Elikkäs tietääkö kukaan viisas ihminen että missä Lapualla on uimapaikka jota sanotaan Kalliolouhokseksi
Kalliolouhos Lapua
Anonyymi
152413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Jären kuivanmaan mökit, matikkaa ei tarvita -kunhan suhuutellaan
-mutta kenenkä kukkaroilla
Li Andersson huolissaan siitä, että matematiikkaa arvostetaan enemmän kuin muita oppiaineita
"Haluan kannustaa jokaista opiskelemaan itseä kiinnostavia aineita, jotta opiskelijat eivät stressaisi arvosanoista lukion ensimmäisestä vuodesta alkaen"
Matematiikka luo kuitenkin pohjan kaikelle tieteelle ja siksi sen osaamista on tähän saakka arvostettu tieteellisissä jatko-opinnoissa huomattavasti enemmän kuin vaikkapa psykologian opintoja. On vaikeaa kuvitella kuinka tiedeopintojen tulisi muuttua, jotta vähemmän matematiikasta innostuneet opiskelijat voisivat pärjätä niissä yhtä hyvin kuin matematiikkaan enemmän satsanneet toverinsa.
Li Andersonin huolen voisi tiivistää kolmeen ajatukseen: "kaikkien pitää saada lukea juuri niitä asioita mitä itse haluaa", "ketään ei saa syrjiä jatko-opintoihin hyväksymisessä sillä perusteella että matematiikka ei maistu" ja "kaikkia oppiaineita on kohdeltava tasa-arvoisesti".
EU-hoitaa miten haluaa asiamme ja nykyinen hallituksemme räpiköi suojaisessa kalliojärvessään -vain EU:n nimeen ja tarpeisiin lakeihin vannoen...
Avolouhokselta kipannut h.pari karoneen veteen autollaan
Simpsiön päällä. Vajaa kilometri mastosta etelään. Pääsee hyvin laskettelurinteen parkkipaikalta lähtevää polkua.
ei kai siellä mitään kalliolouhosta oo ,,rytilampi ehkäpä ?
Rytky on aivan eri juttu kuin lallilouhos, ns. Kivipelto entiseltä nimeltään.
Eihän hemmo tarkoita länteen suuntautuvaa koiran koulutus paikkaa jossa pieni louhos vesineen ,,,kaukana kumminkin 1 km etelään suuntatuvasta ....ilmansuunnat taitaa olla sekaasin näin kuumalla ?
Tarkemmin 850 metriä.
Pilataan tuokin paikka, rannassa oli poltettu roskakasoja ja palamattomia mainoslehden sivuja oli pitkin lammenpohjaa muuta roinaa.
Kalliolohos on hyvä esimerkki lapualisesta luonnosta piittamattmuudesta. Historiallinen Kivipelto murskattiin nykyisen Seinäjoen tien alle. Hyi!
Oliko ja onko kontolan louhos?
Jouttikallion louhoksella on jonkinlainen lätäkkö, mutta ei siinä ui susikaan. Takana on Jouttilampi. Ei häävinen uimapaikka sekään.
Kannattaa lähteä suosiolla Seinäjoelle Veneskosken louhokselle. Siellä on loistava uimapaikka ja kristallinkirkasta vettä. Kts. päivän Ilkka. 😁
Lapualla on monta louhosta kirkasvesineen ja kauhavansuunalta löytyy lisää jo tuon tienkin varresta hyviä paikkoja
Kumman vähän niistä on tietoa, jos ovat vapaasti käytössä olevia uimapaikkoja. Paraneeko käytössä olevan louhoksen montulle mennä? Miten lapsiystävällisiä tuollaiset kivikot ovat?
Ei missään tapauksessa ole asiaa lasten kanssa. Tehty räjäyttämällä, joka paikassa teräväsärmäisiä kiviä!