Lisää tehoa bensasta?

NBC

tuleeko tavalliseen ysäri autoon lisää HUOMATTAVAA tehoa jos tankkailee 98:ia?

8

1436

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 98E

      asiassa lienee että tehoa tulee teoriassa hieman, mutta lisäys on niin marginaalinen ettei sitä oikein edes huomaa. Jotkut moottorit "nakuttavat" tietyissä tilanteissa (usein esim ylämäissä), jolloin veto tuntuu hyytyvän. Tällöin 98:n käyttäminen saattaa poistaa tämän ilmiön....

      • ei tule lisää ollenkaan muulloin, kun siinä tapauksessa, että kone nakuttaa 95:lla. Nakutus ei aina kuulu tai koneessa on nakutuksentunnistin, joka säätää sytytystä myöhäisemmälle nakutustilanteessa. Molemmissa tapauksissa teho laskee.
        Toisin sanoen jos koneelle riittää 95 -oktaaninen, tehoa ei tule yhtään lisää ja jos kone vaatii 98 -oktaanista, vähentää 95 tehoa, lisää kulutusta ja rasittaa konetta enemmän.
        Lämpöarvo kummallakin bensalla on sama.


    • cccp

      Turhaan sitä täällä kyselet, mene ja tankkaa 98:ia autoosi. Jos tehoa tulee huomattavasti lisää varmaan sen havaitset!

    • NBC

      kireätä ja lyhytpinnaista porukkaa nämä "konemiehet" -kuudesta vastauksesta neljä oli jollain tavalla negatiivisia ja hyökkääviä.Sama ilmiöhän tulee esille autokaupoilla ja korjaamoilla eli ns. "kyllä minä tiedän asenne".

      Ihan vakavana neuvona ihan oman terveytenne (fyysisen ja henkisen) vuoksi kehottaisin teitä tutustumaan esim. Dalai Laman kirjoihin,joista voitte oppia elämän hallintaa.

      Vai harmittaako teitä likaisissa tiloissa nyhrääminen pirkkapalkalla vanhojen romujen kimpussa?Tuolla asenteella teette sitä lopun ikäänne!

      • romeo

        kato, ite ....... vilkaseen peiliin


    • Viisaampi

      Lukekaa Nesteen sivuilta bensiiniopas.

    • jöördis

      Jos autossa on nakutuksentunnistin ja muut elektroniset sytkänsäätövärkit, voi korkeampi oktaaninen nostaa hiukan tehoa, tosin sitä ei juuri käytössä huomaa.

      • hiijahoo

        Ainakin 04 Honda tuntuu kulkevan hieman pienemmällä kun käyttelee 98. Joo, tiedän kyllä mittausepävarmuuksista jne. aikast paljon, osa työtäni..
        Ehkä myös käy entistäkin jouheammin..


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      61
      7119
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2773
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      19
      1892
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      147
      1884
    5. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      1848
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1771
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      29
      1552
    8. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1467
    9. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      38
      1241
    10. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1206
    Aihe