Olen tässä miettinyt tuon ehkäisyrenkaan mahdollisuutta tulevaisuudessa. Olen Diane Novia syönyt aknen hoitoon, mutta nyt on alkanut ilmetä haittoja mm. jotain masennukseen viittaavaa (haluista ollut tietoakaan puoleentoista vuoteen) ja olen kokeilemassa taukoa niistä. Mutta mikä on noiden renkaiden laita? Niissä taitaa olla huimasti pienemmät hormonimäärät ja vaikutus paikallisempi ym. mutta mitä haittoja sillä on? Aiheuttaako mielialojen vaihtelua tai haluttomuutta? Entä voiko sillä olla edullista vaikutusta akneen? Ja mitenkäs migreenin kanssa? Kiitos, jos joku osaisi valaista uteliasta.
renkaasta
mietti päällä
6553
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen käyttänyt kohta vuoden rengasta ja sitä ennen puoli vuotta harmonetteja.Aknea varten en ole kumpaakaan kyllä käyttänyt mut finnitilanne on mulla ihan sama ollu molempien aikana.Eipä mullakaan ne halut ole huipussaan ollut kummankaan ehkäsyn aikana.Saamattomuutakin esiintyy.Luulen kyllä et nää jutut on niin henkilökohtasia et se mikä sopii mulle niin sule ei välttämättä ollenkaan.Päänsärkyä mulla on ollu jonkunverran molemmissa,mut migreeniä en ole koskaan potenutkan joten siitä ei tietoa.Jos et ole sen enempää nuvaringiin tutustunut vielä niin tässä vähän paketista tietoa.
Vaikuttavat aineet:etonogestreeli 11,7mg ja etinyyliestradioli 2,7mg
Emätintenkaasta vapautuu 0,120mg etonogestreelia ja 0,015mg etinyyliestradiolia vuorokaudessa 3 viikon ajan.
Muut aineet:etyleenivinyyliasetaattikopolymeeri (muovilaatu joka ei liukene elimistöön),magnesiumstearaatti.
Siinä oli koostumus.Kyllä tänkin haittavaikutuksiin kuuluu tavallisiin esim.pääsärky,emätinvaivat(emätineritys ja emätintulehdus),painon nousu,pahoinvointi,rintojen kipu,mielialan vaihtelut(esim.masentunut mieliala ja tunnetilojen horjuvuus),kuukautiskivut,akne,sukupuolisen halukkuuden väheneminen,vatsakipu,migreeni,renkaan putoaminen,vaikeudet yhdynnän aikana sekä vierasesineen tunne.
Epätavallisia:kutina sukupuolielinten alueella,ihottuma,huimaus,ahdistuneisuus,ripuli ja oksentelu,virtsatie tai rakkotulehdus,rintakasvaimen muodostuminen,renkaaseen liittyvät ongelmat miehellä(esim.yhdynnän aikana),kohdunkaulan tulehdus,selkäkipu,vatsanalueen laajeneminen,väsymys.
Mulla näistä kaikista oireista on ollut:päänsärky,emätineritys(runsas valkovuoto),mielialanvaihtelut,sukupuolisen halukkuuden väheneminen,huimaus,väsymys.Sitä en tiedä tulevatko kaikki oireistani renkaasta johtuen vai löytyykö joku muu tekijä oireisiin.Olen kuitenkin harkinnut koko hormonaalisen ehkäisyn lopettamista ja harkitsen steriilisatiota koska meillä on jo kaksi lasta ja lisää emme aio hankkia.Ikääkin tulee tänä vuonna 34 joten eiköhän sen steriilisaationkin jo saisi.Haluaisin näistä hormoonivalmisteista kokonaan eroon.Tässä sulle tällasta tietoa.
Olen käyttänyt ehkäisyrinkulaa n. puolitoista vuotta ja kokemukset ovat hyvät. En ole huomannut mitään sivuvaikutuksia. Mutta jokainen on yksilö ja näissä ehkäisyasioissakin pitää vain löytää se oikea ratkaisu itselleen - kokeilemalla.
Käytin aikaisemmin e-pillereitä, mutta niihin en halua enää palata. Rinkula on kätevä laittaa ja ottaa pois kolmen viikon päästä. En tunne rinkulaa itse, eikä siitä ole ollut haittaa yhdynnöissäkään. :)
vaihdoin pillereistä renkaaseen ja olen ollut todella tyytyväinen..itselläni ei ole mitään haittavaikutuksia..rengas on helppo ja huoleton käyttää..itselläni ei ole mielialan muutoksia joita mulla oli paljonkin pillereiden aikana..toki joskus tuntuu pahalta mutta se ei ole verrattavissa siihen millanen olin pillereiden kanssa..nyt oon paljon tasapainosempi olemukseltani..suosittelen kokeilua,jos se ei sovi niin voithan aina vaihtaa takasin pillereihin..
Rengas on todella hyvä ollut ainakin itselläni!
Ei mitään haittoja!Erittäin helppo ja mukava käyttää!
Olen käyttänyt nyt pian vuoden NuvaRing tuotetta ja alussa olin täysin tyytyväinen! Mutta nyt minulla on jalat alkaneet puutua ja pää ja mahakipuja esiintyä.. pitäisi kaiketikin ottaa yhteyttä ja yrittää jotain muuta..
No ei ainakaan nuvaring ole syy sinun pääsi puutumiseen vai jalatko ne oli??:Dhah hah