Missä jättiläiset?

Anonyymi

Missä kohdassa raamattua sanotaan että jättiläiset kävelivät maan päällä, ja oli muitakin erikoisia olentoja?

Ja mitä jättiläisille tapahtui?

3

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muistaakseni jättiläisistä sanottiin, että "he olivat noita muinaisajan kuuluisia sankareita" ilman mitään tarkennusta. Kirjoittaja siis kirjoitti aikansa juutalaisille, jotka olivat kuulleet jättiläisistä ja ehkä "tiesivät" heistä paljonkin.

      Nykyihmisille taas maininta on käsittämätön, eikä mitään jäänteitä noista kolosseista ole koskaan löytynyt. Myöskään ne, joille Pyhä Henki on uskossa antanut täyden Raamatun ymmärryksen, eivät osaa kertoa jättiläisistä pölähtävääkään.

    • Ennen Noan tulvaa eli jattilaisi kun Jumalan pojat huomasivat ihmisten tyttaret ihaniksi ja ottivat heita emannikseen. Toden nakoisesti naille hybrideille oli samantapainen ongelma kuin tiikerin ja leijonan hybrideille joiden geeneissa kasvun pysayttamisesta vastuussa olevat geenit ovat OFF tilassa, eli ne jatkoivat kasvua seka kasvuhormonin tuottamista hieman liikaa. Ennen Noan tulvaa jattilaiset olivat vakava uhka ihmiskunnan kontaminaatioksi puhtaan ihmisen perima olisi kadonnut. Jalkeen Noan Tulvan Jumalan pojat tekivat uudestaan temppunsa ja syntyi lukuisia jattilaisheimoja ympari maailmaa. Tanapaivana Jumalan pojat ovat kahleissa, he eivat ole enaa uhka ihmiskunnalle. Syy siihen miksi jattilaisia oli, on se etta Jumala lupasi ihmisen syntiin lankeemisen jalkeen Evalle etta hanen siemenestaan syntyisi Messias joka lunastaa ihmisen vapaaksi ja vain ihmisella on Hanen kauttaan pelastus Helvetin tuomiosta, se ei siis koske enkeleita jotka tekivat syntia, he ovat tuomitut Helvettiin ja haluavat vieda kaikki ihmiset mukanaan sinne. Vain Jeesuksen Kristuksen taydellisen syntiuhrin kautta ihminen pelastuu Helvetin tuomiolta. Tata tarkoitusta varten Han loi yhden kansan, jonka kautta ennustus toteutuisi, Israel. Jumala kutsui Abram nimisen miehen Kaldean Urista ja antoi hanelle Canaanin maan, siella asui jattilaisheimoja Anak, Emin, Amor, Refaim etc.

      Kun hebrealaiset lahtivat Egyptin maalta kohti Luvattua maata he joutuivat kiertelemaan autiomaita ja lopulta Jumala vei heidat Luvattuun maahan. Hebrealaiset valloittivat amorilaisten maan ja tuhosi ja karkoitti heidat, Jumala antoi kaskyn tappaa jokainen, mutta hebrealaiset eivat totelleet ja niin heita jai. Hebrealaiset tappoivat lahes jokaisen anakilaisen, refalaisista oli jaanyt jaljelle Og, Basanin kuningas, hanen lapsensa ja hebrealaiset valloittivat Basanin ylangon ja tappoi kaikki loputkin refalaiset. Syy siihen, miksi Jumala kaski tappaa kaikki canaanilaiset oli heidan uskontonsa, he palvoivat mm. Molokia eli Saatanaa ja poltto uhrasivat lapsiaan sille, kannibalismi, zoofilia, nekrofilia, homofilia, pedofilia etc. oli tavallista.

      Jumala ei halunnut hebrealaisten ottamaan jumalakseen canaanin maan kauhistavia uskontoja ja jumaliaan.
      Hebrealaiset alkoivat omaksumaan heidan jumaliaan ja polttamaan lapsiaan uhriksi Molokille ja luopuivat Jumalasta. Saatana teki parhaansa ettei Messias tule ja onnistui siina aika hyvin, mutta ei riittavan hyvin.

      Messias Jeesus Kristus syntyi neitsyt Mariasta pienessa Betlehemin kylassa Israelissa n.2000 vuotta sitten. Saatana komensi Herodeksen suulla sotilaat tappamaan kaikki alle kaksi vuotiaat poika lapset Betlehemiin, mutta Maria ja Josef olivat jo ehtineet paeta Egyptiin.

      Jattilaiset eivat ehka ole kuolleet sukupuuttoon koska heista on ollu silmin nakija havaintoja Aasiassa, Etela- ja Pohjois Amerikassa ja muualla Jumalan selan takana alueilla. Megaliitit Siperiassa, Egyptissa, Intiassa, Amerikoissa ovat jattilaisten rakentamia.

      Tyon jalki on erinomaisen hyvaa joista voi paatella heidan olleen erinomaisen alykkaita, viisaita ja voimakkaita ja heidan teknologiansa ja tyokalunsa on ollu ihmistenkin kaytossa, mutta ne ovat jo ammoin unohtuneet ja kadonneet historian hamaraan.

      Merien pohjassa oleva megaliittiset struktuuri, kuten Yonaguni nayttavat Noan Tulvan olleen tapahtunut tosi asia. Ehka olisi syyta hyljata darwinilainen maailman katsomus ja etsia kaytettavissa olevalla teknologialla mahdollisia tyokaluja alueilta joissa on louhittu ja tyostetty kivea.
      Ehka on mahdollista loytaa muinaisia koneita ja laitteita, joita on kaytetty.

      Uskoisin olevan mahdollista kehittaa jonkinlaisia metallin ilmaisimen, magnet tomografian yhdistelma joilla voisi skannata 3D kuva yli puolen kilometrin syvyydelta sedimenttikallioista seka kivihiilikerrostumia, koska niista on loydetty esineita.

      Varsin hyvin kuvaavaa on se ettei darwinialaisia esi-isia oltu loydetty ennen 1800 ja 1900 luvun taitetta ja toisaalta dokumentteja loydetyista jattilais luurangoista oli, mutta ne loppuivat kuin seinaan samoihin aikoihin. Sittemmin loydetyt jattilaisluurangot mystisesti katosivat luonnontieteitten museoista.

      Smithsonian instituuttiin tutkittaviksi toimitetut tuhansia jattilaisluurangot katosivat jaljettomiin 1900 luvun alkupuolella. Ehka on niin, kunhan darwinilainen maailmankatsomus menettaa hallitsevan paikkansa, alkaa taas olla dokumentteja eriskummallisia tapauksia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      92
      5278
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4111
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2219
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2048
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1805
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1454
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      28
      1270
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1056
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1000
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      991
    Aihe