Remontoitu omakotitalo josta on lainaa noin 64000,00€, kiinnityksiä hieman yli 150000,00
Talo on vuokralla 850,00€ kuukausivuokralla ja on ollut jo useampia vuosia samalla vuokra hinnalla useammilla pidempi aikaisilla vuokralaisilla.
Silloin tällöin joudutaan uusimaan joku kodinkone tms, mutta nekin saa vähentää pääoma verotuksessa, muita kuluja vuokraus kohteesta ei ole.
Kysyin mahdollisuutta käyttää vapana olevia vakuuksia, noin 25000€ mutta pankki henkilön neuvo oli hankkiutua eroon jos vaan joku ostaa, koska on alueella, josta talot eivät tahdo mennä kaupaksi millään hinnalla. Ei mene uudetkaan.
Sillä perusteella talon arvo ei voisi olla kuin alle 100000,00 ja se riittää juuri ja juuri nykyisen lainan vakuudeksi. Suositteli ostamaan vaikka kerrostalo asunnon jostain sijoituskohteeksi :)
Okei, jokaisella on oikeus omiin mielipiteisiinsä / näkemykseen kiinteistöjen ja asuntojen arvoon liittyen, mutta kuitenkin omasta mielestäni vuokra tuotto en erittäin hyvä, eikä tuollaista kannata todellakaan myydä pois.
Keskustelun jälkeen jäi hieman epätodellinen olo
Pankin neuvo sijoituskohdetta ajatellen
4
123
Vastaukset
"Suositteli ostamaan vaikka kerrostalo asunnon jostain sijoituskohteeksi :)"
pitää olla taitava ja ottaa useista asioita selvää jos aikoo saada 2-3 % enemmän tuottoa kerrostalo-osakkeella. Ja ain on melkoinen riski että asunnon arvo laskee, sijainnin tai kunnon takia.
Rahastoissa saa helpolla jokainen tekemättä yhtään mitään 5-8 %.
Asunto-osake on nykyään useilla paikkakunnilla huonompi vaihtoehto kuin rahat pankissa pitäminen. Ainoastaan oma asunto kannattaa ostaa.
pankki neuvoi ilmeisen oikein, sillä he tietävät moninkerroin enemmän kuin suoraan kertovat. Käyttävät vain tuollatavoin tietoa.- Anonyymi
Ei ne välttämättä väärässä ollut. Useaan taloon on saanut kiinnityksiä aikanaan enemmän kuin kiinteistön nykyinen arvo on. Voi olla että vuokralaiset maksavat asunnon lainan loppuun ja saat siitä vielä rahaakin. Voi olla että sammuttavat ilmanvaihdon ja saunovat ovi auki kämpän kosteaksi.
- Anonyymi
Ei kannata myydä hyvin lypsävää lehmää. 10200,00€ vuokratuloa vuodessa, siitä max 3060,00€ pääomaveroa, joka pienenee sen mukaan miten on poistoa, hyväksyttävää korkoa ja vähennyksiä. Lisäksi verosta vähenee tarvittavat pienet korjaus ja hankintakulut vuosittain. Isommatkin remontit voi jakaa vähennettäviksi tuleville vuosille.
- Anonyymi
Niin, sillähän ei oiekastaan ole sijoittajan mielestä mitään väliä missä asunto tai talo on, jos se on varma vuokrakohde hyvällä vuokralla ja hinta on vuokratuottoon nähden kannattava. Omakotitalo etenkin on sijoittajan kannalta hyvä, koska osoitteeseen voi tehdä perusparannuksia ja hankintoja jotka nostavat kohteen arvoa siten, että kulut saadaan vehennettyä pääomatulijen verotuksesta ajan kanssa täysimääräisesti.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2183265- 582766
Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk172419Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I192396Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve631859Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841820Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401802Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro161779Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.841622Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65945