Halla-aho tuli taas ulos suomalaisuuden suhteen ja taas oudon paljastavasti. Hän sanoi, että olisi jotenkin "intuitiivinen" asia, kuka vastaantulija on suomalainen??? Huhhuh!
Tehdään nyt tämä kaikille selväksi: Eri kansat ovat etnisiä ryhmiä. Ja etnisyys määrytyy GEENIEN mukaan. Suomalaisilla on ihan omintakeinen geenipohja. Kuten on muillakin kansoilla. Piste.
Miten ihmeessä Halla-aho ja hänen aseenkantajansa Purra ei tajua tai ole tajuavinaan näin yksinkertaisen selvää asiaa?
Jussi käytännössä KIELTÄÄ suomalaisen kansan eli koko suomalaisuuden olemassaolon! Ihan kuin kiihkeän suomalaisvastaiset valtamedian muutamat vasuritoimittajat.
Mielstäni PS:n tulee ehdottomasti vaihtaa puheenjohtajaa. Suomalaisuuden kieltäjä ei voi olla ainoan suomalaisuutta ja suomalaista kansaa puolustavan puolueen johdossa.
Tehdään nyt tämä kaikille selväksi: Eri kansat ovat etnisiä ryhmiä. Ja etnisyys määrytyy GEENIEN mukaan. Suomalaisilla on ihan omintakeinen geenipohja. Kuten on muillakin kansoilla. Piste.
Miten ihmeessä Halla-aho ja hänen aseenkantajansa Purra ei tajua tai ole tajuavinaan näin yksinkertaisen selvää asiaa?
Jussi käytännössä KIELTÄÄ suomalaisen kansan eli koko suomalaisuuden olemassaolon! Ihan kuin kiihkeän suomalaisvastaiset valtamedian muutamat vasuritoimittajat.
Mielstäni PS:n tulee ehdottomasti vaihtaa puheenjohtajaa. Suomalaisuuden kieltäjä ei voi olla ainoan suomalaisuutta ja suomalaista kansaa puolustavan puolueen johdossa.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tässä kuvaava esimerkki etnisyydestä ja geenipohjasta, jolla kansat erotellaan:
Ruotsinkielisemme ovat haluneet ainaa olla ruotsalaisia ja vaatineet, että heitä kyutsutaan suomenruotsalaisiksi. Tunnetuista syistään...
Sitten tehtiin GEENItutkimus! Sen mukaan ruotsinkielisemme geenit ovat suomalaisia eivätkä ruotsalaisia. Joten heitä kuuluu kutsua ruotsinkielisiksi suomalaisiksi.
Tajuatteko? Miten tutkija olisi voinut tehdä tuollaisen johtopäätöksen, JOS ei olisi erilaista geenipohjaa suomalaisilla ja ruotsalaisilla? Niinpä. Ei mitenkään!
Miten siis Halla-aho voi kieltää eri kansojen etnisyyden eli geenipohjan erilaisuuden? Onko hän muka suurempi asiantuntija kuin geenitutkija, joka määrittelee kansojen etnisyyttä?!
Mahdatkohan ymmärtää kenenkään puheesta yhtään mitään jos Jussin yhdestä sanasta vedät tuollaisen johtopäätöksen. Voisit nyt vaikka ensimmäiseksi "kuuklettaa" sanan intuitiivinen ja sitten ihan rauhassa miettiä että mitähän se Jussi mahtoi tällä tarkoittaa!
Kyse ei ole suinkaan vain yhdestä sanasta.
Jo aiemmin PS-nuorten twiittikuva-pelleilyn aikana Jussi sanoi, että " geenikarttoja katsoen ei voi suomalaisia määritellä"!?
Ja että "Suomeen on tultu lännestä, idästä ja etelästä."? Miten tuo asia muka aiheeseen kuuluu?!
Suomalaisuus on syntynyt vähitellen ja aina on tänne tultu ja täältä lähdetty. Kansa syntyy jo 500 vuodessa, joten ei voi perustella sen olemattomuutta jostain kivikauden siirtymistä!
"Voisit nyt vaikka ensimmäiseksi 'kuuklettaa' sanan intuitiivinen ja sitten ihan rauhassa miettiä että mitähän se Jussi mahtoi tällä tarkoittaa!"
Mitäpä itse luulet hänen mahtaneen tarkoittaa? Vai katsoitko itsekin "kuuklesta", mitä hienoa "Mestari" tällä kertaa sanoi?
"Intuitiivinenhan" on tässä yhteydessä niin epämääräinen käsite, ettei tarkoita ilman tarkennuksia käytännössä yhtään mitään. Paitsi poliittisesti korrektia, minkään sanomista ja kenenkään mielen pahoittamista välttelevää puppupuhetta. Tietysti painotusero omissa joukoissa huomataan, kun Halla-Aho ei haluakaan enää flirttailla rasismin kanssa samoin kuin ennen...
Jussi luuli sanovansa jonkun suurenkin uuden totuuden, kun mainitsi Suomesa aina asuneet eivät välttämättä ole suomalaisia?
Niinpä! Esim. saamelaiset eivät ole suomalaisa eivätkä edes halua olla. Monet heistä suuttuvat, jos heitä kutsutaan suomalaisiksi eikä saamelaisiksi.
Sama pätee mm. moniin juutalaisiin, romaneihin ja tataareihin. He ovat ja haluavat olla suomenmaalaisia, mutta ei suomalaisia etnisesti.
Suomalainen on Suomen kansalainen oikeuksineen ja velvollisuuksineen. Tässä ei natsistisia rotuoppeja tarvita. Piste.
Höpöhöpö! Hinttimustikka taas levittää suomalaisvastaista vasuripropagandaa.
Suomenmaalaisuus eli Suomen kansalaisuus on TÄYSIN eri asia kuin suomalaisuus!
Ihan kun et olis lukenut avausta ja sen kommentteja? Tai et ymmärtänyt niitä?
Toki ymmärsit, mutta haluat vain valehdella aatteesi puolesta. Tuo natsi-kortin heiluttelu paljasti sen selvästi.
Hieman hitaahkoille nationalisteille kansa ja kansalaisuus ovat liian vaikeita ja monimutkaisia asioita käsiteltäväksi. Selkeät linjanvedot (Suomi eli Me - muut eli Väärät ja vasurit) sopivat helpommin.
Teidän omille nationalisti-ideologioillanne ei muuten ole mitään tekemistä perinteisen suomalaisuuden kanssa. Pinnallisia ja myöhäisiä tuontituotteita, joita maahantunkemalla yritätte mädättää aitoa suomalaisuutta.
Tuo nationalismi-nimitys on taas yksi vasurien ja varsinkin heidän valtamediansa tapa leimata perinteinen tervehenkinen isänmaallisuus ja suomenmielisyys natsismiksi!
Ei voi olla isänmaallinen Suomessa olematta suomenmielinen. Piste. Vaikka kuinka suomalaisvastaiset arvomädättäjät kiljuvat "nationalismia" ja "etnonationalismia".
Sinä esiinnyt alentuvasti, vaikka selvästi olet tietämätön ja sivistymätön moukka. ELI tyypillinen suomalasvastainen vasuri!
Jussi kuului vuosikausia Suomen Sisuun, joka nimenomaan korostaa suomalaisen kansan eli etnisen suomalaisuuden olemassaoloa.
Sitten Jussi erosi ja alkoi saman tien kieltämään suomalaisen kansan eli koko suomalaisuuden olemassaolon?!
Halla-aho siis keräsi kannatuksensa suomalaisuuttaan arvostavalta suurelta enemmistöltä. Ja kun pääsi valtaan, niin hylkäsi heidät ja suomalasuusaatteen!?
Mitä muuta se on kuin kavalaa takinkääntöä???
Halla-Aho ymmärtää, että saadakseen lisää valtaa on oltava ns. poliittisesti "salonkikelpoinen". Siihen eivät mitkään avoimet rasisminlietsonnat saati hämärät natsihourinnat sovi. Vaikka Halla-Aho onkin alunperin saavuttanut valtaa juuri näitä hyväksikäyttämällä ja lietsomalla, kyseisten viiteryhmien kanssa flirttailemalla. Mutta enää se ei käy, jos /kun haluaa saada lisää valtaa. Siksi vanhat liittolaiset on petettävä.
Halla-aho aloitti takinkääntönsä "sattumalta" RKP:n nuoleksinnnalla eli lopetti kohtuuttoman pakkoruotsituksen ja järjetömän kielisysteemimme vastustamisen?!
Ja sitten kielsi suomalaisuuden, jota EDES takinkäännön mestari Soini ei koskaan uskaltanut ja kehdannut tehdä. Muuten ei edes muiden puoleden johtajat noin suoraan!
Lopuksi tuli soinilaisuuden huipennus, kun Jussi alkoi haukkumaan omia puoluetovereitaan ja ajamaan heitä ulos puolueesta!? Ja vain sikis, että he puolustavat suomalaista Suomea???
Laura+Huhtasaari+äkkiä+takaisin+Suomeen+Brysselistä!+Kokeillaan+häntä+seuraavaksi+puhenjohtajana.+Ehkäkolams+jkerta+toden+sanoo?
Suomalaisuuden+kieltäjä+ei+voi+mitenkään+toimia+ainoan+suomalaisuutta+puolustavan+puolueen+johtajana!+Halla-aholle+nousi+pissa+päähän+ja+vallanhimo+voitti+selkärankaisuuden.
AINOA+keino+Jussiille+palauttaa+uskottavuutensa+on+tietysti+se,+että+hän+selvästi+irtisanoutuu+suomalaisen+kansan+kieltävistä+lausunnoistaan.
Muuten+puolue+tuilee+VARMASTI+hajoamaan,+koska+99%+puolueen+jäsenistä+ja+kannattajista+haluavat+puolustaa+suomalaista+Suomea+ja+aitoa+suomalaisuutta!
Tulee välillä käytyä. Täytyy hoitaa isänmaan etua. Lauran ja Teukan kohdalla joutuu kyllä kieltämään että oltaisiin samaa kansallisuutta.
"Eri kansat ovat etnisiä ryhmiä. Ja etnisyys määrytyy GEENIEN mukaan."
Ei pidä paikkaansa.
Geenien suhteen rajat menee ihan eri tavalla kuin kielellisesti ja kansallisesti.
Kun mennään lännestä itään akselilla Suomi -> Ruotsi -> Venäjä, niin geenit ei mitenkään rajalla tai edes kielen mukaan vaihdu yhtä äkkiä. Kieli ja kansallisuus vaihtuu hyvin nopeasti, mutta geeneissä muutos on hyvin pehmeää. Eli molemmin puolin rajaa asuu geeneiltään täysin samanlaisia ihmisiä vaikka kieli ja kulttuuri muuttuu.
Eli myös Venäjällä ja Ruotsissa asuu paljon ihmisiä jotka ovat geneettisesti Suomalaisia, mutta kulttuuriltaan, tavoiltaan tai kieleltään eivät välttämättä ollenkaan.
Mahtaa olla aika mädättävää hokea tuota "mädätystä" ja muita fraaseja ilman ajatusta, vai mitä fasistipersut? Väliin vähän CAPS LOCKIA painotukseksi, niin "sanoma" on vielä tuhdimpi ja typerämmän oloinen.
Kuka tuollaista tyhjänpäiväistä lässytystä viitsii edes pitkän päälle kuunnella? Asiaa ei tule yhtään, samat haukkumafraasit vain samana virtenä. Muuten sitten ajattelu on kielletty, samoin tieto - tyhmyys kukoistaa. Hyvin menee...
Ottakaa nyt jumalauta selvää edes niistä "rotu"- ja "kansa"-asioista, niin käy ilmi, etteivät ole niin yksinkertaisia kuin kuvittelette.
Ideologinen vauhkoaminen todellisuutta ja tietoa vastaan nyt vain on saatanan tyhmää. Vaikkei se teitä tunnu haittaavankaan.
Miksi joku (sinä?) poisti asiallisen kommenttini tästä?!
Jossa kerroin totuuden, että kansoja yleensä on olemassa ja suomalainen kansa on tarkoin geneettisesti määrätty kuten muutkin.
Te suomalaisvastaiset vasurit olette ihme sakkia? Ensin kirjoitatte tietämätöntä höpötystä ja sitten kehtaatte poistattaa tietävän kommentin???
Miettikkääpä kaikki, millainen on sellainen aate, jota täytyy valheilla ja sensuurilla tukea!? Vasuriaate on juuri sellainen.
Sinäet sanonut MITÄÄN asiaa, koska et OSAA sanoa mitään!
Mutta kehtaat esiintyä jonain asiantuntijana!?
Vai ihan "fasistipersut"!? Wau! Olet todella nolo. ;-)
Ja härskisti poistat itse asiaan keskittyvän kommentin??? Häpeä!