Pankin neuvo sijoituskohdetta ajatellen

Anonyymi

Remontoitu omakotitalo josta on lainaa noin 64000,00€, kiinnityksiä hieman yli 150000,00

Talo on vuokralla 850,00€ kuukausivuokralla ja on ollut jo useampia vuosia samalla vuokra hinnalla useammilla pidempi aikaisilla vuokralaisilla.

Silloin tällöin joudutaan uusimaan joku kodinkone tms, mutta nekin saa vähentää pääoma verotuksessa, muita kuluja vuokraus kohteesta ei ole.

Kysyin mahdollisuutta käyttää vapana olevia vakuuksia, noin 25000€ mutta pankki henkilön neuvo oli hankkiutua eroon jos vaan joku ostaa, koska on alueella, josta talot eivät tahdo mennä kaupaksi millään hinnalla. Ei mene uudetkaan.

Sillä perusteella talon arvo ei voisi olla kuin alle 100000,00 ja se riittää juuri ja juuri nykyisen lainan vakuudeksi. Suositteli ostamaan vaikka kerrostalo asunnon jostain sijoituskohteeksi :)

Okei, jokaisella on oikeus omiin mielipiteisiinsä / näkemykseen kiinteistöjen ja asuntojen arvoon liittyen, mutta kuitenkin omasta mielestäni vuokra tuotto en erittäin hyvä, eikä tuollaista kannata todellakaan myydä pois.

Keskustelun jälkeen jäi hieman epätodellinen olo

4

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Suositteli ostamaan vaikka kerrostalo asunnon jostain sijoituskohteeksi :)"

      pitää olla taitava ja ottaa useista asioita selvää jos aikoo saada 2-3 % enemmän tuottoa kerrostalo-osakkeella. Ja ain on melkoinen riski että asunnon arvo laskee, sijainnin tai kunnon takia.
      Rahastoissa saa helpolla jokainen tekemättä yhtään mitään 5-8 %.

      Asunto-osake on nykyään useilla paikkakunnilla huonompi vaihtoehto kuin rahat pankissa pitäminen. Ainoastaan oma asunto kannattaa ostaa.

      pankki neuvoi ilmeisen oikein, sillä he tietävät moninkerroin enemmän kuin suoraan kertovat. Käyttävät vain tuollatavoin tietoa.

    • Anonyymi

      Ei ne välttämättä väärässä ollut. Useaan taloon on saanut kiinnityksiä aikanaan enemmän kuin kiinteistön nykyinen arvo on. Voi olla että vuokralaiset maksavat asunnon lainan loppuun ja saat siitä vielä rahaakin. Voi olla että sammuttavat ilmanvaihdon ja saunovat ovi auki kämpän kosteaksi.

    • Anonyymi

      Ei kannata myydä hyvin lypsävää lehmää. 10200,00€ vuokratuloa vuodessa, siitä max 3060,00€ pääomaveroa, joka pienenee sen mukaan miten on poistoa, hyväksyttävää korkoa ja vähennyksiä. Lisäksi verosta vähenee tarvittavat pienet korjaus ja hankintakulut vuosittain. Isommatkin remontit voi jakaa vähennettäviksi tuleville vuosille.

    • Anonyymi

      Niin, sillähän ei oiekastaan ole sijoittajan mielestä mitään väliä missä asunto tai talo on, jos se on varma vuokrakohde hyvällä vuokralla ja hinta on vuokratuottoon nähden kannattava. Omakotitalo etenkin on sijoittajan kannalta hyvä, koska osoitteeseen voi tehdä perusparannuksia ja hankintoja jotka nostavat kohteen arvoa siten, että kulut saadaan vehennettyä pääomatulijen verotuksesta ajan kanssa täysimääräisesti.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7708
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3712
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1866
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1130
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      993
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      953
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      762
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      268
      703
    Aihe