kuoleva kirkko

Miltä tuntuu kuulua kuolevaan kirkkoon? Kun katsoo kirkon julkaisemaa karttaa lopetettavista kirkoista niin eipä niitä montaa jää jäljelle. Kirkollisvero on jo nyt huipussaan ja korotuspaineita siihen on. Jos et asu kaupungissa ei palveluksia järjestetä kuin keskinmäärin kerran kuukaudessa. Ei siinä paljon saa vastinetta verolle.
Kirkkoja ja tsasounia menee pian myyntiin ja toiminnat niistä ajetaan ala. Seurakuntauudistus tulee omalta osaltaan heikentämään kirkkoa. Kirkosta erotaan huimaa vauhtia. Viimeistään 10 vuoden päästä on edessä tilanne kun on vakavasti harkittava kansankirkon asemaa ja sille maksettavia tukia. Ortodoksisuus ei sovi suomalaiseen mentalitettiin ja kulttuuriin. Ihmiset kyllä ihastuvat kirkon jumalanpalveluselämään mutta hengellistä opetusta siellä ei saa.

7

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi liittyä Karhun kansaan jos haluaa uskonnon joka sopii suomalaiseen mentaliteettiin.

      • Anonyymi

        Niin sopii :) vaikka mihinkään ei tarvitse kuulua välttämättä.


    • Anonyymi

      Hengellistä opetusta ainakin minä sain toisin kuin ev.lut kirkossa.

    • Anonyymi

      Ei kirkko kuole. Uskontunnustuksessakin sanomme uskovamme kirkkoon. Kirkko ei ole ihmisten luomus vaan Pyhän Hengen. Siksi se ei kuole.

    • Anonyymi

      Ei minun ort.kirkkoni ole kuolemassa, mutta kuulin, että ev. lut. kirkko on taas menettänyt jäseniään. Syytä ei ilmeisesti tarvitse kertoa.

    • Anonyymi

      Mitähän tää aloittaja sitten täällä vouhottaa?
      Paljonko maksaa veroja ort. kirkkoon, nähtävästi ei mitään koska ei kai ees kuulu kirkkoon. Mikähän se vauhti oikein on? Vois esittää numerot.
      Jos kuuluu kirkkoon, niin voi erota, sillähän siitä selviää.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1318
    2. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      160
      1260
    3. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      56
      1173
    4. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1125
    5. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      104
      1091
    6. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      58
      887
    7. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      56
      873
    8. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      76
      812
    9. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      51
      807
    10. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      795
    Aihe