Seksiasenteet ovat muuttuneet 70 vuodessa enemmän kuin tuhansissa. Muutos on ollut meille 60-luvun nuorille hyvin myönteinen. Nykynuoret taas eivät usko entisiä, vaikka kuinka yrittäisi selittää. He eivät voi nähdä koko muutosta.
Suurin muutos on ollut syntisyyden leiman katoaminen jopa pornosta, jota ennen pidettiin äärettömän paheellisena. Se oli lailla täysin kiellettyä. Nykyisissä yleislehdissä seksi on vapaampaa kuin silloisessa "pornossa". Itsetyydytystä ja avioliiton ulkopuolista seksiä harjoitettiin, mutta se selitettiin erityisen syntiseksi. On siirrytty musertavasta synnintaakasta vapauteen.
Sen sijaan olisi väärin väittää, että ihmiset ovat tyytyväisempiä. Suuri osa eroisuudesta ja avioeroisuudesta johtuu toki talouden rakenteen muutoksesta. Nykyisissä ammateissa naisella on omat tulot, joten ero on mahdollinen. Mutta myös vaatimustaso on puolin ja toisin noussut eron mahdollistuessa.
Todellinen pariseksin harjoittaminen koko ajan vähenee ja itsetyydytys lisääntyy.
Kehityksessä on siis ollut huonoa ja hyvää. Hyvää on ollut vapauttava synnintaakan keveneminen, huonoa tyytymättömyys. Koska kaikkea hyvää ei voi saada, tulee kysyä, kumpaa jatkossa haluamme. Ainakin me 60-luvun nuoret vastaamme, että meillä oli liian raskas taakka. Mieluummin vaikka tyytymättömyttä. Onnellinen se, joka ei koe sitäkään.
Seksin nykyiset suunnat
10
<50
Vastaukset
Ehkä syytä korjata: Seksiasenteet ovat muuttuneet 70 vuodessa enemmän kuin tuhansissa. > Seksiasenteet ovat muuttuneet 60 vuodessa enemmän kuin tuhansissa.
- Anonyymi
Kyllä jo satoja vuosia sitten ja varsinkin antiikin aikoina kaikenlainen seksi on ollut sallittua eikä minkään syntisyyden taakan alla. Orgioita on pidetty ja moniavioisuus on kukoistanut. Tämä nykyinen on vain yksi lukemattomista toistoista tällä alalla.
Meidän aikanamme moniavioisuus ja orgiat kuulostavat joistakin raflaavilta, mutta niistä ei ole kysymys. Katsomme niitä meidän kulttuuri-ihanteemme läpi. Se tuotaa voimakkaan vinouman varhaiskantaiseen tilanteeseen verrattuna.
Antiikin kulttuurihistoriasta voimme lukea, että samaan aikaan, kun toisilla vallitsi suuri vapaus ja rajaton valta, toisilla sitä ei ollut ollenkaan. Nyt on länsimaissa saavutettu suurin tasa-arvo, mitä koskaan. Siitä ei ollut vielä puhettakaan 60 vuotta vuotta sitten, eikä ole ollut koskaan sitä ennenkään.- Anonyymi
Firdawsi kirjoitti:
Meidän aikanamme moniavioisuus ja orgiat kuulostavat joistakin raflaavilta, mutta niistä ei ole kysymys. Katsomme niitä meidän kulttuuri-ihanteemme läpi. Se tuotaa voimakkaan vinouman varhaiskantaiseen tilanteeseen verrattuna.
Antiikin kulttuurihistoriasta voimme lukea, että samaan aikaan, kun toisilla vallitsi suuri vapaus ja rajaton valta, toisilla sitä ei ollut ollenkaan. Nyt on länsimaissa saavutettu suurin tasa-arvo, mitä koskaan. Siitä ei ollut vielä puhettakaan 60 vuotta vuotta sitten, eikä ole ollut koskaan sitä ennenkään.No kuuskytluvullahan pössyteltiin pilveä, poltettiin rintsikoita ja nussittiin e-tabun myötä kaikkea mikä liikkui... mikä sun ongelma? Homppeleilla oli ehkä vaikeeta...
Anonyymi kirjoitti:
No kuuskytluvullahan pössyteltiin pilveä, poltettiin rintsikoita ja nussittiin e-tabun myötä kaikkea mikä liikkui... mikä sun ongelma? Homppeleilla oli ehkä vaikeeta...
Sekavaa. Sen verran kuitenkin huomaa, että puhut hajatietoja asiasta, jota et ole kokenut,
- Anonyymi
"Sen sijaan olisi väärin väittää, että ihmiset ovat tyytyväisempiä. Suuri osa eroisuudesta ja avioeroisuudesta johtuu toki talouden rakenteen muutoksesta. Nykyisissä ammateissa naisella on omat tulot, joten ero on mahdollinen. Mutta myös vaatimustaso on puolin ja toisin noussut eron mahdollistuessa."
Se on väärin väittää.
Aikaisemmin nainen ei voinut erota miehestään, ellei tuonut itse vedenpitäviä todisteita siitä että mies petti vaimoaan! Nyt pystyy eroamaan kunhan vain laittaa paperit vetämään.
Lisäksi sellaista tapahtumaa kuin raiskaus avioliitossa ei ollut olemassakaan. Nyt on.
Tuolla ei ole mitään tekemistä talouden kanssa , muuta kuin se että nykyään nainen pystyy lähtemään kun pystyy elättämään itsensä. Mutta, sekin on tänä päivänä vähän niin ja näin. Pienellä osalla ihmisistä on tänä päivänä niin pienet tulot, että eron hetkellä ne eivät riitä, eikä valtion tuetkaan siinä auta.
Mutta erityisesti se miksi sanon tuota väittämääsi täysin vääräksi on se että ennen oltiin ihan yhtä tyytymättömiä ja onnettomia. Silloin ei vain voinut suhteesta enää lähteä vaikka mies paljastui hirviöksi tai pettäväksi kusipääksi!<<Silloin ei vain voinut suhteesta enää lähteä vaikka mies paljastui hirviöksi tai pettäväksi kusipääksi!<<
Tätä yritin juuri selitää ja valottaa siihen vaikuttavia taloudellisia syitä, mutta en liene osannut asettaa sanojani oikein.
- Anonyymi
Siitä puhe mistä puute. Tosiasia näet lienee, että tätänykyä seksiä harrastetaan paljonpaljon vähemmän kuin ennen.
Muutaman vuosikymmenen päästä ollaan tilanteessa, jossa keinohedelmöitys on ainut keino, jolla ihmiset enää kykenevät lisääntymään.- Anonyymi
Suomalaiset hupenee,täällä asuvat eriväriset hoitaa kyllä sikiämisen... 😏😣
Suomalaisten rahoituksella -tottakai!
Hyvä vihervasurit🤮
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244512
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333523Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543394Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203338Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232920Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282670Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162350Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122341MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142165Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S331774