AUTOVERO LOPPUU KO 2019 Syksyllä

Anonyymi

Sillä väliaikaisesta verosta alkaa tulla astma a päähän voe sentään SDPPPP

11

184

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No voi voi sentään! Kokiko nyt haaveesi uudesta autosta, ja vieläpä näköjään ilmaisesta sellaisesta, niin kovan kolauksen nyt!? No voi voi sentään....

    • Anonyymi

      Lokakuus loppuu verotus voi tulla ennätys Tuonti autoissa yli 100000 kpl vuosi hyvä.

    • Anonyymi

      Samaan rytinään DIESEL VERO WEXXX Antti rinne

      • Anonyymi

        Eli nyt saa siis tulevaisuudessa uudehkoja autoja ihan ILMAISEKSI!! JIPPII!!! TÄTÄ PÄIVÄÄ ONKIN ODOTETTU VESI KIELELLÄ!!!!!!!!!!! AAAAAARRRRRGGGGHHHHHHHHH!!!!

        MULTA BMW FANAATIKOLTA TULI JO!!!!!!!!!!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli nyt saa siis tulevaisuudessa uudehkoja autoja ihan ILMAISEKSI!! JIPPII!!! TÄTÄ PÄIVÄÄ ONKIN ODOTETTU VESI KIELELLÄ!!!!!!!!!!! AAAAAARRRRRGGGGHHHHHHHHH!!!!

        MULTA BMW FANAATIKOLTA TULI JO!!!!!!!!!!!!

        MÄKIN TULIN!!!

        T: POIKAYSTÄVÄSI, MUTTA NYT VIERAISSA TÄLLÄ KERTAA...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        MÄKIN TULIN!!!

        T: POIKAYSTÄVÄSI, MUTTA NYT VIERAISSA TÄLLÄ KERTAA...

        NYT ON TULTU TÄÄLLÄKIN TUON UUTISEN TAKIA!!!!!

        BEMUBOYT. OY.


      • Anonyymi

        Ei dieselveroa poisteta ikinä ainakaan henkilöautoilta vaan nousee rajusti. Vain paketti ja raskasliikenne voi siitä haaveilla koska ei ole vaihtoehtoja realistisia olemassa, kuten henkilöautoille on...sähkö,hybridi,kaasu ja bensa


    • Anonyymi

      Nyt on Rinteen hallitus jakanut niin paljon ilmaista rahaa kansalle, että autoilijalta pitää kerätä enempi rahaa kun siltä saa ;)

      Polttoaineveroa nostetaan 2020 ja jatketaan tietullien valmistelua.

      Tässä tilanteessa autoveron poistoa ei tule ennenkuin EU pakottaa jäsenmaa Suomen noudattamaan EU:n yhteisiä pelisääntöjä.

      Näitä pelisääntöjä ovat että auto voidaan ostaa, katsastaa ja vakuuttaa missä vain EU valtiossa. Saas nähdä milloin tämä toteutuu.

      Käytännössä tämä tarkottaisi, että auton voisi ostaa vaikka Hollannista ja vakuuttaa Saksassa sekä katsastaa suomessa, kun se olisi halvinta.

      Tässä eurooppalaisessa mallissa voisi veroeurot vähentyä, joten käytön ja omistamisen maksut nousevat. Esim. Kilometriperustainen vero ja/tai tiemaksut tullee sekä käyttömaksu noussee.

    • Anonyymi

      Dieselvero ei ole suurin ongelma vaan suurin ongelma on käyttömaksu joka on kaikissa autoissa.Ja suurin vääryys on jotta vanhemmissa autoissa se lasketaan kokonaismassan mukaan vaikka moni vanha auto on päästöjen mukaan parempi kuin uusi auto jopa.Mielestäni pitäisi laittaa jokaiselle autolle kun mitataan kuitenkin päästöt samat kriteerit eli päästölle hinta oli uusi tai vanha ja se joka tupruttaa päästöjä enemmän maksaa myös enemmän ja sillä hyvä.Kun kerran katsastus on joka vuosi vanhemmissa autoissa niin todella helppo toteuttaa kun vaan tehdään hinta listat ja sillä hyvä. Miksi auto joka on vanhempi maksaa enemmän käyttömaksuja kuin uusi auto joka saastuttaa enemmän?

    • Anonyymi

      Kannatetaan tien käyttömaksua vero sen mukaan ajetut kilometrit per / vuosi

    • Anonyymi

      200000 km x 0,10 c = 20000eur vuoden tienkäyttömaksua taksimies tai myynti hessu maksaa mielellään mukisematta. Uusi käytönmukainen maksu esimerkki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      617
      1633
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      877
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      487
      753
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      743
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      662
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      566
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      533
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      161
      498
    Aihe