Hain netistä hakusanalla lupiinin hävittäminen, juttua oli muutettu hiljakkoin, oli poistettu kohta jossa kerrottu miten tielaitos kylvänyt lupiinia teiden varsille, tiehallinnon mukaan ei pidä paikkaansa.
Minulla on kuitenkin muistikuva muutaman vuoden takaa tv uutisista jossa kerrottiin kyseisestä tapahtumasta, voi silti olla että laitoksen nimi on muuttunut, sillähän asia hoituu ja vastuut katoaa.
Kävin jokin aika sitten keskipohjanmaalla, pitkiä metsätaipaleita ja tienvarsilla lupiinia, varmaa on ettei se ainakaan metsästä ole sinne levinnyt, tienvarsilta se kuitenkin leviää metsään, on todettu.
lupiini teiden varsilla
7
313
Vastaukset
- Anonyymi
Kouluihin 6 tuntia lisää luontoainetta. 3h per kerta kitkeään lupiinin kukat juuri kesän kynnyksellä.
Työpaikoille kikyn tilalle lupi. Palkaton päivä työssä, jolloin täytyy kitkeä lupiineja käsin. Jos ei itse suostu, joutuu joko maksamaan että työtön kitkee tai tekemään 2 päivää palkatonta työtä. Sairaslomaa ei lueta korvaavaksi päiväksi- Anonyymi
Eräs tuttavani ilmoitti harrastavansa kansalaistottelemattomuutta; hän antaa lupiinien ensin kukkia ja ajaa ne matalaksi ennen kuin muodostavat siemeniä. Näin ne eivät juuri leviä.
Kyllä maaila on täynnä pöhköjä päättäjiä.
- Anonyymi
ei ainakaan täälläpäin ole koskaan kylvänyt lupiinia minnekään,tosin ei ole niitä koskaan tienvarsilta niittänytkään,saa nähdä millä myrktllä aikoo poistamisen tehdä kunhan takaraja tulee vastaan,ite käyn silloin hakemassa tielaitokselta samaa myrkkyä millä hoitaa ongelma.
- Anonyymi
Ei lupiini kyllä leviä metsään! Missä metsässä ja pöheiköissä olet nähnyt lupiinia? Se tarvitsee valoa.
Lupiinin hävittäminen on mahdotonta. Jos olisi yhtään järkeä, ohjeena olisi, että se tulee hävittää vielä suht koht suomalaisessa luonnontilassa olevilta niityiltä!
Pari viikkoa sitten ajoin Kotalasta kohti Killinkoskea. Tien varsia reunusti ensin vahvana kasvustona päivänkakkareet ja niiden takana lupiinit. Kyllä oli kaunista!
Monet tuttavani ja ystäväni ihmettelevät valtioneuvoston päätöksiä. - Anonyymi
Tielaitos, Destia TVH, nimi vaihtuu niin usein ettei perässä pysy, idea varmaan onkin siinä että vanhat synnit pyyhkiytyy pois kun vaihdetaan nimeä, emme me kylväneet lupiinia, se oli edeltäjä.
Muistan hyvin tv-uutisista jutun kun silloinen tienpitäjä kylvi tienpientareille lupiini nimitä kaunista kukkaa. - Anonyymi
Lupiini on Suomen tienvarsien kaunistus.
- Anonyymi
Lupiini kaunistaa ja kohta harmaa rojukko siementämässä lisää.Aidot ketokukat kadonneet töyräiltä.
Kyllä lupiini leviää metsiin vauhdilla sähkölinja väylien alta.Maanläjitys paikat joita yleensä metsien keskelle,läheisyyteen tehdään on varsinainen lupiinien siemen linko.Läjitykseen tuodaan valtavasti maankaivuun jätettä rakennettava alueen alta.Talojen ,teiden väylien jne..yhteydessä.Sitä ei todellakaan ole vähän.Tuollaisia alueita voi nähdä junien ikkunasta.Ratapekatkin näitä sinisenään.Metsä suikaleista puhumattakaan.Samoin läjitykseen tutavat valtavat kuormamäärärä levittävät näitä kuljetuksissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135253
- 675054
- 904114
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753600Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603198- 432791
- 152297
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️521914- 401780
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371628