Miten reagoitte kun joku näyttää (näytti) teille keskisormea liikenteessä (aiheesta tai ilman)?
Minua harmitti aika lailla kun nelikymppinen perheenäiti osoitti minulle liikennevaloissa eilen sormea kun hänen mielestään vetäisin edellisessä risteyksessä eteen. Punaisissa valoissa nousin autosta ja kävin sanomassa, että ei tarvitse näyttää tuon takia sormea. Nainen tuli ulos autostansa ja alkoi huutamaan kurkku suorana ja uhoamaan naama punaisena autonsa oven takaata (hänen miehensä tuli seisomaan parin metrin päähän taakseni). Heidän lapsensa itkivät auton takapenkillä. Tämän jälkeen akka töytäisi minua ovellansa ja kävelin pari sanaa sanottuani autooni ja ajoin pois. Kieltämättä olisi tehnyt mieli vetäistä korville kun alkoi fyysiseksi. Naurettavaa miten raivohullu henkilöstä voi tulla (oikea esimerkki lapsillensa) ja luottaa siihen että mies puolustaa tilanteessa kuin tilanteessa, joten voi turvallisesti huutaa. Ei hänen miehensä ehdi (tai välttämättä edes pysty) tekemään mitään se päivä kun hän raivoaa väärälle henkilölle.
Kaverin tuttava meni pesäpallomailan kanssa tapaamaan henkilöä joka näytti hänelle sormea. Siitä ei luonnollisesti seurannut hyvää kummallekkaan. Näyttäisivät valoja tai tööttäisivät.
Keskisormen näytöstä
26
3370
Vastaukset
- J..
Keskisormen nostaminen on kansainvälinen merkki, jolla pyydetään anteeksi omaa töppäilyä liikenteessä. Ei siihen pidä menne enää suuta soittamaan. Harmitti tuotakin akkaa jo muutenkin, että oli tupeksinut liikenteessä. Pyysi anteeksi ja vielä menit moittimaan...
Minä ainakin iloisesti heilutan kättä ja hymyilen noille sormettajille.- ..R
Liian huono vitsi
- Anonyymi00022
..R kirjoitti:
Liian huono vitsi
tykkään kun minulle näytetään keskisormea minulle siitä tulee hyvä mieli
- Puolust.
Miten kehtaat mennä vielä avautumaan jos oot ite töpänny liikenteessä. ei ihme jos vähemmästäkin palaa hermo.
- mitäs sitten?
Jos autosta ulos lähdet niin varaudu joko antamaan tai ottamaan turpaasi, näin se vaan menee.
- Kallo
Perinteisten sormimerkkien sijaan lentosuukko toimii paljon paremmin. Kyllä siinä karskimpikin karpaasi alkaa punastella ja tajuaa mokanneensa. Toimii erinomaisen hyvin esim. lähikontaktissa risteyksen tukkivalle. Toki pientä varovaisuutta tarvitaan vastakkaista sukupuolta ojentaessa, ettei synny vääriä mielleyhtymiä.
- Ronan
Kallo kirjoitti:
Perinteisten sormimerkkien sijaan lentosuukko toimii paljon paremmin. Kyllä siinä karskimpikin karpaasi alkaa punastella ja tajuaa mokanneensa. Toimii erinomaisen hyvin esim. lähikontaktissa risteyksen tukkivalle. Toki pientä varovaisuutta tarvitaan vastakkaista sukupuolta ojentaessa, ettei synny vääriä mielleyhtymiä.
olla oikeassa .) Esa Tikkanen raivostutti kyseisellä tavalla aika monta pelaajaa.
- Ylppis
Pidetäänhän mielessä että väkivalta lopettaa vittuilun!
- -S-
Jossa olisi keskisormi, meinaan sen verran paljon keskisormea saisi näyttää että voisi krampata vielä ja tarra olisi jo paljon parempi ratkaisu :) Tosin en jaksa juurikaan näytellä keskisormea, joten säälittävää touhua sekin. Emme voi muuta kuin kärsiä muitten takia, jos tapat törttöilijän niin joutuu vankilaan :D Jos se tappaa sinut virheensä takia niin... :) Poliisi tekee minkä voi ja se on aika vähän!
- ,,,
Itse en ikinä, tööttäisi, vilkuttaisi valoja, tekisi minkäänlaisia sormi/käsi liikkeitä.
Osoittaa vaan huonoa paineensietokykyä. Toinen juttu on, että osa ihmisistä(yleensä rikolliset) kantaa asetta, ei kannata leikkiä hengellään.
Muutenkin jos autossa sisällä, on todella huonossa lähtötilanteessa jos joku käy päälle.
Viime vuonna Lahdessa mies veti risteyksessä esiin rynnäkkökiväärin.- Bennett4
Pelotti oikein kun edessämme ajanut romani pysäytti autonsa keskelle tietä ja aukaisi oven jutellakseen vastaan tulleen toisen romanin kanssa, niin eikös faijani rupea hakkaamaan tööttiä. Tuli mieleen että ei puukon tuikkaus ollut kaukana, sen verran ilkeästi romanin takapenkillä istuneet naiset mulkaisivat meitä.
- Varakaani
No itsehän aloitit koko riidan. Oli keskisormi oikeutettu tai ei, mutta kettuako sinä pompit autosta toisia opettamaan.
Ottaen huomioon että luimme vain toisen osapuolen näkemyksen asiasta, väittäisin että sinun olisi parasta liikkua julkisilla. Meidän kaikkin liikenneturvallisuuden ja liikenteen joustavuuden vuoksi. Mulkku mikä mulkku.- Horst
se riita alkanut jo siinä vaiheessa kun näytettiin keskisormea.
"Oli keskisormi oikeutettu tai ei, mutta kettuako sinä pompit autosta toisia opettamaan."
Olet ilmeisesti semmoinen nettihiiri, jonka mielestä (netin lisäksi) autosta on turvallista uhitella siinä vaiheessa kun saadaan ajokortti. Sääliksi käy raukkaa.)
- huh huh
käyttäydyt fiksusti ja esimerkillisesti liikenteessä! Just tuolleenhan sitä toimitaan kun joku puoliksi heikkopää ensin antaa sun ymmärtää että olet töpännyt. SINÄ siinä vasta hyvän esimerkin näytit niille takapenkin kakaroille! Keskityhän omaan ajamiseesi ja pysy oman rattisi takana liikennevaloissa. Jonkinlaista itsehillintää vaaditaan jotta liikenteessä pysyy hengissä eikä tapa muita. Kaikilta. Jopa sinulta.
- Sanna
se vastuu on ensijaisesti omien vanhempien (joitain erityistapauksia lukuunottamatta).
- Horst
lienee nauraminen mikäli tuntematon osapuoli alkaa osoittamaan kansainvälisiä merkkejä. Vielä parempi peliliike on jättää se toinen kokonaan vailla huomiota, koska eihän se ylipäätänsä merkkejä näyttämällä ole sitä edes ansainnut.
Merkkien käyttö on monessa maassa vielä yleisempää kuin Suomessa mutta keskisormen käyttöä kannattaa vältellä, koska siitä voi seurata todella ikäviä tilanteita. Veljeni näytti sormea Pariisissa autoilijalle joka aamuruuhkassa melkein ajoi hänen päälle suojatiellä. Autoilija nousi kulkuneuvostaan ulos ja alkoi kuristaa veljeäni kunnes hän sai riuhtaistua itsensä pois tilanteesta ja on jättänyt siitä lähtien merkit vähemmälle. Mikäli jotain merkkiä täytyy näyttää niin levittelee sitten vaikka käsiään jos ei tajua toisen tekemisiä.- Keskisormi alaspäin!. =)
Onko kenelläkään kokemusta?.
- Keskisormen näyttö on lapse...
Moikkaan takaisin eli vilkutan ja nauran!.
Idiootteja löytyy,joilla pinna on kireällä ja näyttävät keskisormea!!.- Älykäs
Ja minä tööttään torvea.
Tietysti siinä tapauksessa, että jos toinen törttöilee aivan selvästi, se näyttö on aiheellista, mutta kun suurimmaksi osaksi se sormen näyttö tapahtuu siitä syystä, kun itse haluaa ajaa liikennesääntöjen mukaisesti.
Minulle on näytetty aina, kun olen pysähtynyt suojatien eteen antamaan tietä jalankulkijoille.
Samoin soitan torvea, kun joku kaahari ohittaa varomattomasti ja sitten säikäyttää kiilaamalla suoraan eteeni.
Nämä sormen näyttäjät ovat kuitenkin pääsääntöisesti niitä asennevammaisia, jotka eivät noudata liikennesääntöjä.
- Jopo
Muutama vuosi sitten olin menossa töihin kun eräästä risteyksestä (kolmion takaa) eteeni kiilasi nuori mieshenkilö. Jouduin jarruttamaan tilanteessa melko voimakkaasti ja väläytin kerran valoja. Väläytyksen jälkeen autosta nousi esiin keskisormi. No matka jatkui toimistolle ja yllättäen tuo auto ajoikin firmamme parkkipaikalle. Itse ajoin autoni talliin ja menin huoneeseeni. Hetken kuluttua tulin toimistomme aulaan vastaanottamaan henkilön, joka oli tulossa työpaikkahaastatteluun. Ko. henkilö oli punaisin koskaan näkemäni työnhakija.
Niin ja vielä, tuota henkilöä ei palkattu meille töihin. - Aatteleppa ite.
on ihmiset helvetin kireitä. Oon asunut siellä 9 v. joten tää tarina on varmaan sieltä. Näytä keskarii takas ja hymyile. Joskus voi olla, että näillä mouhoilijoilla tulee räjähdettyä jollehin "sekolle" ja sit "sattuu".
- Anonyymi00023
Vähemmällä pääsee kun ei reagoi mitenkään...hulluja riittää tässä maassa...ite olen monta tilannetta välttänyt tässä elämässä olematta reagoimatta mitenkään...on jopa työpaikalla käyty käsiksi kun hullu luulotautinen oli samassa työapikassa,,väitti että vakoilen häntä,,,hih...
- Anonyymi00024
hidas käsien yhteen taputus on joissain maissa käytetty ele. "Hieno suoritus"
- Anonyymi00025
Jos joku näyttää keskaria turhaan , käyn murtamassa sen samantien.
- Anonyymi00026
Kertoo enemmän näyttäjästä. Harvoin kukaan tahallaan törttöilee vaikka on näitäkin ja jokainen voi katsoa peiliin ja kysyä onko itse tehnyt ihan puhtaita virheitä.
Minun työkaverini pitää itseään maailman parhaana kuskina joka ei milloinkaan tee virheitä. Näin kuitenkin kerran kun hän ohitti risteyksessä autoja väärältä puolelta jakajaa. Kyselin asiasta niin sanoi että vituttaa kaikki hidastelijat. Kaikki muut ajoivat rajoitusten mukaan. Tekee samaa kuulemma usein. Stop-merkkiä ei kuulemma myöskään noudata.
Näyttäjän kannattaa muistaa pari asiaa. Keskisormen näyttämisestä on oikeasti saatu sakkoja. Toinen mikä tuli mieleen oli se, että kerran joku näytti keskisormea niin olikin moottoripyöräkerholaiset ovella ja väittivät näyttäjän olevan jokusen kymppitonnin velkaa.- Anonyymi00027
hih..pojat oli leikkineet liikenevaloissa ja pidättäneet takana olevaa autoa niin kauan että oli punaiset syttyneet, no parimetrinen korsto oli tullut ministä ulos pesäpallomailan kanssa...silloin oli pojat lähtenyt..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1718441KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527590Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521603662Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542785Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432050- 1262046
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231883Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211751