kuoleva kirkko

Miltä tuntuu kuulua kuolevaan kirkkoon? Kun katsoo kirkon julkaisemaa karttaa lopetettavista kirkoista niin eipä niitä montaa jää jäljelle. Kirkollisvero on jo nyt huipussaan ja korotuspaineita siihen on. Jos et asu kaupungissa ei palveluksia järjestetä kuin keskinmäärin kerran kuukaudessa. Ei siinä paljon saa vastinetta verolle.
Kirkkoja ja tsasounia menee pian myyntiin ja toiminnat niistä ajetaan ala. Seurakuntauudistus tulee omalta osaltaan heikentämään kirkkoa. Kirkosta erotaan huimaa vauhtia. Viimeistään 10 vuoden päästä on edessä tilanne kun on vakavasti harkittava kansankirkon asemaa ja sille maksettavia tukia. Ortodoksisuus ei sovi suomalaiseen mentalitettiin ja kulttuuriin. Ihmiset kyllä ihastuvat kirkon jumalanpalveluselämään mutta hengellistä opetusta siellä ei saa.

7

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi liittyä Karhun kansaan jos haluaa uskonnon joka sopii suomalaiseen mentaliteettiin.

      • Anonyymi

        Niin sopii :) vaikka mihinkään ei tarvitse kuulua välttämättä.


    • Anonyymi

      Hengellistä opetusta ainakin minä sain toisin kuin ev.lut kirkossa.

    • Anonyymi

      Ei kirkko kuole. Uskontunnustuksessakin sanomme uskovamme kirkkoon. Kirkko ei ole ihmisten luomus vaan Pyhän Hengen. Siksi se ei kuole.

    • Anonyymi

      Ei minun ort.kirkkoni ole kuolemassa, mutta kuulin, että ev. lut. kirkko on taas menettänyt jäseniään. Syytä ei ilmeisesti tarvitse kertoa.

    • Anonyymi

      Mitähän tää aloittaja sitten täällä vouhottaa?
      Paljonko maksaa veroja ort. kirkkoon, nähtävästi ei mitään koska ei kai ees kuulu kirkkoon. Mikähän se vauhti oikein on? Vois esittää numerot.
      Jos kuuluu kirkkoon, niin voi erota, sillähän siitä selviää.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      199
      11814
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5559
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2867
    4. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      17
      2590
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      42
      2479
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      34
      2043
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1949
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1921
    9. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      38
      1775
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1747
    Aihe