiste "Out of Africa" -mallille, jonka mukaan modernit ihmiset kehittyivät Afrikassa ja levisivät sieltä syrjäyttäen muut hominidipopulaatiot).
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/2978800.stm
http://www.talkorigins.org/faqs/homs/herto.html
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä teitä jumalattomia viedään kuin pässiä narussa, Raamatussa ei noin todellakaan lue. Haluatko muka olla apinan sukulainen?
Kyllä nuo ovat merkkejä Herralta että tuo saatanan keksimät hömpötykset naurettaisiin kumoon.
"Raamatussa ei noin todellakaan lue."
No ei varmaan ei. Kertoo paljon raamatun ennustavuusarvosta, eikö?
"Haluatko muka olla apinan sukulainen?"
Ihmisapina on ihmisapina. *kohauttaa olkapäitään*
-Kyllä teitä jumalattomia viedään kuin pässiä narussa, -
Taisi osua pilkka omaan nilkkaan... Ketkäköhän ovat jonkun "ylemmän voiman talutushihnassa".
Kyllä jumala teen näin jumala, kyllä jumala rukoilen sinua, kyllä jumala saanko taivaspaikan jos olen kiltti:-)
Tuomari joka rankaisee sen mukaan onko Häntä nuoleskeltu. Tuomari,joka täyttää julman diktaattorin tunnusmerkit:Itse sääti lait,joita valvoo ja joiden rikkomisesta tuomitsee.
Ainut tapa välttää tuomio on lahjoa TuomariJumalaa ja nuoleskella Häntä ja ruveta sen sijaan Hänen orjakseen niin ruumiin kuin mielen osalta. Minkäs mahtaa,kun ainut tuomio joka tunnetaan on ikuinen kidutus.
Taitaa isä aurinkoinen jäädä luojaansa huonommaksi tässä suhteessa...
Kreationistien tulkinnoissa ei ole päätä eikä häntää mitä yhteneväisyyteen tulee:
"Answers in Genesis argues, quite reasonably, that these fossils are so similar to modern humans that they don't constitute any problem for creationists - or, at least, to their own position. Reasons To Believe, an old-earth creationist ministry founded by Hugh Ross, takes the more surprising position that these fossils are of soulless animals that merely look like humans, and has accused AIG of "factual errors and distortions", to which AIG has responded energetically. RTB's position seems untenable to me: it's hard to see how anyone can credibly claim that fossils so remarkably similar to modern humans are animals."
Tuo RTB:n kanta on melko omituinen ottaen huomioon, että varhain ihmisen kehityslinjasta eriytyneillä aboriginaaleilla on samantapaisia kallonpiirteitä: massiiviset kulmakaaret, pitkä kallo ja luisu otsa.
Tässä siis Herto:
http://www.talkorigins.org/faqs/homs/herto.jpg
ja tässä aboriginaali:
http://www.viaggiatorionline.com/imgs/news/088=A.S.AboriginalLady.jpg
Tulee mieleen ne päivät, jolloin Australian uudisasukkaat metsästivät "villejä" aboriginaaleja. Asialla olivat tietenkin jumalan kullannuput, jotka pitivät itseään turhan korkeassa asemassa.
It Began in Africa?????
"Onko todistettu dna:lla?
It Began in Africa?????"
mm. perinnöllinen muuntelu on Afrikassa korkeinta. Ts. joillain Afrikan eri heimojen välillä on enemmän keskinäistä eroa kuin vaikka minulla ja Kim Jong Illillä. Tämän oletetaan johtuvan siitä, että Afrikassa ihmiset ovat eläneet pitempään ja siis myös ehtineet eriytymään molekyylitasolla enemmän.