Suomalaisilla on yhteensä enemmän elopainoa mitä thaimaalaisilla yhteensä. Thaimaalaisia on enemmän mutta elopainoa vähemmän mitä 5 miljoonalla suomalaisella.
Suomalaisilla enemmän elopainoa
10
<50
Vastaukset
Vuoden 2017 terveystutkimuksen mukaan keskimääräinen Suomalainen aikuinen mies on 177cm. pitkä ja painaa 87kg. Naisten vastaavat arvot ovat 163cm ja 73kg.
Täysi-ikäisiä suomalaisia on noin 4.4miljoonaa, joten täysi-ikäisten suomalaisten yhteispaino on noin 350miljoonaa kiloa.
Täysi-ikäisia Thaimaalaisia on noin 48miljoonaa, joten toiseen suuntaan laskettuna keskimääräisen Thaimaalaisen täysi-ikäisen (18v.) henkilön pitäisi painaa alle 7,3kg että tuo yhtälö toteutuisi...- Anonyymi
Aloitus hupaisa provo, mutta tuosta miesten pituus / paino lukemasta voi selkeästi todeta......
4,4 miljoonaa henkilöä ja 2,5 miljoonaa ylipainoista, siis yli 50 %.
https://thl.fi/fi/tutkimus-ja-kehittaminen/tutkimukset-ja-hankkeet/kansallinen-lihavuusohjelma-20122015/lihavuus-lukuina/lihavuuden-yleisyys-suomessa Kyllä, niin voi.
Ja tämän palstan perusteella huomattava osa Thaimaan kävijöistä olisi ylipainoisia, vai miten se oli?
Jos puolet suomalaista on ylipainoisia, niin varmasti siitä johtuu myös se, että varmastikkin myös puolet Thaimaan kävijöistä on ylipainoisi, koska nykypäivän Thaimaan kävijä on varmasti aika "keskiverto" suomalainen, eli heidän joukostaan löytyy luonnollisesti paljon ylipainoisia.- Anonyymi
santtu_1975X kirjoitti:
Kyllä, niin voi.
Ja tämän palstan perusteella huomattava osa Thaimaan kävijöistä olisi ylipainoisia, vai miten se oli?
Jos puolet suomalaista on ylipainoisia, niin varmasti siitä johtuu myös se, että varmastikkin myös puolet Thaimaan kävijöistä on ylipainoisi, koska nykypäivän Thaimaan kävijä on varmasti aika "keskiverto" suomalainen, eli heidän joukostaan löytyy luonnollisesti paljon ylipainoisia.Korkeammin koulutetut / vähemmän koulutetut huom !
Vähemmän koulutettujen paratiisi on Pattaya !
Mua ei nuo painoindeksit pätkääkään heilauta, vaan tuntuu olevan arka paikka eräille jotka lenkkitossuistaan ja ratakireydestään seksiobjektina jauhaa matkailupalstalle, nyrkkeilysäkki kellarissa ja minkä urheilun mestari kulloinkin kun ei pallomahana kamelilla ratsasta. - Anonyymi
Täysi-ikäisiä thaimaalaisia? Oletettavasti iso osa on lapsia 7-10 kg.
- Anonyymi
Kääpiökansalla (lilliputit sanotaan länsimaissa) ei proteinipitoista ruokaa ja tämän takia pituuskasvu ja lihakset on olemattomia. Luuta ja nahkaa ja luulin heikossa hapessa.
- Anonyymi
Hei..Olen ihmetellyt, että mistä tämä Thaimaan kansa saa ravintonsa. Suomen hedelmällinen pinta-ala ei tarjoa tarpeeksi ravintoa 5 miljoonalle niin mistä Thaimaa. Varmaankin thaimaalaisen elimistö toimii jotenkin laiskan oloisesti. Yksistään tekemättä mitään istumalla sohvalla kuluu vähän yli 2 000 kaloria vuorokaudessa. Ite olin Thaimaassa 2 kuukautta enkä tehnyt yhtään mitään ja paino putosi reilusti ja lihakset katosi.
- Anonyymi
Suomen hedelmällinen metsäpinta-ala, ei niin, eikä auta junteille maksettava maataloustuki kun ovat niin ihmettelevää sorttia, joilta tulee kolme kertaa ruhostaan päivästä paskaa, kun ei tule aivopieruja päästään Pattayan palstalle.
Kannattaa hieman ensin katsoa karttaa ja miettiä esimerkiksi maatalouskasvien kasvu-aikoja.
Thaimaa sijaitsee esimerkiksi riisin (maailman toiseksi tärkein viljalaji vehnän jälkeen) viljelyn suhteen erinomaisella alueella (riisin viljely tarvitsee paljon vettä), Thaimaa onkin monina vuosina ollut maailman tärkein riisin viejämaa maailmanmarkkinoilla. Monet muutkin viljat ja hedelmät tuottavat Thaimaassa erinomasta satoa.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomen hedelmällinen metsäpinta-ala, ei niin, eikä auta junteille maksettava maataloustuki kun ovat niin ihmettelevää sorttia, joilta tulee kolme kertaa ruhostaan päivästä paskaa, kun ei tule aivopieruja päästään Pattayan palstalle.
Thaimaa on naurettava kansakunta ja thaimaalaiset osaavat itsekkin nauraa sille. Miksi pilkata ja nauraa, jos itekkin nauravat itelleen. Antaa niitten nauraa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?984412- 272355
- 2002169
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1082144PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3971848- 1691473
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1001269Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.321065Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72966Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?79840