Laminaatit

Hei,

olen miettinyt laitattavani laminaatit kahteen etuhampaaseen. Paljonko ne maksavat suunnilleen ja kestävätlä ne koko loppuelämän? Onko kellään kokemuksia?
2844
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Laminaattien hinnaksi tullee noin 250-350 euroa per kappale eli per hammas (pääkaupunkiseudun yksityispulen hinta).

Laminaatit kestävät periaatteessa ikuisesti, jos pohjatyöt on tehty hyvin. Eli hyvä hionta, hyvä jäljennös, tiiviit saumat jne. Etkä onnistu kolauttamaan niitä esim. pullolla halki. Lisäriksi kestolle on purenta. Kaikille laminaatteja ei voida tehdä, sillä ne eivät kestä, jos purenta osuu niihin pahasti. Riskipurentaan tehtyjen laminaattien kestoa ei takaa kukaan.

Äänestä

Laitatin 3 vuotta sitten neljään yläetuhampaaseen laminaatit. Maksoivat 300 euroa kappale eli yhteensä 1200 €. Olen ollut todella tyytyväinen. Ennen samoissa hampaissa oli muovikuoret ja ne piti uusia parin vuoden välein kun aina joku lohkesi rumasti. Nämä ovat olleet todella kestävät ja kauniit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hampaisiin kirjoitti:

Hei,

olen miettinyt laitattavani laminaatit kahteen etuhampaaseen. Paljonko ne maksavat suunnilleen ja kestävätlä ne koko loppuelämän? Onko kellään kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu