Suomi Areenalla; Persu- koan

Kaksi Perussuomalaista, Satakuntalaista kuntapoliitikkoa katseli Porin torilla liehuvaa Suomen lippua.
Toinen sanoi: "Lippu liikkuu!"
Toinen puolestaan totesi: "Tuuli liikkuu!"
Ohi käveli juuri silloin mestari Halla- Aho ja totesi:
"Lippu ei liiku, eikä tuuli - mieli liikkuu!"

6

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulikin mieleen tuosta, että nyt kun Suomen päälle oli jämähtänyt tuo ikävä korkeapaine ja se toi pitkän hellejakson (ja talavella ne tuo pahoja pakkasjaksoja), niin eikö voitaisi ottaa käyttöön tehokas imuri, joka imuroisi korkean pois ja matala pääsisis työntymään tilalle nopeammin. En ole geologi, mutta kuulostaa järkevältä idealta.

      Säiliötä imuriin ei tarvittaisi, sillä tuon ilman voisi päästää sitten isoa letkua pitkin vaikkapa itämeren ylle tai Venäjän puolelle - sieltähän ne yleensä tuleekin. Imurin sulla pitäisi kuitenkin olla tiheäsilmäinen verkko, etteivät varikset ja kissat joutuisi letkuun.

      Tai sitten pidettäisiin yllä eri puolella maatamme valtavia tyhjiöitä, jotka sitten korkeapaineen jysähtäessä päällemme aukaistaisiin ja näin paine vähenisi ilmamassassa.

      • Anonyymi

        Voikun sillä imurilla voisi imuroida pois, ainakin suomesta, nuo elätit.
        Viherpunikit, afrikan ja lähi-idän elätit.
        Imuroinnin jälkeen tyhjennys afrikkaan ja lähi-itään.
        Päästäisiin kertaimaisulla niistä eroon.
        Suomi olisi ihana ja raikas paikka elää ilman viherpunikkeja.
        Meinäsi unohtua nuo romanit, niin omat kuin itäblokin.


    • Tilasin Amatsooni verkkokaupasta nestemäisen peilin. Se tuli lasipurkissa, kansi tiiviisti kiinni ja sen piti kovettua jouduttuaan ilman kanssa tekemisiin. Mukana tuli 3 kehikkoa, että saa mieleisen muotoisen ja muovinen tasoitin, jotta peilin pinnasta saa tasaisen. Tarkoitus oli se sijoittaa siihen eteiseen, missä ennen oli Samantha Foxin kuva.

      Kaikki vaikutti sujuvan kuin Strömsössä. Laitoin peilin paikoilleen ja menin nukkumaan. Aamulla se peili oli valunut seinältä alas ja jatkanut matkaan vielä tasaisella eteisen lattialla noin 3 metriä, kunnes oli pysähtynyt ulko- oven kynnykseen. Peili oli menettänyt muotonsa ja sitä ei voinut tasoittaa uudelleen, koska se oli liian kova. Mitä teen? Maksoi 12,99$.

      • Anonyymi

        Tuolla rahalla olisit saanu kirppikseltä peilin jo rokolokootasoo, sano.
        Kierrättäjä k.


    • Kuuleman mukaan, jos lentokoneella lentää korkealla ympyrää, niin se aiheuttaa lähialueille korkeapainetta. Tätä testattiin Itämerellä hiljattain ja jos ei korkeapainetta tullut, niin ainakin kuuma.

    • Anonyymi

      Minua pöyristytti nähdä Halla-Aho hovimestarin roolissa viime perjantain Hercule Poirotin jaksossa "Roger Ackroydin murha".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      47
      3071
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2914
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      50
      2790
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2618
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2518
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2510
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2271
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2168
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2068
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2062
    Aihe