Pankin neuvo sijoituskohdetta ajatellen

Anonyymi

Remontoitu omakotitalo josta on lainaa noin 64000,00€, kiinnityksiä hieman yli 150000,00

Talo on vuokralla 850,00€ kuukausivuokralla ja on ollut jo useampia vuosia samalla vuokra hinnalla useammilla pidempi aikaisilla vuokralaisilla.

Silloin tällöin joudutaan uusimaan joku kodinkone tms, mutta nekin saa vähentää pääoma verotuksessa, muita kuluja vuokraus kohteesta ei ole.

Kysyin mahdollisuutta käyttää vapana olevia vakuuksia, noin 25000€ mutta pankki henkilön neuvo oli hankkiutua eroon jos vaan joku ostaa, koska on alueella, josta talot eivät tahdo mennä kaupaksi millään hinnalla. Ei mene uudetkaan.

Sillä perusteella talon arvo ei voisi olla kuin alle 100000,00 ja se riittää juuri ja juuri nykyisen lainan vakuudeksi. Suositteli ostamaan vaikka kerrostalo asunnon jostain sijoituskohteeksi :)

Okei, jokaisella on oikeus omiin mielipiteisiinsä / näkemykseen kiinteistöjen ja asuntojen arvoon liittyen, mutta kuitenkin omasta mielestäni vuokra tuotto en erittäin hyvä, eikä tuollaista kannata todellakaan myydä pois.

Keskustelun jälkeen jäi hieman epätodellinen olo

4

149

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Suositteli ostamaan vaikka kerrostalo asunnon jostain sijoituskohteeksi :)"

      pitää olla taitava ja ottaa useista asioita selvää jos aikoo saada 2-3 % enemmän tuottoa kerrostalo-osakkeella. Ja ain on melkoinen riski että asunnon arvo laskee, sijainnin tai kunnon takia.
      Rahastoissa saa helpolla jokainen tekemättä yhtään mitään 5-8 %.

      Asunto-osake on nykyään useilla paikkakunnilla huonompi vaihtoehto kuin rahat pankissa pitäminen. Ainoastaan oma asunto kannattaa ostaa.

      pankki neuvoi ilmeisen oikein, sillä he tietävät moninkerroin enemmän kuin suoraan kertovat. Käyttävät vain tuollatavoin tietoa.

    • Anonyymi

      Ei ne välttämättä väärässä ollut. Useaan taloon on saanut kiinnityksiä aikanaan enemmän kuin kiinteistön nykyinen arvo on. Voi olla että vuokralaiset maksavat asunnon lainan loppuun ja saat siitä vielä rahaakin. Voi olla että sammuttavat ilmanvaihdon ja saunovat ovi auki kämpän kosteaksi.

    • Anonyymi

      Ei kannata myydä hyvin lypsävää lehmää. 10200,00€ vuokratuloa vuodessa, siitä max 3060,00€ pääomaveroa, joka pienenee sen mukaan miten on poistoa, hyväksyttävää korkoa ja vähennyksiä. Lisäksi verosta vähenee tarvittavat pienet korjaus ja hankintakulut vuosittain. Isommatkin remontit voi jakaa vähennettäviksi tuleville vuosille.

    • Anonyymi

      Niin, sillähän ei oiekastaan ole sijoittajan mielestä mitään väliä missä asunto tai talo on, jos se on varma vuokrakohde hyvällä vuokralla ja hinta on vuokratuottoon nähden kannattava. Omakotitalo etenkin on sijoittajan kannalta hyvä, koska osoitteeseen voi tehdä perusparannuksia ja hankintoja jotka nostavat kohteen arvoa siten, että kulut saadaan vehennettyä pääomatulijen verotuksesta ajan kanssa täysimääräisesti.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      147
      970
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      697
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      124
      619
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      618
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      585
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      552
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      530
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      33
      520
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      508
    Aihe