Aika huvittavaa seurata, miten kirkko tappelee jatkuvasti keskenään. Ei päivää, ettei jotain kirkon sisäistä riitaa oikeudessa puitaisi.
https://www.kotimaa24.fi/artikkeli/kirkko-ja-kaupunki-nelja-vantaalaisvaltuutettua-valittanut-kokouksesta-jossa-kirkko-ja-kaupunki-y/
Kirkko hajoaa sisältä, hyvä niin. Taikausko katoaa.
Jälleen kirkko tappelee keskenään :-)
17
<50
Vastaukset
Taikausko ei katoa siihen, että kirkko tappelee keskenään.
- Anonyymi
"Taikausko"...tuo sana paljastaa taas kuka nimimerkin takana kirjoittelee...
Anonyymi kirjoitti:
"Taikausko"...tuo sana paljastaa taas kuka nimimerkin takana kirjoittelee...
Aijaa! Jännä juttu! Minun mielestäni puolestaan tuo sana "taas" mitä käytit paljastaauka nimimerkin takana kirjoittelee! No eikä. Tosissaan, lopeta tuollainen typerä sekoilu, mieluiten heti.
Ja Sari Roman-Lagerspetz asialla 😃 ei ollut yllätys.
- Anonyymi
Kirkko taistelee itsensä kanssa, eikä kumpikaan voita, vaan molemmat häviävät taistelun.
Tässä reaaliaikainen videotiedote tilanteesta:
https://youtu.be/12n7YgSotzYJa kun tälläkin palstalla uskovat taistelevat jos mistäkin. On vaikea olla samaa mieltä kaikesta kaikkien kanssa.
”…miten kirkko tappelee jatkuvasti keskenään.”
Vähän hassusti ilmaistu. Kirkon sisällä käydään valtataistelua, eli riidellään.
Kyse on jälleen näistä:
”Valituksessa neljä valtuutettua eli Laura Häggblom, Simo Routarinne, Sari Roman-Lagerspetz ja Kaarina Leinonen vetoavat siihen, että kokousta ei ollut kutsuttu koolle laillisesti.”
”Heidän mukaansa Tulkaa kaikki -liikkeen valtuutettu Susanna Rinne oli ilmoittanut esteestä mutta hänen tilalleen ei ollut kutsuttu varajäsentä. Tämän takia kaikki kokouksen päätökset olisi todettava mitätöidyiksi.”
Oliko kyse taktikoinnista vai ei, se selviää varmaan myöhemmin.- Anonyymi
Minusta nuo femakot riitelee aina. Mitä valtaa he kirkosta muka haluavat?
Anonyymi kirjoitti:
Minusta nuo femakot riitelee aina. Mitä valtaa he kirkosta muka haluavat?
Olipa aika rumasti sanottu. Enemmän kyse oli siitä, tehtiinkö aivan tarkoituksella siten, ettei paikalle kutsuta päättämään sellaisia, jotka saattaisivat olla eri mieltä? Vai oliko kyse ihan inhimillisestä virheestä eli unohtamisesta?
Vantaalla liberaalit ovat jääneet vähemmistöön ja konservatiivit eivät kannata Kirkko&Kaupunki-lehden liian liberaalia linjaa.
Rahastakin on puhuttu eron syynä, mutta eiköhän se syy ole K&K:n liian liberaaliksi koetussa linjassa.- Anonyymi
K&K on vaihtunut Simolan skeidasta Heinimäen skeidaan.
- Anonyymi
Eikö kristittyjen jumala olekkaan yksi?
- Anonyymi
"Eikö kristittyjen jumala olekkaan yksi? " On todella Yksi, mutta liberaalit ja feminstit yrittävät soluttaa ja ujuttaa kirkkoon muita jumalia, siitä tässä valtataistelussa on kyse.
Minä luulen, että tässä on kysmys skandinaavisen mytologian lopun ajallinen jumalten sota.
Kuolleiden soturien sielut ovat keräätyneet Valhallaan, Odinin saliin jakaantuneet kahteen osaan .
Harjoittelevat päivät lopun ajan sotaa varten ja yöt syövät sikaa ja juovat simaa.
"Gullingambi (muinaisnorjaksi "kultainen kampa") on yksi kolmesta kukosta, jotka herättävät taistelijat Ragnarökiin. Gullingambi herättää Valhallan Einherjarin ja jumalat. Toiset kaksi olivat Fjalar ja nimeämätön kukko, jonka väri oli ruosteenpunainen ja joka herätti helheimiläiset. "
"Einherjarit ja helheimiläiset." Haukoja sanoja- Anonyymi
Mitä sitten tapahtuisi jos kuuntelisit 8 minuuttin videon:
https://youtu.be/vKrE72B1C8A - Anonyymi
"Jälleen kirkko tappelee keskenään," miten kirkko voi tapella keskenään, jos toista osapuolta ei ole, mitä vastaan se tappelee.
Itseään vastaanko?
Tällaisissa tapauksissa tappelujen häviäjä on tappelija itse. Se valtakunta, joka riitaantuu itsensä kanssa yleensä tuhoutuu. Tällälailla kirkko tuhoaa siis itse itsensä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh412405Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423011984- 201780
- 241585
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘231414- 1001319
- 431318
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391265Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta371141- 361026