Kannattaa kesälomamatkalla käydä katsomassa millaisia herkkuja muualla on tarjolla:
https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000006170697.html
Seinäjoella ei ole kuin kaikilla grilleillä samat einespihvit, samat potut ja samat mausteet ja atrian käristeet.
https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000006170697.html
Seinäjoella ei ole kuin kaikilla grilleillä samat einespihvit, samat potut ja samat mausteet ja atrian käristeet.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Tää on kyllä totta. Kun käy muualla Suomessa grilleillä, huomaa viimeistään miten surkeita Seinäjoen grillit ovat. Samalla rahalla saa muualta parempaa. Paikalliset kun eivät tiedä paremmasta, niin se riittää grilleille, perussyöjät, jotka ahmii mahansa täyteen melkein mitä tahansa roskaa.
Käykää katsomassa sellaita kuin
HYNGRI HORSE
Ruoka on rahan arvoista!
Kaikki grillit on paskoja. Mamut tekee hyvää ruokaa suosikaa siis mamuja
e-p ruokakulttuuri on ahmi älä maistele mutta maiskuta tosi lujaa...eikä sen maun niin väliä kun tulee täyteen...sen huomaa grilleistäkin.ihme että täällä joku muu menestyy,menestyis kun vitosen pizzat,ahmi kympillä paikat ja grillit...ei oo äireen murukastiketta voittanutta.
Kauhavalla oli ennen nurkka grilli sen parempia hampurilaasia ei oo sen jäläkehen saanu mistään
Samburger Specialia sanotaan Seinäjoen myydyimmäksi hampurilaiseksi.
Kyllä on jotain vikaa kaupungissa jos ei sen parempaa saa.
Toisinaan se on ihan syömäkelpoistakin mutta kun myyjät vaihtuu joka viikko eikä ne osaa muuta kuin polttaa sen palaneeksi ja kun ne lopulta oppii tekemään edes syömäkelpoisen tilalle tuleekin taas uusi myyjä. Yhtenä kesänä sain niin palaneen Samburger Specialin että pihviä ei saanut halki mutta käytin sitä sinä kesänä mökillä vasarana on olin oikean vasaran hukannut.
Grilli-Pori ehdottomasti Suomen paras.
Tervetuloa.
Jykän Grilli Seinäjoen paras.
Hyvät edulliset annokset.
Varmaan tullaan ku jazzit alkaa.
Poris pistetään pohjalaiset koriin ja veretään pitkin torii.
Jykän annokset vain niin pieniä ja sikahintaisia. Katukokista kun ostaa Kaksarin niin varmaan nälkä lähtee ja maksaa bonusleimakorttia käyttämällä käytännössä 8,90e
Jykältä tuplahampurilainen ja lisukkeeksi kananmunalätty ja salaatti.Pitää nälän koko päivän pois.
Ps.Katukokki pilasi seinäjoen parhaat makkaraperunat vaihtamalla makkaran johonkin halpaan xtralenkkiin.Kantsii pyytää helapäällä tai käristeellä.
Katukokin perunatkin on nykyään todella raakoja vetisiä joskus ne on jopa JÄÄSSÄ!!!
Kyllä Jykän grilli on parasta mitä seinäjoelle on saatu.
Kyllä se Jykä on ylivoimainen grilli Seinäjoella! Katukokille en enää mee, todella surkeat annokset.
No jykä on ainut paikka, mistä nyt voi jollain tapaa kuvitella käyvänsä syömässä jonkunlaisen hampurilaisen, tosin sekin on vähä siinä ja siinä. Muut paikat on täysin nou-nou. Kaipaan kyllä Kajaanin grillejä, Oulun, sekä Porin, Sastamalan ja Jyväskylän grillejä, niissä sai rahalle vastinetta. Seinäjoen grillit ovat vain "rahat pois tyhmiltä nälkääsiltä", jotka eivät maun päälle ymmärrä, pääasia että maha tulee täyteen.
Jerikon grillillä laitetaan kulhosta kylmät ranskalaiset lounaslautaseen, lihapullat ja makkaranpalat vain lämmitetään
Ennen tunnettiin nimellä salmonella grilli.
Itse laitan Seinäjoen grillit järjestykseen sillälailla, miten hygieniseltä itse rakennus näyttää.
Jykän grillin rakennus on uusi ja hyväkuntoinen, sisälle kun kurkistaa, niin hygienia näyttää olevan kunnossa, kylmälaitteet uusia, laskutilaa riittävästi, rakennus irti maasta, sisäilma steriili, jne.
Sitten kakkosena Jerikon rakennus, joka on saneerattu jossain vaiheessa, ajanmukaiseksi. Keittiötilat näyttää suht siisteiltä, tosin rakennus on maassa kiinni, perustuksissa tod näk jonkinlaisia kosteusvaurioita, ilmassa ehkä itiöitä.
Katukokki ja Sampurgeri ovat sitten rakennusten osalta lähes purkukuntoisia. Hygieni ei voi olla kovin hyvällä tasolla, johtuen jo itse rakennuksesta. Ahtautta ja laskutilojen puutetta. Itiöitä ilmassa satavarmasti. Lisäksi sisäilman lämpötila seilaa, helteellä kuuma ja öisin kostea. Se ei voi olla vaikuttamatta tuotteiden mikrobitasoihin.
Katukokki todellakin on purkukuntoinen. Ulkosalla on sisäkäyttöön tarkoitettuja loisteputkia ilman kuomua. Kumma ettei sadevesi ole jo aiheuttanut oikosulkua ja tulipaloa. Sisällä risat loisteputket ilman suojaa ja johtoja roikkuu. Seinät homeessa ja sähköjohtoja roikkuu ilmassa. Paikka odottaa joka päivä tulevaa katastrofia. Toivottavasti hlökunta ehtii ulos tulipalon alta.
syäkää prke sosiperunoota ai tartte arvostella muiren tekemää
Itse kun tekee hampparit kunnon jauhelihasta ja ostaa lisukkeet.Hintaa tosin tulee mutta maku on sitten paljon paree.
Jos haluat ripulin käy grillillä
mun autotalli,kaasurilli,käristeet,keskari,ja joukko epätoivoisia spedenatseja....kyllä siinä ilta kuluu rillatessa eikä niin oo maulla väliä
höhö,mä tuun potkimahan sun rillis kumohon,höhö...ja syön sun käristeet ja keskarit suihini...höhö...ja sä mee autotallis nurkkahan häpiämähän.
aihe on hieman karannut käsistä? kuusi parasta grilliä on valittu pohjanmaa/etelä-pohjanmaan ulkopuolelta ja jengi selittää täällä mikä on seinäjoen paras grilli tai ollut? no ehkä kannattas käydä joskus jossain..
Kyllä ne kälyisiä on nuo 6 parastakin. Ei ole Suomessa kunnon katuruokakulttuuria. Ilmastollakin (ja tiukilla säännöillä) on toki osuutensa.