Köyhälle autoilijalle tulee uusi kateuden aihe. Kyllä harmittaa, kun isin pikku piltti kurvaa ökykevytautolla vierelle liikennevaloissa. Koulun parkkipaikalla ilkivallan kohteeksi joutuvat rikkaiden lapsien kevytautot. Kyllä on kaskolle käyttöä.
Jo 70-luvulla uusien mopojen tankkiiin saattoi kateelliset lirautta jotakin ylimääräistä välituntien aikana, mutta nyt on isommista vahingoista kysymys.
Finninaamat saavat 20000 euron kevytautot
18
92
Vastaukset
- Anonyymi
Isolla moottorilla vielä tai tuplaturboilla, kiihtyvyyttähän niissä ei kai ole rajoitettu, vaikka huippunopeus onkin vai tuleeko niihin tehorajoitus. Ei minulla kateutta aiheuta, mutta typerältä tntuu, mopoautot pienempinä helpompi, normaalikokoiset paljon enemmän tientukkona ja aiheuttaa vaan enemmän onnettomuuksia, yrittävät varmasti myös kiertää rajoittimet. Ennemin sitten ihan tavalliset autot tai vähintään 80km/h nopeus. Polttoainettakin kuluu enemmän jos joutuu matelemaan kuuttakymppiä. Jos turvallisuus perusteena, niin sitten pitäisi ensimmäisenä kieltää mopot ja moottoripyörät. Polkupyörätkin turvattomia.
- Anonyymi
Noi olisi pitänyt rajata a- ja b-segmentin autoihin, ja tehot alle 60kW.
- Anonyymi
Mutta kun ei rajattu. Rajaukset on vain se, että pitää olla vuosimallia 2015 tai uudempi ja paino alle 1500kg.
Vaatimukset täyttää mm:
Ferrari 488 Spider
Teho: 492 kW / 669 Hv
Vääntö: 760 Nm
Huippunopeus: 325 km/h
Kiihtyvyys (0-100): 3,00 s Anonyymi kirjoitti:
Mutta kun ei rajattu. Rajaukset on vain se, että pitää olla vuosimallia 2015 tai uudempi ja paino alle 1500kg.
Vaatimukset täyttää mm:
Ferrari 488 Spider
Teho: 492 kW / 669 Hv
Vääntö: 760 Nm
Huippunopeus: 325 km/h
Kiihtyvyys (0-100): 3,00 sEi ole minulta pois. Se on hyvä, junnutkin saavat kunnon kulkineet.
- Anonyymi
Miksi aloittaja nillittää ?
Kaikilla oli ihan samat mahdollisuudet käydä koulua ja tienata raahaa. Niin aloittajallakin.
Olisi ehkä kannattanut olla hereillä koulussa tai edes käydä paikan päällä. - Anonyymi
Itse aion kyllä niin lennättää kurat ja kivet näiden tientukkeiden tuulilaseihin kun ohittelen niitä. Varsinkin jos uskaltautuvat teille missä rajoitus korkeampi kuin 60.
- Anonyymi
Toivottavasti onnistuvat ohittamaan rajoittimet, ettei tarvitse tientukkona pyöriä.
- Anonyymi
Olemme ostaneet lapsellemme kevyt auton hinta vähän yli 20 tuhatta ja toinen saa samanlaisen. Synnyin todella köyhään perheeseen. Siitä olen oppinut tienaamaan omat rahat itse. Tein töitä samalla kuin opiskelin. Maksoin itse omat opiskelut kävin lukion ja siitä menin yli-opistoon. Nyt olen asianajaja ja haluan taata lapsillemme hyvän tulevaisuuden. Asumme isossa talossa 300m2. Mieheni on lääkäri ja voisimme ajaa vaikka ferrareilla jos rahasta on kiinni. Kenestä tahansa voi tulla mitä tahansa eikä koskaan ole liian myöhäistä.
- Anonyymi
Siiten heräsit. Eikös ne pennut pitäisi laittaa itse tienaamaan kaikki, kuten väität onnistuvan ja toimivan.
- Anonyymi
Moikka naapuri.
Oliko se tulevana viikonloppuna, kun autofiksari tulee pesemään molempien talouksien autot päältä ja sisältä?
Kuka nyt autoa itse pesee tai käyttää pesulassa, hyi miten rahvasta. - Anonyymi
Synnyin todella kauheaan perheeseen. Siksi en ole oppinut tienaamaan. Välttelin töitä samalla kuin en opiskellut. Makoilin itse omat opiskelut jättämällä käymättä lukion ja siitä menin puli-opistoon. Nyt olen aasinajaja ja haluan taata kärpäsillemme hyvän tulevaisuuden. Asumme isossa majassa 3m2. Mieheni on jääkäri ja voisimme ajaa vaikka puuferrareilla jos sahasta on kiinni. Kenestä tahansa ei voi tulla mitä tahansa eikä koskaan ole enää toivoa paremmasta.
- Anonyymi
Tasapuolisuuden nimissä kevytautot pitäisi saada rekisteröityä mistä tahansa vuosimallista, mallista tai merkistä tahansa.
Penteleen porvarihallitus halusi kevytautot vain varakkaammalle kansanosalle. - Anonyymi
Tämä on harvoja hyviä päätöksiä mitä autoiluun liittyen on viimeaikoina tehty, pointsit siitä edelliselle hallitukselle!
- Anonyymi
Onneksi edellinen hallitus on siellä mihin päivy ei pilkistä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onneksi edellinen hallitus on siellä mihin päivy ei pilkistä.
Taksilaki on syytä korjata, tätä ei!
- Anonyymi
Ihan puhtaasti uusien autojen kauppiaden toiveiden mukainen viritys. Lähes kaikki se unohtui mitä painotetaan normiautoilijoiden kohdalla.
1500 kg auto ei ole enää mikään kevytauto. Polttoaineen kulutukseen eli päästöihin viitattiin samalla kintahalla, samoin kuin liikenneturvallisuuteen ja liikenteen sujuvuuteen.
Itse tosin en usko valtion ilmastopolitiikkaan, enkä sen perusteisiin tai järkevyyteen, mutta yrittäisivät edes pitää päätökset ja säännökset samassa linjassa. - Anonyymi
Ihan puhtaasti uusien autojen kauppiaden toiveiden mukainen viritys. Lähes kaikki se unohtui mitä painotetaan normiautoilijoiden kohdalla.
1500 kg auto ei ole enää mikään kevytauto. Polttoaineen kulutukseen eli päästöihin viitattiin samalla kintahalla, samoin kuin liikenneturvallisuuteen ja liikenteen sujuvuuteen.
Itse tosin en usko valtion ilmastopolitiikkaan, enkä sen perusteisiin tai järkevyyteen, mutta yrittäisivät edes pitää päätökset ja säännökset samassa linjassa.- Anonyymi
Valtiota epäluotettavampaa ja poukkoilevampaa "sopimuskumppania" saa hakea, ehkä vankiloista tai mielisairaaloista...
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1553610Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk843088Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva852555Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro442449Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?662389Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,212346Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1342300Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1522185Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville341865Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121776