dokumentti lutherista

Oliko luther oikeasti sitä mitä luullaan? Historiaa pitäisi avoimesti tutkia, kuten dokumentissa. 13. 7 2019 TV 7

Lauantaina klo 21:15 dokumentti Lutherista.
1<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

On todenperäinen, Luther oli uskonpuhdistuksen loppuaikoina kiihkomielinen kristittyjen vainoaja. Historia kertoo mitenkä julma hän oli anabaptistieja ja juutalaisia kohtaan. Ihmeellistä kun näistä vaietaan Suomessa.

Osallistuihan Suomen evl. kirkko anteeksipyyntöön maailman evlut järjeston kanssa ja näin tunnustivat Lutherin ja luterilaisen kirkon 500 vuotta kestäneen vainon ja murhaamiset.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Oliko luther oikeasti sitä mitä luullaan? Historiaa pitäisi avoimesti tutkia, kuten dokumentissa. 13. 7 2019 TV 7

Lauantaina klo 21:15 dokumentti Lutherista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu